Резолюція правової секції V Всесвітнього Форуму українців

Розділ: Заходи, Резолюції 5 форуму

Делегати V Всесвітнього форуму українців від громадських організацій з України й українського зарубіжжя, учасники правової секції V Всесвітнього Форуму українців разом із юристами-науковцями проаналізували складний комплекс проблем світового українства не тільки в правовому полі, але й в цілому стан взаємодії української держави не тільки із так званою «старою діаспорою» а й з новітньою українською трудовою міграцією. Як підсумок, учасниками правової секції  V Всесвітнього форуму українців запропоновані шляхи розв’язання цих проблем на державному рівні з метою „подолання їх причин і наслідків через запровадження Національної стратегії українського поступу, як сказано в резолюції секції «Четверта хвиля міграції».

Учасники правової секції  також вважають, що засадою стратегії внутрішньої й зовнішньої політики України мають стати національні пріоритети. „Україна зобов’язана нарешті створити таку міграційну правову базу, яка убезпечила б українське суспільство від потоків нелегальної міграції з третіх країн, українців – від транснаціональних кримінальних мереж, які торгують людьми, та гарантувала б своїм легальним мігрантам інтеграцію в цивілізовані суспільства на правовій основі, а найголовніше – сприяла б поверненню українців додому та мала програму їхньої підтримки на самих початках” – також  йдеться в проекті однієї із резолюції секції, які працювали під час V Всесвітнього форуму українців.

Напередодня 20-ї річниці від  здобуття  Україною незалежності світове українство вступило у нову фазу свого існування. Зважаючи на важкий поступ української демократії, зовнішні та внутрішні чинники, які сповільнюють розвиток української незалежної держави, економічні та політичні кризи в самій Україні та світі, привели до того, що в 21 столітті Україна залишається донором дешевої робочої сили в більш розвинуті країни світу, а також стала реципієнтом більш дешевої праці внаслідок еміграції до нашої країни жителів Східної Азії та реадмісії.

Члени правничої секції висловлюють  через УВКР свої пропозиції

 до Президента, уряду України та українського парламенту

1.     Створити аторитетну групу українських юристів-патріотів, громадських діячів, які, долучившись до справи вдосконлення тексту Конституції України,зможуть успішно її завершити з урахуванням відновлення конституційної правосуб»єктності української нації.

2.     Припинити  політику деукраїнізації України, що її здійснює уряд України, в тому числі й через  міністерство освіти та інші установи, які нехтують Конституцією, згортають використання української мови, українського медіапростору, принижують Українську церкву, наступають на свободу слова, зібрань, совісті та інші права людини.

3.     Забезпечити шлях України до Європейськго Союзу, не дозволити попрання демократичних традицій. Забезпечити прозоре правосуддя, здійснити судову реформу, де в першу чергу сповідуються права людини, а не олігархії. Добитися виконання депутатами Верховної ради своїх обов»язків під час реєстрації та голосування.Забезпечити здійснення в Україні верховенства права.

4.     Припинити політичні репресії над політичними опонентами, а також учасниками Податкового Майдану, учасниками Тризуба, УНА-УНСО.

5.     Забезпечити механізми захисту українських селян від захоплення олігархами їхніх земельних ділянок під час земельної реформи. Не допустити розпродаж землі закордонним компаніям, що може загрожувати безпеці України.

6.     Законодавчо встановити відповідальність держави у справі документування та збереження місць історичної пам»яті українців у світі, зокрема об»єктів нерухомої культурної спадщини, включаючи місця поховань, культурні ансамблі пам»яток та історичне середовище поселень українців діапори, а також пам»ятних місць, пов2язаних з життям та діяльніст українців у світі. Уряду України забезпечити системні заходи з опіки над місцями історичної пам»яті українців у світі, укладаючи відповідні міждержавні акти.

7.     Законодавчо ініціювати наповнення  реальними повноваженнями Закону про статус закордонного українця та статус трудових мігрантів, включно з можливістю бути обраним до Верховної Ради України, де б вони змогли репрезентувати інтереси своїх громад.

8.     Рекомендуємо створення  у Верховній раді Комітету по роботі із українцями за кордоном.

9.     Також створити Державний Комітет у справах закордонного українства, як в інших країнах, наприклад, працюють Міністерства по еміграції та імміграції. Це має бути центральний державний орган, що фінансуватиметься з  Державного бюджету, має здійснювати державну політику України щодо  закордонних українців. Його робота має відбуватися в окремих управліннях і напрямках. Комітет повинен бути сформований з висококваліфікованих кадрів, – юристів та економістів та працювати в площині правової, фінансової допомоги українцям та українським громадам за кордоном, працювати над створенням програми повернення та підтримки  громадян України, які виїхали за кордон з метою заробітку на прожиття або для реалізації своїх наукових і творчих здібностей, на основі досвіду інших країн, які мають потужні діаспори, а також бути містком між Україною офіційною та закордонням.

10.     Створити в кожній новій країні перебування українців козацькі об’єднання задля поширення культури та історії України.

Переважна більшість наших громадян за останнє десятиліття виїхали до Європи, вони там живуть, працюють, але належать до нелегалів. Вони юридично не існують. Маючи підтримку іноземних країн, які часто готові надати їм дозвіл на проживання, українці, звертаючись до українських  консульств, не отримують відповідної допомоги-як то є продовження терміну дії закордонного паспорта для так званих нелегалів.

Також потрібно вирішити питання із дотриманням україномовного робочого режиму в дипломатичних та інших установах України за кордоном.

Пропонуємо збільшити кількість робочих днів на тиждень в консульствах та годин прийому українських громадян в цих установах.

У час світової економічної кризи багато країн пішли назустріч своїм громадянам, знижуючи ціни на послуги та банківські інтереси.

В українських же консульствах підняли розцінки на майже всі консульські послуги. Пропонуємо знизити ціни на послуги консульств.

Водночас вимагаємо збільшити кількість штатних працівників у тих консульствах, де є велика українська громада. Своїми мільярдними вливаннями українці заслуговують на кращу увагу з боку держави.

Пропонуємо при МЗС створити більший департамент, ніж є на сьогодні із збільшенням штатних спеціалістів із різних сфер для роботи із українцями за кордоном.

Радимо МЗС рекомендувати Посольствам України не втручатися в роботу українських громадських організацій за кордоном. Українські громадські організації за кордоном-це є юридичні структури, зареєстровані в нових країнах перебування і підпорядковані міністерствам та відомствах цих країн і працюють за їхнім законодавством.

Прохання не використовувати лобійовані та створені МЗС так звані Громадські ради при Посольствах для контролю та маніпуляції українськими громадами, що, в свою чергу, викликає між ними ворожнечу і не сприяє консолідації.

Пропонуємо створити при консульствах так зване «єдине документарне вікно» для отримання необхідних довідок по лінії МЗС, соцзабезу тощо.

Пропонуємо створити телефон довіри, куди може зателефонувати будь-яка людина із будь-якої країни світу та розмістити його в усіх ЗМІ цієї країни. Це також буде одним із проявів виконання Закону про боротьбу із корупцією.

Пропонуємо МЗС  в консульських установах вивісити інформацію про наявність українських осередків у даній країні та підтримувати ці осередки.

Пропонуємо МЗС провести семінар для вияснення нагальних проблем, які є в українських громадах за кордоном задля їх вирішення.

Вказуємо Митній та прикордонній службі на проблеми, які також виникають на кордонах. Прибуття громадянина України на батьківщину пов’язане із умисними перепонами. Наприклад, на польсько-українському кордоні затримують до шести і більше годин замість узаконених двох. Всі пункти перетину українського кордону потребують докорінного організаційного вдосконалення. Прикордонники та митники вигадують безліч проблем для українців, щоб отримувати хабарі та влаштовувати час від часу облави. Потрібно чітко узаконити процедуру перетину українського кордону як власним автомобілем, так і збільшити термін перебування цим авто на території України. Дотепер українець мав право бути 10 днів, зараз 60 , а іноземець-90!

Непрозорі закони та корупціонери дають можливість відкрито грабувати українців, що повертаються додому із заробітків. Потрібно вияснити, скільки майна має право привезти із собою із-за кордону український заробітчан, щоб не залишати за кордоном нажиті статки.

Пропонуємо визначити як одне із пріоритетних питання  безвізового режиму для українців, особливо в країни Європейського Союзу та Канади.

Створення Комітету означає, що УВКР, потребуючи його допомоги, стає водночас його головним радником, бо тільки світова громадська організація здатна будувати довірливу атмосферу між Українською Державою та численними зарубіжними громадами, кожна з яких має свої відмінності, свої болісні проблеми і соціальні ідеали, свої осягнення, що їх треба розвивати і передавати, як позитивний досвід, в інші громади.

Пріоритетним завданням Верховної Ради є укладання міждержавних угод щодо забезпечення соціальних, громадянських і  національних прав українців у країнах їхнього проживання. Першочерговим  завданням у цій галузі  має бути:

–        укладення українсько-російської міждержавної угоди, яка забезпечила б українцям в Росії соціальні, економічні, культурно-національні права  того ж рівня, що їх мають росіяни  в Україні, зокрема, державну підтримку в організації  та фінансуванні українських шкіл, церков, створення українського медіапростору, відкритті кафедр україністики в регіонах де живуть українці.

–        укласти міждержавні угоди та внести зміни до Пенсійного законодавства з тим, щоб передбачити  виплату пенсій українцям, які до виїзду за кордон  працювали на українських підприємствах, а також виплату пенсій людям, які виїхали за межі України вже  отримуючи українські пенсії .

–        розробити зміни до Податкового законодавства, в якому змінити вимогу про особистезвернення громадян до податкових інспекцій або посольств щодо отримання довідки про доходи у випадку перебування цих громадян під слідством або в ув’язненні, оскільки це є порушенням прав людини.

–        укласти міждержавні угоди про взаємне визнання дипломів про вищу та середню освіту та наукових звань.

–        схвалити Закон України про державний контроль за долею усиновлених за кордон дітей. Нинішня система, яка покладає цей контроль на дипломатичні представництва, неефективна.

–        розробити зміни до Правил дорожнього руху, котрі передбачали б конвертованість українських водійських прав у Європі.

Нове керівництво УВКР закликаємо:

Зміцнити співпрацю з представниками державної влади як в Україні, так і в країнах поселення, що має забезпечити реальне здійснення українцями своїх національно-культурних прав.

1.     Зобов’язати УВКР з допомогою науковців взяти участь у розробці Стратегії розвитку світового українства та створити Виконавчий Комітет. Терміново, до запровадження нової Конституції добитися визнання єдиним правовим документом проголошення Незалежності України 4-й Універсал УНР від 1919р., тобто вважати, що в 1991 році відбулося відновлення Української Держави.

2.     Здійснювати громадський контроль над державними органами, які  мають забезпечувати виконання Державної програми співпраці із закордонним українством.

3.     Здійснювати громадський контроль над державними органами, які зобов’язані забезпечити дотримання національних і культурних прав, зокрема, статусу вживання  державної мови та розширення медіа-простору,  розвитку української культури, традицій.

4.     Скласти спільний план заходів, який відповідав би потребам як України, так і світового українства. Особливу увагу слід приділити розвитку зв’язків з підприємцями закордонних українців, які хочуть налагодити співпрацю з Україною.

5.     Сприяти формуванню у світової спільноти позитивного сприйняття образу сучасної України.

6.     Створити Комісію по вивченню та аналізу виконання пунктів резолюцій попередніх та 5-го Всесвітнього Форуму українців.

7.     Створити постійно-діючу Комісію по легітимізації та легалізації органів українського національно-етнічного представництва. Комісія надає кандидатури до цих Комісій разом із Президією УВКР.

8.     Обов’язково в матеріалах Форуму опублікувати всі без винятку пункти проекту резолюції, що надійшли не тільки від правничої секції, але й від інших секцій.

9.     Всі подані пропозиції резолюції під час проведення правової секції зачитати на Форумі.

 

Голова секції – Михайло Петруняк

Секретар – Борис Мудрий

 

Ухвалено на V Всесвітньому Форумі українців

21.08.2011 р.

Рахунок УВКР для благодійних внесків

Одержувач: Українська Всесвітня Координаційна Рада, Код ЄДРПОУ 19357222; Рахунки: 26008114153001 (укр. гривня) 26007114153002 (долар США) 26006114153003 (Євро) 26005114153004 (фунт стерлінгів); Банк одержувача: ПАТ «Банк «Київська Русь»; МФО 319092;

Архів

Завантажити усі матеріали зі старого сайту УВКР


Резолюції

Переглянути текст резолюції V Всесвітнього форуму українців


Контакти

01004, Київ, вул.Антоновича 3-б, тел. 287-22-41