УКРАЇНСЬКА ВСЕСВІТНЯ КООРДИНАЦІЙНА РАДА
UKRAINIAN WORLD COORDINATING COUNSIL
 ПРО УВКР  СТРУКТУРА УВКР  НОВИНИ  ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ  УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР  ГОЛОВНА
ПРО УВКР
СТРУКТУРА УВКР
ДІЯЛЬНІСТЬ УВКР
ФОРУМИ УКРАЇНЦІВ
ВІСНИК УВКР
ФОТОГАЛЕРЕЯ
АРХІВ РАДІОПЕРЕДАЧ
ПОШУК


АНАЛІТИКА
Чуєш, брате мій…
2007-03-26

 

 

Чуєш, брате мій…

 

Згідно з неофіційними даними, за кордоном постійно чи тимчасово мешкає близько 20 млн. українців, яких на пошуки кращого життя погнали з рідних місць злидні. Нинішня хвиля трудової міграції українців піднялася в роки економічної депресії в Україні в 90 роках минулого століття і не спадає досі. Тоді деякі села в Західній Україні буквально знелюдніли: всі працездатні люди виїхали за кордон.

Відтоді чимало води стекло в Пруті, Черемоші та Дністрі. У населених пунктах по обидва боки Карпат виросли приватні промислові підприємства, крамниці, ресторани, готелі, гірськолижні курорти, котеджі, побудовані на заробітчанські перекази, - нині, за офіційним даними, до України їх надходить близько 17 млрд. на рік! Практично без батьків виросло ціле покоління українських дітей…

Чому ж заробітчани, яких за давньою традицією образно називають "журавлями", не поспішають повертатися до рідних гнізд? Більше того, вони прагнуть забрати до себе своїх дітей, що підросли.

Злидні погнали в дорогу

Нині в Україні зареєстровано понад 1,7 млн. безробітних, ще понад 1,5 млн. осіб перебувають в процесі пошуку. І це лише офіційна статистика!

У тому, що Україна досі є праценадлишковою країною, переконуєшся, коли бачиш у Західній Україні дебелих дядьків на споконвічно жіночих посадах квиткових касирів, аптечних провізорів, чергових на канатній дорозі. Парадоксально, що в умовах надлишку трудових ресурсів у країні налічується 250 тисяч вакансій, займати які українці не поспішають: або зарплата мізерна, або умови праці погані (наприклад, зарплата лісника в Прикарпатті – 550 грн., а оклад інженера з охорони праці на київському заводі – 880 грн.). Ось і виїжджають українці за кордон у пошуках гідно оплачуваної роботи.

Другий мотив виїзду – заробити на квартиру, автомобіль, навчання, лікування, весілля тощо. Останнім часом також почали виїжджати також із метою накопичення стартового капіталу для відкриття власного бізнесу в Україні. Нині такий шлях бачиться нашим землякам простішим і надійнішим, ніж отримання банківського кредиту, який потім доведеться віддавати, та ще й з чималими відсотками.

У чужім краю українському нелегалу вкрай важко знайти роботу за своїм основним фахом. Найчастіше нашим громадянам доводиться виконувати некваліфіковані роботи у сфері сервісу, промисловості й АПК. Наприклад, у Канаді українському мігрантові з дипломом інженера запропонують місце робітника-електрика чи машиніста.

Хатнє господарство – одна з найпривабливіших сфер працевлаштування для українських жінок. За хатню роботу за кордоном пропонують до 600 доларів на місяць, що значно перевищує заробіток на такій роботі в Україні.

Для догляду дітей, людей похилого віку, хворих зазвичай залучають жінок віком від 40 до 55 років. Багато таких доглядальниць мають медичну освіту. Наймати українок вигідно: праця доглядальниць у Європі та США цінується дуже високо, а українським нелегалам можна платити лише 300-400 доларів плюс харчування.

Молодим українкам, як правило, студенткам, пропонують працювати продавцями, покоївками в готелях чи офіціантками. Особливою популярністю такі працівники користуються в країнах з великою кількістю російськомовних туристів – у Туреччині, Греції, на Кіпрі. Проте часто кандидаткам доводиться довго чекати, поки звільниться робоче місце, в результаті чого вони потрапляють в боргову залежність від господаря, який оплачує їхнє проживання та харчування. Потім їх ставлять перед необхідністю розраховуватися з боргами, відробити які доводиться найчастіше шляхом надання сексуальних послуг клієнтам закладу.

Часто українським дівчатам пропонують роботу в барах або нічних клубах. Проте професійні танцівниці там не працюють. Вербувальники запрошують дівчат з привабливою зовнішністю та обіцяють знайти високооплачувану роботу танцівниці. Найчастіше за цим ховається сексуальна експлуатація. Дівчата справді танцюють на подіумах у клубах, але тільки для того, щоб… бути вибраними клієнтами.

Далі буде.

 

Сергій Пономарьов
(Газета "Народне слово")

 

 

ENG | UKR
НОВИНИ
АНАЛІТИКА
ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ
УКРАЇНСЬКІ ЗМІ СВІТУ
УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР
ГОСТЬОВА КНИГА
КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ
ОБГОВОРЕННЯ
При використанні матеріалів посилання на www.uvkr.com.ua
є обов'язковим.
01004, Київ, вул. Горького 3-б, тел. 287-22-41

© УВКР, 2004