Демографо-міграційні перспективи України
Прогноз експертів: „Європа потемніє, і Україна також”.
За прогнозами соціологів, до 2030 року Індія стане самою густонаселеною країною планети. Сьогодні її населення виросло до 1,2 мільярдів осіб, а це означає, що за два десятиліття за демографічними показниками ця країна може перегнати Китай. Як свідчать опубліковані наприкінці квітня 2011 року підсумки перепису, жителі Індії нині складають 17% чисельності населення планети. Ця цифра близька до суми населення США, Індонезії, Бразилії, Пакистану, Бангладеш і Японії.
Тільки за останнє десятиліття демографічний баланс Індії зріс на 181 мільйон осіб. У процентному співвідношенні в 2011 році на 1000 новонароджених хлопчиків припадає близько 914 дівчаток. Це - найнижчий показник з часу отримання Індією незалежності. Пропорція відображає традиційну перевагу, яка надається в індійському суспільстві синам з огляду на високу вартість посагу, необхідного для видачі дівчат заміж. Водночас для зниження кількості абортів в Індії діє заборона на визначення статі дитини до народження.
Тим часом, нещодавно були опубліковані попередні результати останнього перепису населення, проведеного в кінці 2010 року в Російській Федерації. Згідно з даними Росстату, населення Росії продовжує скорочуватися, оскільки показник смертності помітно перевищує показник народжуваності. Лише за офіційними даними, в Росії за останні 8 років населення скоротилося на 2,2 млн. осіб. До того ж демографи констатують значне перевищення кількості жінок щодо кількості чоловіків - різниця перевищує 10 млн. осіб.
Крім того, як констатує „Frankfurter Rundschau”, росіян у Росії стає все менше, а мусульман все більше. Православний народ потягнувся у Москву (приріст - 11%) або в Санкт-Петербург (плюс 3,4%), поступово він зникає з Далекого Сходу, із Сибіру і з Уралу (мінус 2-6%). Автор статті на сайті німецької газети „Frankfurter Rundschau” Карл Гробе наголошує: „Свій внесок робить і регіон, про який компетентний читач начувся переважно у зв’язку із вбивствами, тобто тим, що офіційна преса схильна називати вахабітським терором на Північному Кавказі. Про вимирання не може бути й мови: населення там збільшилося на 6%”. „У тому краю, що тягнеться від Дагестану через Чечню до Чорного моря, живуть мусульмани”, - продовжує автор. Так само, як і на середній течії Волги. Тут також має місце тенденція до зростання населення. Тобто, йдеться про те, що мусульманське населення Росії в осяжному майбутньому зросте з 10 до 20%”.
Керівництво РФ намагається на федеральному рівні будувати толерантні відносини між різними націями і народами. Перебуваючи нещодавно в мусульманській республіці Башкортостан, президент Дмитро Медведєв зазначив: „В нашій країні, як у жодній інший, є досвід співіснування і розвитку різних народів і культур”.
Водночас деякі політичні сили намагаються зібрати державні сколки Росії в єдиний кулак. Зокрема, за чутками, схожими на правду, в партії прем’єра Володимира Путіна „Єдина Росія” зріє план відмови від розподілу країни на республіки. Проте усі вони, вже судячи із назв - Якутія, Татарстан, Башкортостан, Чечня та інші - мають неросійську природу, навіть якщо більшість їх населення складають росіяни. І багато хто з них буде проти такого розвитку. „Як, наприклад, Мінтімер Шаймієв, до минулого року президент Татарстану”, - йдеться в статті „Frankfurter Rundschau”. У своєму нещодавньому інтерв’ю він заявив про складання своїх функцій у партії „Єдина Росія”, в якій Шаймієв із часів її виникнення був одним з керівників республіканського рівня. В інтерв’ю, яке він дав у Татарстані, зрозуміло, татарською мовою, йдеться про необхідність добитися, нарешті, істинного федералізму.
Чи можна вважати це національним егоїзмом, запитує автор статті в „Frankfurter Rundschau”? І дає заперечну відповідь на поставлене питання, оскільки „жителі Уралу і Сибіру теж хочуть цього, тому що центральна влада в Москві про них не піклується”.
Здавалося б, як усе, що відбувається у наших близьких і не дуже сусідів позначиться на Україні? На думку експертів, Європа „потемніє”, і Україна також, оскільки за їх прогнозами вже найближчим часом стане відчутною нестача робочої сили, а потік мігрантів з Азії й Африки зросте. У цьому сенсі одним із визначальних факторів для України виявиться й значний відтік робочої сили на Захід.
Чисельність населення України в січні 2011 р. зменшилася на 18 тис. 449 людей і на 1 лютого 2011 р. становила 45 млн 760 тис. 51 людину.
Про це повідомила Державна служба статистики. Згідно з повідомленням, чисельність міського населення на 1 грудня склала 31 млн 448,1 тисяч осіб, що на 0,004%, або на 1,2 тисяч осіб менше порівняно з 1 листопада, сільського - 14 мільйонів 347,9 тисяч осіб, що на 0,08%, або на 11,7 тисяч осіб менше порівняно з попереднім місяцем. Водночас у третьому кварталі 2010 року народжуваність в Україні, в порівнянні з першими двома кварталами року, зросла в усіх регіонах, окрім Харківської та Дніпропетровської областей.
Нагадаємо, що за показниками Всеукраїнського перепису населення, проведеного в грудні 2001 року, чисельність населення становила 48 мільйонів 415,5 тисяч осіб, серед них 32 мільйона 538 тисяч осіб - міське населення, 15 мільйонів 877,5 тисяч осіб - сільське.
Прес-служба УВКР