УКРАЇНСЬКА ВСЕСВІТНЯ КООРДИНАЦІЙНА РАДА
UKRAINIAN WORLD COORDINATING COUNSIL
 ПРО УВКР  СТРУКТУРА УВКР  НОВИНИ  ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ  УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР  ГОЛОВНА
ПРО УВКР
СТРУКТУРА УВКР
ДІЯЛЬНІСТЬ УВКР
ФОРУМИ УКРАЇНЦІВ
ВІСНИК УВКР
ФОТОГАЛЕРЕЯ
АРХІВ РАДІОПЕРЕДАЧ
ПОШУК


АНАЛІТИКА
Демографо-міграційні перспективи України
2011-05-06

 

Демографо-міграційні перспективи України

 

Прогноз експертів: „Європа потемніє, і Україна також”.

 

За прогнозами соціологів, до 2030 року Індія стане самою густонаселеною країною планети. Сьогодні її населення виросло до 1,2 мільярдів осіб, а це означає, що за два десятиліття за демографічними показниками ця країна може перегнати Китай. Як свідчать опубліковані наприкінці квітня 2011 року підсумки перепису, жителі Індії нині складають 17% чисельності населення планети. Ця цифра близька до суми населення США, Індонезії, Бразилії, Пакистану, Бангладеш і Японії.

Тільки за останнє десятиліття демографічний баланс Індії зріс на 181 мільйон осіб. У процентному співвідношенні в 2011 році на 1000 новонароджених хлопчиків припадає близько 914 дівчаток. Це - найнижчий показник з часу отримання Індією незалежності. Пропорція відображає традиційну перевагу, яка надається в індійському суспільстві синам з огляду на високу вартість посагу, необхідного для видачі дівчат заміж. Водночас для зниження кількості абортів в Індії діє заборона на визначення статі дитини до народження.

Тим часом, нещодавно були опубліковані попередні результати останнього перепису населення, проведеного в кінці 2010 року в Російській Федерації. Згідно з даними Росстату, населення Росії продовжує скорочуватися, оскільки показник смертності помітно перевищує показник народжуваності. Лише за офіційними даними, в Росії за останні 8 років населення скоротилося на 2,2 млн. осіб. До того ж демографи констатують значне перевищення кількості жінок щодо кількості чоловіків - різниця перевищує 10 млн. осіб.

Крім того, як констатує „Frankfurter Rundschau”, росіян у Росії стає все менше, а мусульман все більше. Православний народ потягнувся у Москву (приріст - 11%) або в Санкт-Петербург (плюс 3,4%), поступово він зникає з Далекого Сходу, із Сибіру і з Уралу (мінус 2-6%). Автор статті на сайті німецької газети „Frankfurter Rundschau” Карл Гробе наголошує: „Свій внесок робить і регіон, про який компетентний читач начувся переважно у зв’язку із вбивствами, тобто тим, що офіційна преса схильна називати вахабітським терором на Північному Кавказі. Про вимирання не може бути й мови: населення там збільшилося на 6%”. „У тому краю, що тягнеться від Дагестану через Чечню до Чорного моря, живуть мусульмани”, - продовжує автор. Так само, як і на середній течії Волги. Тут також має місце тенденція до зростання населення. Тобто, йдеться про те, що мусульманське населення Росії в осяжному майбутньому зросте з 10 до 20%”.

Керівництво РФ намагається на федеральному рівні будувати толерантні відносини між різними націями і народами. Перебуваючи нещодавно в мусульманській республіці Башкортостан, президент Дмитро Медведєв зазначив: „В нашій країні, як у жодній інший, є досвід співіснування і розвитку різних народів і культур”.

Водночас деякі політичні сили намагаються зібрати державні сколки Росії в єдиний кулак. Зокрема, за чутками, схожими на правду, в партії прем’єра Володимира Путіна „Єдина Росія” зріє план відмови від розподілу країни на республіки. Проте усі вони, вже судячи із назв - Якутія, Татарстан, Башкортостан, Чечня та інші - мають неросійську природу, навіть якщо більшість їх населення складають росіяни. І багато хто з них буде проти такого розвитку. „Як, наприклад, Мінтімер Шаймієв, до минулого року президент Татарстану”, - йдеться в статті „Frankfurter Rundschau. У своєму нещодавньому інтервю він заявив про складання своїх функцій у партії „Єдина Росія”, в якій Шаймієв із часів її виникнення був одним з керівників республіканського рівня. В інтервю, яке він дав у Татарстані, зрозуміло, татарською мовою, йдеться про необхідність добитися, нарешті, істинного федералізму.

Чи можна вважати це національним егоїзмом, запитує автор статті в „Frankfurter Rundschau”? І дає заперечну відповідь на поставлене питання, оскільки жителі Уралу і Сибіру теж хочуть цього, тому що центральна влада в Москві про них не піклується”.

Здавалося б, як усе, що відбувається у наших близьких і не дуже сусідів позначиться на Україні? На думку експертів, Європа „потемніє”, і Україна також, оскільки за їх  прогнозами вже найближчим часом стане відчутною нестача робочої сили, а потік мігрантів з Азії й Африки зросте. У цьому сенсі одним із визначальних факторів для України виявиться й значний відтік робочої сили на Захід.

Чисельність населення України в січні 2011 р. зменшилася на 18 тис. 449 людей і на 1 лютого 2011 р. становила 45 млн 760 тис. 51 людину.

Про це повідомила Державна служба статистики. Згідно з повідомленням, чисельність міського населення на 1 грудня склала 31 млн 448,1 тисяч осіб, що на 0,004%, або на 1,2 тисяч осіб менше порівняно з 1 листопада, сільського - 14 мільйонів 347,9 тисяч осіб, що на 0,08%, або на 11,7 тисяч осіб менше порівняно з попереднім місяцем. Водночас у третьому кварталі 2010 року народжуваність в Україні, в порівнянні з першими двома кварталами року, зросла в усіх регіонах, окрім Харківської та Дніпропетровської областей.

Нагадаємо, що за показниками Всеукраїнського перепису населення, проведеного в грудні 2001 року, чисельність населення становила 48 мільйонів 415,5 тисяч осіб, серед них 32 мільйона 538 тисяч осіб - міське населення, 15 мільйонів 877,5 тисяч осіб - сільське.

 

Прес-служба УВКР

 

 

ENG | UKR
НОВИНИ
АНАЛІТИКА
ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ
УКРАЇНСЬКІ ЗМІ СВІТУ
УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР
ГОСТЬОВА КНИГА
КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ
ОБГОВОРЕННЯ
При використанні матеріалів посилання на www.uvkr.com.ua
є обов'язковим.
01004, Київ, вул. Горького 3-б, тел. 287-22-41





© УВКР, 2004