АНАЛІТИКА
Долати труднощі й перешкоди
2008-04-25
|
Долати труднощі й перешкоди
Останнім часом не тільки закордонні українці почуваються не дуже комфортно за межами батьківщини. Українцям і в Україні жити нелегко. І „винні” в цьому не лише інфляція, чиновники-бюрократи чи потойбічні сили… Як долати перешкоди, які виникають перед українцями у власній державі й за кордоном, знає не кожний.
Повернути українців на батьківщину
Голова Верховної Ради України Арсеній Яценюк поділяє думку про необхідність повернення закордонних українців у рідну державу. З його погляду, з метою повернення українців в Україну незабаром повинна бути розроблена нова програма „Твоя країна Україна. Про це він заявив виступаючи на відкритті семінару „Португалія – Україна – Європейський Союз” під час свого візиту в Португалію. Така програма, вважає Голова Верховної Ради України, буде започаткована Фондом „Open Ukraine – Відкрий Україну”. Адже головна мета Фонду – відкрити Україну для всього світу.
Кому, як не А. Яценюку знати про це: він є одним із засновників зазначеного Фонду. Українці повинні показати всьому світові, що Україна – це не задвірки Європи, а держава, яка розмовляє багатьма мовами, має потужний економічний потенціал, освічені кадри. Крім того, це країна, яка має єдність в питанні євроінтеграційного розвитку. Тому одним з кроків на цьому шляху, на думку Голови Верховної Ради України, є повернення українців на батьківщину. Бо, працюючи за кордоном, українці вже втратили багато сил, часу і здоров’я. Треба вже й в Україні попрацювати так, щоб було що залишити по собі наступним поколінням.
Впустити українців у Європу
А тим часом Європейська комісія розмірковує над тим, як полегшити в’їзд українців у європейські країни. Але поки що для європейців ця проблема не є першочерговою. Хоча Єврокомісія й знає про проблеми з оформленням віз для українців, проте спочатку хоче поліпшити цю процедуру для країн Західних Балкан. Про це заявив віце-президент Єврокомісії Жак Барро, виступаючи на сесії Європарламенту в Страсбурзі.
Віце-президент Єврокомісії також зауважив, що Єврокомісії відомо, які перешкоди існують в українців під час їх звернення за візами. Та й тривале очікування віз іноді створює враження, що ЄС дистанціювався від українців. Проте на сьогодні схожі проблеми наявні і в країнах Західних Балкан. Тому зараз Єврокомісія намагається поліпшити процедури видачі віз насамперед для країн, які стали новими членами Євросоюзу. А поки що українцям доведеться почекати, коли європейці дадуть раду у власній господі.
Дозволити українцям вільно їздити в гості до поляків
Польща нині – член Євросоюзу, і їй доводиться по-новому врегульовувати прикордонний рух з Україною. З огляду на це Міністерство закордонних справ Польщі прогнозує початок процедури ратифікації договору про малий прикордонний рух з Україною в середині травня, а сам договір має вступити в силу ще через місяць після ратифікації. Польський МЗС поки не отримав зауважень Європейської комісії з договору про малий прикордонний рух, підписаний прем’єр-міністрами Польщі Дональдом Туском і України Юлією Тимошенко в кінці березня 2008 року. Хоча Україні й Польщі після отримання зауважень Єврокомісії необхідно буде провести консультації і внести до договору відповідні зміни. Водночас доведеться зачекати ратифікації договору Сеймом (нижча законодавча палата), Сенатом (вища) і президентом Польщі після внесення змін.
Дозволити українцям без штампів перетинати кордон
А ось уряд України не став чекати з нововведеннями і вже запровадив зміни в правила перетину державного кордону громадянами України, а також у правила перетину державного кордону України іноземними громадянами. Зокрема, тепер громадянам України при виїзді з країни і в’їзді в країну відмітка про перетин держкордону (штамп) проставлятиметься в паспорт за їх бажанням. З погляду урядовців, це значно спрощує бюрократичну процедуру і сприяє тому, що громадянам не так часто треба буде міняти закордонний паспорт у зв’язку із закінченням вільних сторінок для відміток. Щодо громадян Росії і Молдови, то штамп про їх в’їзд або виїзд з території України проставлятиметься тільки в імміграційних картках.
Але й цього українським урядовцям видалося замало, і вони здійснили ще більш радикальний крок. Відтепер за рішенням Кабінету міністрів ставити штампи про перетин кордону України дозволено не тільки в паспортах. Правда, в яких саме інших документах можливе проставляння відмітки, не уточнюється.
Водночас демократизм такого кроку слід тільки вітати. За новими правилами, при перетині громадянином України державного кордону, за умови його особистого звернення в пункт пропуску, відмітка „в’їзд” („виїзд”) може не проставлятися в паспорті або проставлятися в іншому документі. При перетині державного кордону іноземцем чи особою без громадянства, відмітка „в’їзд” („виїзд”) може проставлятися в паспорті і/або в міграційній карті.
Примусити українців платити за подорожі
Але українським туристам поки що рано радіти утвердженню цивілізованих засад перетину кордону, бо за них вже незабаром доведеться розплачуватися з власної кишені. Найближчим часом українським туристам, охочим виїхати за кордон, можливо, доведеться платити збір. За повідомленням Лігабізнесінформ [http://www.liga.net/] відповідний законопроект запропонував на розгляд Верховної Ради народний депутат від фракції БЮТ Павло Костенко.
Проектом пропонується запровадити туристичний збір для осіб, які здійснюють поїздку в іншу країну не для ведення якої-небудь оплачуваної діяльності та із зобов’язанням покинути країну або місце перебування в зазначений термін. Розмір туристичного збору пропонується встановити залежно від країни перебування, але не більше 5 неоподатковуваних податком мінімумів (85 грн.). Від сплати туристичного збору, згідно з проектом, звільняються діти віком до 16 років, інваліди І і II груп і особи, які їх супроводжують; ветерани війни і особи, на яких розповсюджується дія Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”; чоловіки від 60 років і жінки від 55 років, а також особи, які виїжджають до батьків і близьких родичів, що живуть в країнах СНД.
На думку депутата, така пропозиція повністю відповідає як світовій практиці в оподаткуванні осіб, які мандрують за кордон, так і засадам податкової політики Української держави. Аргументується така позиція тим, що кількість наших співвітчизників, які виїжджають за кордон з метою відпочинку і подорожей, значно перевищує кількість іноземних і внутрішніх туристів, що економічно невигідно для держави. Як вважає автор законопроекту, в 2007 році тільки п’ятьма великими туроператорами з України було вивезено 10 млрд. грн., а за допомогою туристичного збору планується отримувати більше 500 млн. грн. до місцевих бюджетів.
Про те, чи вигідно усе це самим українцям, у законопроекті не йдеться. Просто депутати від БЮТ мабуть забули про зарплати українців, вже не кажучи про те, скільки серед них перебуває за межею бідності. Головне – наповнити бюджет, з якого й собі депутатську зарплатню ще можна збільшити та пільги розширити.
У разі ухвалення проекту, закон набере чинності з 1 січня 2009 року.
Схилити українців до правильного вибору
А ось тим українцям, яким поки що не до подорожей, доведеться зі шпальтів ЗМІ й екранів телебачення спостерігати за істерією лівих радикалів з приводу виведення Чорноморського флоту Росії з Криму. Вже з 1 червня Україна і Росія почнуть консультації про порядок і механізм виведення російського флоту. 15 квітня міністр закордонних справ України Володимир Огризко передав своєму російському колезі Сергію Лаврову Меморандум про етапи і порядок виведення до 28 травня 2017 року військових формувань Чорноморського флоту Росії з території України. Саме цей меморандум і приписує, що з 1 червня повинні розпочатися консультації сторін щодо порядку, встановлення процедури та визначення механізму виведення військових формувань Чорноморського флоту Росії з Криму.
Нагадаємо, що питання виведення російського флоту фундаментально обговорювалося в ході візиту міністр закордонних справ України в Москву. А отже, йдеться про спокійний, нормальний, цивілізований підхід до справи. Під цим оглядом у червні й відбудеться засідання україно-російської підкомісії, яка почне розробку процедури і механізму виведення флоту. Проте посол Росії в Україні Віктор Черномирдін сумнівається, що Україна може розірвати договір про перебування Чорноморського флоту Росії в Криму. Водночас Президент України В. Ющенко гарантує, що українська сторона дотримуватиметься положень угоди про статус і умови перебування ЧФ Росії на території України, яка діє до 2017 року.
Зупинити антиукраїнську істерією
Можна лише уявити, який резонанс викличе обговорення питання про виведення Чорноморського флоту Росії з Криму в самій Російській Федерації. Варто лише згадати, як Росія реагувала на спробу України приєднатися до Плану дій щодо членства в НАТО.
Тому українські вчені сьогодні закликають російських колег зупинити „антиукраїнську істерію” в Росії, через яку згортається багато важливих проектів між державами. Відповідне звернення прийняли учасники Конференції Академії наук вищої школи України – наукової асоціації, яка об’єднує понад 250 провідних учених країни. Вчені України завжди прагнули до підтримки і поглиблення взаємовигідних контактів з російськими колегами. Тому їх вельми турбує те, що останнім часом керівництво Російської Федерації, військові високопосадовці дозволяють собі повчати Україну в тональності, неприпустимій для практики рівноправних міждержавних відносин. Мало того, підкреслюється у зверненні, Україні загрожують застосуванням сили у випадку, якщо наша держава зважиться на небажані з погляду Кремля кроки і рішення.
Українські вчені закликають своїх російських колег усвідомити, що рішення нашої держави про участь в тій або тій системі колективної безпеки жодною мірою не загрожуватиме безпеці та інтересам Росії. Водночас у зверненні підкреслюється, що розгорнена російськими правлячими елітами антиукраїнська істерія вже негативно позначається на атмосфері довіри і дружби між українським і російським народами.
Українські вчені закликають російських колег використати весь свій вплив в суспільстві для того, щоб не допустити подальшої ескалації недружніх, образливих щодо України заяв з боку Росії. Вони вважають, що подібні заяви неминуче призведуть до погіршення відносин між двома сусідніми народами. З свого боку, українські учені прагнутимуть і надалі підтримувати і розвивати весь спектр українсько-російської наукової співпраці, вважаючи його важливою частиною формування нормальних, по-справжньому дружніх, рівноправних і добросусідських відносин.
За словами президента Академії наук вищої школи України, члена Президії Української Всесвітньої Координаційної Ради Микола Дробнохода, конференція Академії наук вищої школи України також закликала всі наукові асоціації країни підтримати це звернення.
Віталій Зуєв,
заступник голови Секретаріату УВКР
|
|
|
| UKR
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
При використанні матеріалів посилання на www.uvkr.com.ua є обов'язковим. 01004, Київ, вул. Горького 3-б, тел. 287-22-41
|
|
|
|