УКРАЇНСЬКА ВСЕСВІТНЯ КООРДИНАЦІЙНА РАДА
UKRAINIAN WORLD COORDINATING COUNSIL
 ПРО УВКР  СТРУКТУРА УВКР  НОВИНИ  ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ  УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР  ГОЛОВНА
ПРО УВКР
СТРУКТУРА УВКР
ДІЯЛЬНІСТЬ УВКР
ФОРУМИ УКРАЇНЦІВ
ВІСНИК УВКР
ФОТОГАЛЕРЕЯ
АРХІВ РАДІОПЕРЕДАЧ
ПОШУК


АНАЛІТИКА
НЕ ЗАБУВАЮ БАТЬКІВЩИНУ
2006-11-15

НЕ ЗАБУВАЮ БАТЬКІВЩИНУ

Інтерв’ю із членом Президії УВКР Романією Явір (Вірменія)

 

На ІV Всесвітньому форумі українців Романія Явір – Голова Федерації українців Вірменії – була нагороджена орденом Княгині Ольги ІІІ ступеня. Таким орденом була нагороджена Сільва Капутикян – одна із найвидатніших поетес  Вірменії. Ця відзнака Президента України вручається жінкам за видатні особисті досягнення в державній, науковій, освітній, культурній, благодійній та інших сферах суспільної діяльності.

 Об’єднання української діаспори Вірменії діє понад 10 років. Його філії відкриті в Єревані, Гюмрі, Ванадзорі, Іджевані, Раздані, Севані. Про діяльність української громади розповідає пані Романія:

- Наша організація заснована в 1995 році і має в своєму складі близько 2000 членів. На жаль, у 90-і рр. українська діаспора скоротилася. Виїхали сім’ї військовослужбовців, представники інтелігенції, які зіштовхнулися тут із мовною проблемою. У Радянському Союзі достатньо було володіти російською мовою, а за нових умов за короткий термін вивчити вірменську грамоту вчителям, лікарям і вченим було складно. Тому й вимушені вони були покинути Вірменію. Українці, які все-таки лишилися, не хотіли втрачати свою національну ідентитичність. Саме тому ми почали видавати газету “Дніпро-Славутич” українською і вірменською мовами, єдине у Вірменії видання українською мовою. Життя громади, історія, культура, новини політики, події в Україні – про все це ми інформуємо читачів з перших вуст. Офіційні дані отримуємо безпосередньо з посольства України та українських ЗМІ. До речі, на спеціальному семінарі для головних редакторів ЗМІ українських діаспор, що проходив в Україні, газета “Дніпро-Славутич” була визнана найкращою серед усіх діаспорних видань.

- Назву “Дніпро” має також музичний колектив, який  користується великою популярністю серед глядачів усіх куточків Вірменії...

- І не тільки Вірменії. Цей ансамбль (художній керівник і диригент Аркадій Казарянц) – дипломант огляду самодіяльності “Український спів у світі” за 2001 та 2006 роки. Окрім “Дніпра”, за 10 років ми створили також самодіяльні колективи, зокрема “Вербиченька” (Ванадзор), дитячий танцювальний колектив “Малятко” (балетмейстер Григор Арутюнян) і дитячий вокальний ансамбль “Дзвіночок” (художній керівник Рубен Карасеферян), який третій рік поспіль займає в “Артеці” призові місця на Міжнародному конкурсі-фестивалі дитячої та юнацької пісні “Наша земля - Україна”. Для нас всіх це  велика перемога.

Важливим досягненням громади можна вважати й участь в освітній програмі “Українська діаспора”, в рамках якої сьогодні більше 20 студентів мають змогу безкоштовно навчатися в престижних вищих навчальних закладах Києва, Одеси, Харкова, Львова, Дніпропетровська. Це дуже важлива підтримка з боку України. Окрім того, у Вірменії діє філія Тернопільської академії сільського господарства, в якій діти української діаспори також отримують вищу освіту.

- Які плани на майбутнє у Федерації українців Вірменії?

- У нас два проекти – встановити пам’ятник Тарасу Шевченку і побудувати Українську православну церкву Київського патріархату. Наші починання знайшли відгук, ми сподіваємося на допомогу української влади і меценатів-співвітчизників. Граніт для пам’ятника нам надала Україна, а мерія Єревана виділила місце в центрі столиці – на вулиці Ханджяна, навпроти школи імені Спендіарова, де встановлений пам’ятний знак. Сподіваюся, що незабаром із Божою допомогою наші плани реалізуються.

- Які проблеми виникають у Вас як Голови національної організації, члена громади? До кого звертаєтеся за допомогою?

- Перш за все, ми – громадяни Вірменії. Тому якщо виникають проблеми соціальні чи побутові, намагаємося вирішити їх, як і всі, через виконавчі органи влади. Ще не було випадків, щоб наші клопотання відхилялися. На офіційному рівні ми не обділені увагою. Достатньо сказати, що при президенті Республіки Вірменії діє координаційна рада з питань національних меншин, при уряді Вірменії створено Управління з питань національних меншин і релігії, яке очолює Грануш Харатян. Нещодавно в Єревані був відкритий культурний центр для національних меншин. Діяльність цих структур сприяє збереженню самобутності та розвитку зокрема й української культури, традицій.

 Якщо народ зберігає рідну мову, він зберігає корінь, і я прихиляю голову перед вірменами – цим стійким народом, який бореться за укріплення свого національного “Я”, лишаючи в минулому свою трагічну історію.

Тож ми намагаємося служити Вірменії, яка нас прихищає, не забуваючи своєї Батьківщини. Сподіваємося, що нам це вдається.

 

 

Інформаційна служба УВКР

ENG | UKR
НОВИНИ
АНАЛІТИКА
ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ
УКРАЇНСЬКІ ЗМІ СВІТУ
УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР
ГОСТЬОВА КНИГА
КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ
ОБГОВОРЕННЯ
При використанні матеріалів посилання на www.uvkr.com.ua
є обов'язковим.
01004, Київ, вул. Горького 3-б, тел. 287-22-41





© УВКР, 2004