ПАМ’ЯТЬ ЖЕРТВ ГОЛОДОМОРІВ ТА ПОЛІТИЧНИХ РЕПРЕСІЙ
ВШАНОВАНО В РОСІЙСЬКІЙ ФЕДЕРАЦІЇ
У зв’язку з відзначенням 25 листопада Дня пам’яті жертв голодоморів та політичних репресій в Російській Федерації відбулися меморіальні заходи.
24 листопада було покладено квіти до пам’ятного знаку на місці масових розстрілів і поховань жертв політичних репресій на території колишнього стрілецького полігону НКВС-КДБ у Південному Бутові під Москвою. З 1935 р. до початку 1950-х рр. тут здійснювалися масові розстріли та поховання невинно засуджених. Лише в період із серпня 1937 р. до жовтня 1938 р. на полігоні розстріляно понад 20 тисяч осіб, значна кількість яких – з України. У 1996 році цю територію передано храму Святих Новомучеників та Сповідників Російських, створено науково-просвітницький центр «Бутово», метою діяльності якого є увічнення пам’яті загиблих.
У цей же день в Бібліотеці української літератури в Москві до Дня пам’яті було відкрито виставку та проведено круглий стіл «Голод. Трагедія народів ХХ століття». На ньому виступив головний науковий співробітник Інституту історії України Національної академії наук України доктор історичних наук Руслан Пиріг, який ще наприкінці 1980-х років, працюючи в партійному архіві ЦК Компартії України, одним із перших почав публікувати джерела, в яких висвітлювалася заборонена тоді тема голодомору.
Руслан Пиріг зазначив, що українські історики разом з колегами з інших країн за минулий період провели велику роботу над розкриттям політико-економічного механізму запровадження геноциду в українському селі, його складових, зв’язку з репресивними заходами. В істориків не викликає жодного сумніву штучність голодомору, факт безпосередньої причетності перших посадових осіб радянської держави та комуністичної партії до масового народовбивства в Україні, а також у Росії (особливо на Кубані) та Казахстані. Політичний терор і терор голодом, які чинилися тоді, були спрямовані проти українського селянства – соціальної основи української нації, і проти української інтелігенції – духовного надбання українського народу.
Провідний науковий співробітник Інституту Європи Російської Академії наук, головний редактор часопису «Современная Европа» кандидат історичних наук Віктор Мироненко у своєму виступі відзначив, що немає ніяких сумнівів в етичній оцінці жахливих подій голодомору. З етичної та академічної, навіть політичної точки зору історики повинні до кінця з’ясувати та обнародувати всі обставини трагедії. У той же час, на його думку, сьогодні вирішення завдань подальшого державотворення в Україні значною мірою залежить не від політичних, а від економічних і соціальних факторів. Російсько-українські відносини перевантажені значною кількістю складних питань, тому викликає великі сумніви політична актуалізація проблеми голодомору саме зараз для подальшого розвитку цих відносин.
Своїми спогадами про голодомор 1930-х років поділився один зі старійшин української громади Москви Олег Храбан. Антон Ісаєнко та Віталій Крикуненко переповідали враження своїх матерів від тих трагічних подій минулого.
У роботі круглого столу взяли участь російські історики з Інституту слов’янознавства РАН, Московського державного університету ім. М.В.Ломоносова, члени українських організацій Москви, радники Посольства України в Російській Федерації Юрій Лазебник і Ольга Дарибогова.
25 листопада були проведені покладання квітів до Меморіального каменя жертв політичних репресій на Луб’янській площі Москви та панахида в Богоявленському кафедральному соборі на Єлоховській площі – перше в Росії поминальне богослужіння за жертвами голодомору в Україні. У вступному слові протоієрей Всеволод Чаплін, заступник голови Відділу зовнішніх церковних зв’язків Московського Патріархату, сказав, що сьогодні ми молимося за невинно убієнних жертв голоду в Україні, організованого безбожною владою. До присутніх звернувся також настоятель собору отець Матвій Стаднюк.
Разом із членами українських громад на панахиді був присутній член Ради Федерації Федеральних Зборів РФ, голова Рад Об’єднання українців Росії та Федеральної національно-культурної автономії українців Росії Василь Дума, у церемонії покладання квітів на місці масових поховань на полігоні НКВС-КДБ взяв участь співголова ОУР та ФНКА УР Валерій Семененко, на Лубянській площі – заступник голови ОУР Юрій Кононенко.
Всі заходи відбулися за активної участі українських дипломатів, Надзвичайного і Повноважного Посла України в Російській Федерації Олега Дьоміна.
Панахиди та інші меморіальні заходи за участю українських громад пройшли також у Тюмені, Краснодарі, Воронежі, Владивостоці.
О 17-й годині за московським часом пам’ять жертв голодомору вшановано хвилиною мовчання. Було запалено свічки…
Юрій Мороз
Об'єднана прес-служба Федеральної національно-культурної
автономії українців Росії, Об'єднання українців Росії та
Бібліотеки української літератури в Москві