УКРАЇНСЬКА ВСЕСВІТНЯ КООРДИНАЦІЙНА РАДА
UKRAINIAN WORLD COORDINATING COUNSIL
 ПРО УВКР  СТРУКТУРА УВКР  НОВИНИ  ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ  УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР  ГОЛОВНА
ПРО УВКР
СТРУКТУРА УВКР
ДІЯЛЬНІСТЬ УВКР
ФОРУМИ УКРАЇНЦІВ
ВІСНИК УВКР
ФОТОГАЛЕРЕЯ
АРХІВ РАДІОПЕРЕДАЧ
ПОШУК


АНАЛІТИКА
Про демократичні процеси в Україні
2007-04-10

                               

 

                                Про демократичні процеси в Україні

 

   Сучасні події в Україні декому здаються хаотичними, проте вони вказують на демократичність суспільства та влади України. Демократія часто має ознаки безладу. Найважливійше, що сьогодні в Україні змагання за владу відбувається указами, а не кулаками. Мабуть, немає іншої країни у світі, яка могла б похвалитися таким рівнем демократії, який Україна досягла від часу проголошення незалежності та прийняття  Основного Закону. Сьогодні пересічні люди в Україні знають статті Конституції, а надворі бесіди ведуться навколо питань „конституційне чи неконституційне”.

 Спроби узурпації повноважень Президента, виступи проти НАТО, міжнародні поїздки Прем’єр-міністра, суперечка з приводу кандидатур від Президента на посаду Міністра закордонних справ України та Голови Служби безпеки України, намагання так званої антикризової коаліції у Верховній Раді України поповнити свої ряди – це все суперечить Конституції. До речі, в Україні політичні блоки (після виборів – фракції) - це обранці народу, а поодинокі народні депутати - це тільки імена в списках фракцій, які можна  будь-коли змінити. Крім перших кількох осіб у списку, виборці переважно не зважають на те, хто є п’ятдесятим, а то й сотим у списку виборчого блоку. З розумінням цього повинні  діяти народні депутати. Указ Президента про розпуск Верховної Ради України був реакцією на антиконституційні маніпуляції. Це був гострий, проте ефективний крок, тому він і викликав відповідну дискусію. Інтерпретувати Конституцію України - це компетенція Конситуційного Суду. Незалежно від того, відбудуться дострокові вибори чи ні, рішення Президента має переконати Прем’єр-міністра і Голову ВРУ в тому, що вони можуть втратити владу, що таки доведеться шукати компромісів, відкинути незаконні досягнення, застосувати імперативний мандат до ВРУ, відмінити закон про Кабінет Міністрів і повернути перших кандидатів Президента на пости Міністра ЗСУ і Голови СБУ. Соромно має бути всій державі за те, що кандидата на пост Міністра ЗСУ Володимира Огризка не затверджено, оскільки він розмовляв державною мовою. Необхідно навпаки наголосити: якщо народний депутат виступає неукраїнською мовою, голова сесії ВРУ зобов’язаний не давати йому слова, виключивши мікрофон, як практикується в інших парламентах світу. Олександр Мороз сьогодні мав би погоджуватися на будь-які умови, оскільки всі опитування вказують, що у дострокових виборах його Соціалістична партія України не подолає трьохвідсотковий бар’єр, а його амбіції не дозволять об’єднатися з іншими виборчими блоком.

Перед новими виборами слід згадати помилки минулого. Ці вибори відбуватимуться на підставі чинного виборчого закону подібно до березневих виборів 2006 року. Найбільшою помилкою націонал-демократичних сил під час останніх виборів було формування окремих виборчих блоків Костенком і Плющем, а також "Порою" та Партією "Реформи і Порядок".  Ці два блоки здобули разом  3.34 %, але окремо не пройшли до ВРУ, віддавши тим самим голоси Партії регіонів, СПУ і Комуністичній партії України.  Якщо, хоч і примітивно,  прогнозувати нові вибори і додати ці відсотки до відсотків Блоку Юлії Тимошенко (22.29%) і "Нашої України" (13.95%), здобуті на минулих вибрах, то націонал-демократи можуть отримати майже 40% голосів, а Партія регіонів (32.14%)  і Комуністична партія України (3.66%) ледве здобудуть 36%. Таке обчислення уможливить БЮТ і НУ оформити коаліцію більшості у ВРУ - 53%. Цей прогноз не бере до уваги, що голоси, втрачені СПУ, частково перейдуть до ПР. Одначе виборці СПУ можуть поділити свої голоси і віддати частинно за НУ, адже такі визначні колишні соціалісти, як Юрій Луценко та Арсен Яценюк, сьогодні в націонал-демократичному таборі.

Важливо, щоб націонал-демократи не посварилися до часу виборів. Юлія Тимошенко, без сумніву, найбільш популярний політик серед націонал-демократів, і тому вона повинна бути Прем’єр-міністром. Та націонал-демократи зі своїм отаманським мисленням, а інколи "шовеністично-мужчинською" настановою потребують бодай двох списків для задоволення власних амбіцій, а також для нейтралізації пристрастей. Напевно, є такі, які категорично відмовляться голосувати за блок Юлії Тимошенко, але погодяться віддати голоси за блок, очолюваний В’ячеславом Кириленком чи Юрієм Луценком. 

Деякі західні країни висловилися про події в Україні, роблячи наголос на потребі збереження громадського спокою. Зокрема США повідомили, що слідкуватимуть за подальшими подіями, немов світовий міліціонер. Міністр Цушко і його командир Прем’єр-міністр Янукович знають, що Міністр оборони України Гриценко і в.о. Голови СБУ Наливайченко - це люди Президента, а Президент України - справжній демократ за переконаннями. Тому ми впевнено можемо стверджувати: ніщо не загрожує державному порядку в Україні.

 

Аскольд Лозинський

 


ENG | UKR
НОВИНИ
АНАЛІТИКА
ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ
УКРАЇНСЬКІ ЗМІ СВІТУ
УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР
ГОСТЬОВА КНИГА
КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ
ОБГОВОРЕННЯ
При використанні матеріалів посилання на www.uvkr.com.ua
є обов'язковим.
01004, Київ, вул. Горького 3-б, тел. 287-22-41





© УВКР, 2004