Четверта частина ВВП України – гроші українських мігрантів
Щорічно в Україну від українських громадян, які працюють за кордоном, надходить 21,3 млрд. доларів, що складає майже четвертину ВВП країни і значно перевищує об’єми надходжень сукупних іноземних інвестицій. Таку інформацію подає помічник замісника Голови Національного банку України, кандидат економічних наук Андрій Гайдуцький.
За його словами, за кордоном працює понад 4,93 млн. українців. Згідно з розрахунками, які провів Гайдуцький, звичайний емігрант переводить в Україну 360 доларів у місяць. За роки незалежності не були проведені жодні дослідження масштабів надходження міграційного капіталу з-за кордону. На жаль, статистичні дані, оцінки окремих спеціалістів українських і міжнародних організацій грунтуються на неповних даних. Наприклад, Всесвітній банк, який щорічно публікує інформацію про трансферти міграційного капіталу між країнами світу, приписує Україні тільки 595 млн. доларів надходжень грошових переказів за 2006 рік. Дещо більші оцінки дає Національний банк України: протягом 2000-2006 років об’єми міграційного капіталу, які надходять в Україну через банківську систему, зросли в 2,2 рази і перевищили 2006 року двохмільярдний показник. Найбільші темпи зростання спостерігалися саме 2006 року (на 30%), що зумовлено значною лібералізацією ринку грошових переказів і зниженням цін на відповідні послуги. Ще близько 1 млрд. доларів надійшло через спеціалізовані системи грошових переказів (Western Union, MoneyGram та ін.).
За оцінками спеціалістів Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України, мігранти заробляють 4,7-7,5 млрд. доларів у рік. При цьому дослідники додають, що точної інформації про те, скільки з цієї суми заробітчани пересилають на Батьківщину, немає. Робиться припущення, що близько половини цих грошей, тобто 2,3-3,5 млрд. доларів надходить в Україну.
Розбіжності в оцінюванні об’ємів надходження міграційного капіталу, на думку Гайдуцького, зумовлені браком державної політики у цій сфері, непрозорістю схем переказу грошей, а також обмеженнями валютного законодавства України, яке забороняє громадянам відкривати рахунки за кордоном.
За матеріалами E-Finance