УКРАЇНСЬКА ВСЕСВІТНЯ КООРДИНАЦІЙНА РАДА
UKRAINIAN WORLD COORDINATING COUNSIL
 ПРО УВКР  СТРУКТУРА УВКР  НОВИНИ  ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ  УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР  ГОЛОВНА
ПРО УВКР
СТРУКТУРА УВКР
ДІЯЛЬНІСТЬ УВКР
ФОРУМИ УКРАЇНЦІВ
ВІСНИК УВКР
ФОТОГАЛЕРЕЯ
АРХІВ РАДІОПЕРЕДАЧ
ПОШУК
При використанні матеріалів посилання на www.uvkr.com.ua
є обов'язковим.
01004, Київ, вул. Горького 3-б, тел. 287-22-41


 ОБГОВОРЕННЯ 50 років зорганізованої діяльності українців у Польщі


 

 

 

50 років зорганізованої діяльності українців у Польщі

 

Внаслідок операції “Вісла”, проведеної 1947 року, українців виселено з родинних земель у Південно-Східній Польщі на північні і західні терени країни. Найчисленніші групи українського населення утворилися в теперішніх воєводствах (відповідники українських областей): вармінсько-мазурському, дольношльонському (Нижня Сілезія) і західнопоморському. Частина українців уникнула депортації, а деяким вдалося повернутися на рідні землі після 1956 року. Тому в прикарпатському та малопольському воєводствах є великі групи української національної меншини.

На нових землях, незважаючи на заборону влади, українці намагалися зорганізувати культурне і релігійне життя, створювали аматорські хори, неформальні дискусійні групи. 1956 року українцям дозволено вести легальну культурну та освітянську діяльність у рамах Українського Суспільно-Культурного Товариства (УСКТ) і видання україномовного тижневика “Наше Слово”. 16-18 червня 1956 р. у Варшаві відбувся перший засновницький з’їзд УСКТ. Перший номер “Нашого Слова” вийшов 15 червня того ж року. Товариство створило мережу відділів у районах найбільших сукупностей українців, дбало про створення аматорських гуртків пісні і танцю, пункти навчання української мови, висувало вимоги ліквідації наслідків операції “Вісла”, рівноправного статусу українців в Польській Народній Республіці (ПНР), свободи віросповідання, припинення антиукраїнської пропаганди в мас-медіа і, нарешті, згоди на повернення в рідні краї.

Влада обмежувала діяльність Товариства, Міністерство внутрішніх справ встановило нагляд за його членами, на керівні посади допускалися тільки члени компартії.
З часом діяльність УСКТ зведено до культурно-освітянської сфери. Діяли аматорські ансамблі
- чоловічий хор “Журавлі”, ансамбль пісні і танцю “Ослав’яни”. Виходили радіопрограми українською мовою (Ряшів, Люблін, Ольштин, Кошалін, Щецін). Створено кілька українських шкіл (в Білому Борі і ліцей у Ліґниці), пункти навчання української мови. Розвиток УСКТ, активність українців у Польській Народній Республіці влада загальмувала в 60-х рр. ХХ ст. Зменшено кількість шкіл і пунктів навчання української мови, обмежено і культурну діяльність. Непокірних діячів ув’язнювали, звільняли з роботи, а товариство піддано стислому нагляду спецслужб.

У 80-х рр. минулого століття на хвилі змін в Польщі в українському середовищі також посилилася суспільна активність, створювалися нові організації, посилювалися зв’язки з польською опозицією. У лютому 1990 р. на хвилі демократичних змін УСКТ перетворено в Об’єднання українців у Польщі (ОУП). Створено багато галузевих і регіональних організацій: Союз української незалежної молоді, Об’єднання українців Підляшшя, Об’єднання лемків, Українське лікарське товариство, Українське вчительське  товариство у Польщі, Спілка українців-політв’язнів сталінського періоду, Фонд ім. Св. Володимира Хрестителя Русі. З’явилися нові друковані видання: двомісячник “Над Бугом і Нарвою”, греко-католицький тижневик “Благовіст”.

Найбільшою українською організацією в Польщі на сьогоднішній день є ОУП під керівництвом Петра Тими. Щоденну діяльність веде Головна управа, якій підпорядковані 10 відділів і територіальні кола. Об’єднання реалізує проекти, адресовані до різних суспільних груп (дітей, молоді і студентів, осіб середнього і старшого віку). Серед реалізованих заходів були і міжнародні проекти: “Лемківська Академія”, табори скаутської організації “Пласт”, концерти церковної музики (“Осінні дні церковної музики”), фестивалі української культури (Фестиваль української культури "Сопот-2005"), дитячі фестивалі (в Кошаліні й Ельбльонзі), історичні семінари (“Польща – Україна. Важкі питання”), а також заходи, які показують культуру українсько-польського прикордоння. Організувалися семінари, які пропагували співпрацю польських і українських громадських організацій, мас-медіа (“Передвиборчі кампанії в мас-медіа – польський і український досвід” в рамах “Року Польщі в Україні”). З 1990 р. ОУП є видавцем тижневика “Наше Слово” і багатьох інших книг і часописів, виданих українською і польською мовами: річника “Український Альманах” (раніше “Український Календар”). Об’єднання є співорганізатором телевізійної програми “Теленовини”, яка виходить на регіональному телеканалі TVP-3; співпрацює з Польським радіо, яке реалізує україномовні програми (в Кошіліні, Ольштині, Вроцлаві, Кракові).

Найбільші культурні заходи української спільноти в Польщі такі: “Фестиваль української культури” в Сопоті, “Молодіжний ярмарок” в Ґданську, “На Івана на Купала” в Дубичах Церковних, Фестиваль української культури на Підляшші “Підляська Осінь”, “Лемківська Ватра” в Ждині, “Дні української культури” – Ґіжицко, Щецінь, “Битівська Ватра” в Битові.

Українська національна меншина має своїх представників в органах місцевого самоврядування, переважно у вармінсько-мазурському воєводстві (один з них виконує функцію голови воєводської ради – sejmiku wojewódzkiego). Веде навчання української мови в 106 школах і пунктах навчання, де вчаться понад 2700 учнів. Діє чотири загальноосвітні ліцеї.

Українці в Польщі є прихожанами переважно двох церков - Української Грекоатилицької Церкви і Польської Автокефальної Православної Церкви.

 


 


ENG | UKR
НОВИНИ
АНАЛІТИКА
ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ
УКРАЇНСЬКІ ЗМІ СВІТУ
УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР
ГОСТЬОВА КНИГА
КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ
ОБГОВОРЕННЯ













© УВКР, 2004