Унiкальна американсько-українська школа
У приватній українській школі на околицях Детройту цього року вчитель Сергій Пасішник готувався у восьмий раз зустріти старшокласників повної середньої школу при католицькій парафії Непорочного зачаття у містечку Воррен. Кандидат хімічних наук, у минулому викладач Львівської Політехніки Сергій Пасішник викладає в американсько-українській школі фізику, хімію, українську мову та українознавство. Вісім років тому він прийшов викладати лише мову: «Коли я підписував контракт, мені казали: “А, будеш вчити українську мову”. Ну, мову - то й мову. Подзвонив додому, якiсь книжки дістав. Приїхав в Детройт, а мені панi Вайґел, директор, сказала: “Ви розумiєте, що українська мова – це тільки так називається, насправдi це українознавство, треба вчити географії, культури, лiтератури, історії”. I, як кажуть хіміки, я випав в осад. Але мене порятувало те, що історія завжди була моїм хобі. Літературу українську, правда, нас дуже багато не вчили. I довелося пару років сидіти ночами».
Програму навчання української мови, літератури та історії Пасішник складав сам, враховуючи специфіку американської школи.
«Ця програма базується на університетських програмах американських унiверситетiв i на українськiй програмi, звичайно, зі значно зниженими вимогами, тому що діти не використовують мову в спiлкуваннi, дуже мало читають – діти взагалi тепер мало читають, а по-українськи й поготів. Я не можу вимагати такого рівня грамотності, як в Українi».
Приватна школа Непорочного зачаття у Воррені залишається єдиною українською повною середньою школою в США. Тут навчаються народжені в США діти з українських родин, учні, які приїхали з України, та американські діти, які не мають нічого спільного з Україною. Головна умова прийняття до школи – обов’язкове вивчення українознавства. Школа має чудову репутацію - дев’яносто п’ять відсотків її випускників вступають до вищих навчальних закладів. Усі точні науки Сергій Пасішник викладає англійською: «Звичайно, дітям хімія i фізика тяжче йде, нiж в Українi, тому що [тут] за рік треба почати i закiнчити, а в Українi, скажiмо, починають i кілька років тягнуть. Дається більше часу, щоб [матерiал] засвоїти. А тут рік – хімія, рік – фізика. Треба за рiк закiнчити».
Пасішник відзначає, що рівень освіти дітей, які приїжджають з України протягом останніх 3-4 років, значно знизився.
Сергій Пасішник також займається постановкою щорічних вистав, сценарій яких сам адаптує до специфіки школи. Окрім вистав, які вже стали популярними в громаді, Пасішник відродив шкільну газету "ЛУНА", яка вперше вийшла у світ 1959 року: «Проект я відновив у совєтському стилi – як кажуть, на доборовільно-примусових началах. У газету пишуть доповіді та статтi всі учні [курсу] Ukrainian Advanced. На рік виходить чотири газети».
Робота в унікальній американсько-українській середній школі для Сергія Пасішника не лише спосіб заробити на життя: «Вона мені дає можливість трошки скомпенсувати ностальгію за Україною, бо я - мiж українськими дітьми».
Зореслав Байдюк
Воррен-Вашингтон ()
|