УКРАЇНСЬКА ВСЕСВІТНЯ КООРДИНАЦІЙНА РАДА
UKRAINIAN WORLD COORDINATING COUNSIL
 ПРО УВКР  СТРУКТУРА УВКР  НОВИНИ  ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ  УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР  ГОЛОВНА
ПРО УВКР
СТРУКТУРА УВКР
ДІЯЛЬНІСТЬ УВКР
ФОРУМИ УКРАЇНЦІВ
ВІСНИК УВКР
ФОТОГАЛЕРЕЯ
АРХІВ РАДІОПЕРЕДАЧ
ПОШУК
При використанні матеріалів посилання на www.uvkr.com.ua
є обов'язковим.
01004, Київ, вул. Горького 3-б, тел. 287-22-41


 ОБГОВОРЕННЯ ІСТОРИЧНА ДОВІДКА ПРО СТВОРЕННЯ І ДІЯЛЬНІСТЬ КАМ’ЯНСЬКОГО РАЙОННОГО ТОВАРИСТВА ІМЕНІ Т. ШЕВЧЕНКА


ІСТОРИЧНА  ДОВІДКА

ПРО СТВОРЕННЯ І ДІЯЛЬНІСТЬ КАМ’ЯНСЬКОГО РАЙОННОГО ТОВАРИСТВА ІМЕНІ Т. ШЕВЧЕНКА

 

Кам’янське районне товариство української культури імені Тараса Шевченка згуртувалося в громадську організацію 16 лютого 1991 року шляхом установчої конференції громадян, яким небайдужа доля власного народу, проблеми української мови - однієї з трьох державних у Придністровському регіоні.

Мета діяльності товариства – відродження традицій українського народу, збереження звичаїв і обрядів, розвиток рідної мови.

Головою товариства було обрано Олександра Бута, який очолював його до 1995 року. Перший заступник – Стасішен Микола.

Основні події в діяльності товариства:

16 червня 1991 року – вихід у світ першого номера газети “Братерство” українською мовою. Газета української громади була додатком до районної газети “Дністер” і виходила в світ до листопада 1995 року. Газета припинила діяльність у зв’язку з браком коштів.

У вересні 1991 року було організовано перше  районне свято української культури.

 16 травня 1992 року відбулося перше Всеукраїнське Віче Придністров’я в селі Рашків Кам’янського району, скликане для припинення воєнних подій в Придністров’ї.

Серпень 1992 року – участь делегації товариства у І Всесвітньому форумі українців в м. Києві.

Березень 1993 року – участь у І З’їзді українців Придністров’я в м. Дубоссари.

Червень 1993 року – участь у святі української культури Придністров’я в м. Рибниця.

Серпень 1993 року - прийом місії НБСЄ і делегації українців Канади.

23 січня 1994 року - підписано угоду про співпрацю між Кам’янським РТУК і Товариством об’єднаних  канадських українців (м. Торонто).

25 лютого 1995 року – проведено звітно-виборчу конференцію українців. Під час конференції обрали нове керівництво товариства. Замість О. Бута, який очолював Кам’янське районне товариство української культури ім. Т.Шевченка  і Спілку українців Придністров’я, Головою обрано Ольгу Хитрич, першим заступником – Миколу Стасішена.

Березень 1995 року – участь у ІІ З’їзді українців Придністров’я (м. Тирасполь).

Серпень 1997 року – участь у ІІ Всесвітньому форумі українців (м. Київ).

З 1997 року українцям Придністров’я Посольство України в Республіці Молдова  надало можливість оформляти громадянство України. Розпочалися перші виїзди консульської служби в товариства.

23 квітня 2000 року – на черговій конференції Кам’янського РТУК Головою  товариства обрано Стасішена Миколу.

Вересень 2000 року - укладено першу угоду про співробітництво освітян Харківського (нині Дарницький) району міста Києва й Кам’янського району Придністров’я. На сьогодні підписано 22 угоди  про співробітництво між школами міст. У листопаді проведено перший виїзний семінар педагогів Кам’янського й Дарницького районів. На базі київських шкіл і шкіл Кам’янського району проведено вісім виїзних семінарів.

   Серпень 2001 року - делегація від Кам’янського району взяла участь у ІІІ Всесвітньому форумі українців у місті Києві. Три творчих колективи брали участь у відкритті й закритті форуму, а також у Міжнародному конкурсі “Український спів у світі”, час проведення якого збігся з датою проведення форуму.

2002 року - укладено угоду про співробітництво між відділами народної освіти Дарницького і Кам’янського районів.

1 вересня 2003 року - відкрито перші українські класи в Окницькій неповній загальноосвітній школі Кам’янського району і Кам’янській СШГ №2. У відкритті брали участь голова Держкомітету у справах національностей та міграції Геннадій Москаль, прес-секретар УВКР Світлана Остапа, працівники Посольства України в Республіці Молдова.

Червень 2004 року - укладено угоду про співробітництво між державними адміністраціями Дарницького району м. Києва і Кам’янського району Придністров’я у сферах народної освіти й охорони здоров’я.

Серпень 2005 року - Микола Стасішен брав участь у четвертому Всеукраїнському форумі.

Листопад 2006 року - Кам’янське РТУК ім. Т.Шевченка разом із Міжнародною асоціацією працівників культури та мистецтва Придністров’я на базі Кам’янського санаторію “Дністер” провели Міжнародний симпозіум художників “КамАрт-2006”, у якому взяли участь 16 митців з Молдови, Румунії, Білорусі, України, Придністров’я.

Протягом 16 років діяльності громадською організацією здійснювалася активна робота з відродження української мови в Придністров’ї. Для цього організовувалися візити у школи міст компактного проживання українців, постачалася навчальна та методична література. Шкільні бібліотеки поповнилися 9 тисячами нових книг. Зараз початкова школа району повністю забезпечена підручниками. Число охочих вивчати українську мову зросло до третини від загальної кількості учнів.

За підтримки товариства відкрито українську школу в селі Окниця Кам’янського району й українські класи в Кам’янській СШГ №2. Щорічно діти за квотою, виділеною Міністерством освіти України, вступають до вишів України. Зараз від Кам’янського товариства навчається близько 50 студентів. Вже є й випускники, які закінчили навчальні заклади рік і два тому.

Вчителі та лікарі за направленнями товариства пройшли курси перепідготовки і підвищення кваліфікації в Україні.

Велику увагу приділяє організація самодіяльним колективам району. Завдяки зусиллям товариства у Міжнародних фестивалях народної творчості в Луцьку, Івано-Франківську, Києві, Білій Церкві, Львові, Вінниці, Черкасах брали участь декілька колективів: народний ансамбль української пісні “Хрустовчанка”, ВІА “Дністряни”, дитячий танцювальний гурт “Асорті”, ансамбль української пісні “Суцвіття”.

2004 року з нагоди 190 річниці від дня народження Т. Шевченка дитячий танцювальний гурт “Асорті” та солістка ансамблю “Суцвіття” Ксенія Єфименкова брали участь у Всесвітньому форумі дитячої творчості “Українські діти світу” в Києві, Черкасах, Каневі, на батьківщині Кобзаря - в селі Шевченкове Черкаської області.

   Щорічно в березні товариством проводяться свята української культури, приурочені до днів народження і пам’яті Т. Шевченка, організовуються екскурсії до Києва, Умані, близьких до України регіонів інших держав. Декілька разів діти Придністров’я приїздили на Президентську ялинку до м. Києва.

Микола Стасішен,
голова Кам’янського районного
товариства української культури
імені Т. Шевченка
(Придністров’я)

 


ENG | UKR
НОВИНИ
АНАЛІТИКА
ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ
УКРАЇНСЬКІ ЗМІ СВІТУ
УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР
ГОСТЬОВА КНИГА
КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ
ОБГОВОРЕННЯ













© УВКР, 2004