НА БАТЬКІВЩИНІ ПИЛИПА ОРЛИКА
Вілейщина, село Косута… Останні роки це місце постійно на слуху, про нього говорять краєзнавці, історики, особливо білоруські вчені українського походження. Край цей щедрий, тут народилися відомі білоруські літературознавці, письменники, художники. І сьогодні тут живуть, працюють талановиті люди, закохані у свій край.
У селі Косута 1762 року народився Пилип Орлик – майбутній гетьман і автор першої конституції України. На його батьківщині наприкінці минулого року відбулася значна подія: туди прибуло чимало людей, зібралися місцеві жителі. Депутати Народного зібрання Республіки Білорусь, депутати та керівники Вілейської районної ради народних депутатів, а також Тимчасово повірений у справах України в Республіці Білорусь О.М. Кицун, члени громадської комісії з увічнення пам’яті П. Орлика БГОУ "Ватра", члени об’єднання українців "Краяни" м. Молодечно, члени Союзу художників Білорусі. У центрі села, де ще 1868 року побудовано церкву св. Петра і Павла, поряд на пагорбі встановлено камінь із написом про те, що тут буде встановлено пам’ятник П. Орлику. Автором заходу став Анатоль Іванович Капцюг.
На урочистому відкритті голова Вілейської районної ради народних депутатів Є.А. Ігнатович зазначив, що дошка відкрита на честь нашого земляка П. Орлика, який творив історію України і залишається в нашій пам’яті як син двох братніх народів - українського і білоруського.
Тимчасово повірений у справах України в Республіці Білорусь О.М. Кицун наголосила на ролі законотворчої діяльності П. Орлика: створені ним "Пакти і Конституція прав та вольностей Війська Запорозького" є найвищим досягненням української політичної думки за багато століть. Вона висловила вдячність усім, хто брав участь у встановленні пам’ятної дошки.
Голова Громадської комісії з увічнення пам’яті П. Орлика Г.Ю. Калюжна нагадала, що саме тут, на цій землі, пройшли дитинство та юність видатного гетьмана. Місцевий священик освятив місце, де встановлено дошку, відправив службу в пам’ять П. Орлика. Присутні запалили свічки.
Цього дня делегацію посольства України в Республіці Білорусь, членів Громадської комісії з увічнення пам’яті П. Орлика приймав голова Вілейського міського виконавчого комітету Є.В Синило, який подарував посольству України портрет Пилипа Орлика, написаний місцевим художником.
Усім нам треба багато працювати, клопотатися, щоб зберегти пам’ять про автора першої демократичної конституції в Україні і в світі. 2007 року виповнюється 335 річниця від його дня народження, і ми повинні гідно відзначити цей ювілей.
Сергій Пелех, професор, доктор економічних наук, з увічнення пам’яті П. Орлика (газета "Українець в Бєларусі")
|