Українська громада США
Історичні етапи та передумови появи українців на території США
Масова міграція з українських земель на Захід має більш як столітню історію, проте, як зазначають дослідники в Україні та США, перші українці проторували шлях до Америки набагато раніше - українські імена можна зустріти як серед засновників першої англійської колонії у Джеймстауні, так і серед учасників Американської революції та громадянської війни.
Перша хвиля української еміграції до США розпочалася наприкінці ХІХ століття. Спочатку більшість новоприбулих знаходили роботу на вугільних шахтах і металургійних заводах штату Пенсільванія, тому цей регіон і став осередком перших українських мігрантів. Решта влаштовувалися на заводах на Північному Сході США - у Нью-Йорку, Нью-Джерсі, Коннектикуті.
Як і в інших країнах, куди емігрували українці, центром їхнього духовного та суспільного життя в Америці стала церква. 1884 року до Пенсільванії прибув священик з Галичини Іван (Джон) Волянський, який 1885 року організував перше в Америці українське братське товариство взаємодопомоги «Братство Св. Миколая». А 1886 року завдяки зусиллям отця Волянського у м. Шенандоа було зведено будівлю першої української католицької церкви.
Згодом у Пенсільванії та інших штатах виникли численні братські товариства на зразок того, що було утворено І. Волянським. 1894 року у м. Джерсі-Сіті (штат Нью-Джерсі) був заснований Руський Народний Союз (з 1915 року – Український Народний Союз), який нині є найдавнішою та найчисельнішою українською громадською організацією в США.
Друга хвиля української міграції до США припала на міжвоєнний період (20-30-ті роки ХХ століття) і суттєво відрізнялася від довоєнної. По-перше, різко зменшилася кількість мігрантів, що було пов’язано з періодом Великої депресії у США. По-друге, серед українців з’явилися перші політичні емігранти – учасники визвольних змагань в Україні 1918-1920 років.
Переважна частина українців з третьої хвилі міграції прибула до Сполучених Штатів протягом 1947-1951 рр. і належала до категорії так званих «переміщених осіб», які після Другої світової війни перебували в таборах для біженців і військовополонених у Німеччині, Австрії, Бельгії, Великій Британії. Цього разу серед прибульців було багато інтелігенції та науковців. Вони сприяли розвиткові українського політичного, громадського, культурного та релігійного життя в діаспорі. Цих емігрантів об’єднувала відданість ідеї незалежності України й відновлення української суверенної держави.
Початком четвертої хвилі міграції до США (так званої «економічної міграції») можна вважати середину 80-х років минулого століття. Спочатку сюди прибули декілька тисяч українців з Польщі. А під час "відлиги" чимало українців, користуючись можливістю відвідати родичів в Америці, залишалися тут на постійне проживання.
На сьогоднішній день українська громада є однією із найбільших і активних етнічних осередків у Сполучених Штатах Америки. За останніми статистичними даними, в США проживає понад 893 тис. американців українського походження. За неофіційними даними, які фігурують в україномовних виданнях, на теренах США мешкає до 2 млн. українців.
Список перших десяти штатів, де на 2000 рік проживало найбільше українців (осіб українського походження), такий: Нью-Йорк – 148 тис. осіб (0,8% від загальної кількості населення штату), Пенсільванія – 122 тис. (1%), Каліфорнія – 83 тис. (0,2% ), Нью-Джерсі – 73 тис. (0,9%), Іллінойс – 47 тис. (0,4%), Огайо – 47 тис. (0,4%), Мічиган – 46 тис. (0,5%), Флорида – 42 тис. (0,3%), Вашингтон – 30 тис. (0,5%), Коннектикут – 23 тис. осіб (0,7%).
Громадські організації українців в США
За час перебування в Північній Америці українці розбудували широку мережу громадсько-політичних, релігійних, професійних установ, а також фінансових - кас взаємодопомоги, банків і страхових товариств, сумарний оборотний капітал яких оцінюється в 1 млрд. доларів. Загалом в США діють 13 політичних українських організацій, 12 професійних товариств, 29 кредитних спілок, 4 страхові товариства, 3 молодіжні організації, 3 жіночі спілки. Здійснюється видання понад 20 газет, 11 журналів, інтернет-видання «Брама», ведуть мовлення близько 20 українських радіопрограм і два телеканали.
Велика роль у житті української громади належить церкві. Найбільшою в США є Українська католицька церква, 4 єпархії якої нараховують понад 400 тис. греко-католиків. Друге місце посідає Українська православна церква, яка нараховує в більш ніж ста православних парафіях понад 200 тис. прихожан. Спостерігається щорічна тенденція до збільшення прихожан православної церкви, що можна пояснити збільшенням мігрантів зі Східної та Центральної України за останні 10 років. Стрімко збільшується кількість українських баптистів-євангелістів та баптистів-п‘ятидесятників. На заході США, на узбережжі Тихого океану, за останнє десятиліття оселилося майже 50 тис. вихідців з України. Здебільшого всі вони належать до баптистів-п‘ятидесятників.
Найстарішою українською організацією в США є Український Народний Союз (УНС), який було засновано 1894 року, що за статутом є страховим товариством і нараховує у своєму складі понад 60 тис. членів.
Найбільш чисельними організаціями української громади є Український Конгресовий Комітет Америки (УККА) і Українська Американська Координаційна Рада (УАКРада). УККА був утворений 1940 року, має 75 осередків, три бюро (у Нью-Йорку, Вашингтоні та Києві), його головний офіс знаходиться в Нью-Йорку.
УАКРада була заснована у жовтні 1983 року, до її складу входять Український Народний Союз, Український Братній Союз та інші організації. Штаб-квартира знаходиться у м. Вашингтоні.
В окрузі Колумбія об‘єднавчу роль відіграє Асоціація українських та американських професіоналів “Вашингтонська група”, мета якої – широке висвітлення української культурної спадщини на теренах США, професійний ріст, знайомство широких мас населення США з політичними та соціальними процесами, які відбуваються в Україні.
Значну роль щодо сприяння розвитку українсько-американських відносин відіграє фундація “U.S.- Ukraine Foundation”, яка була створена у вересні 1991 року. Фундацією запроваджено ряд програм і проектів з різних аспектів двосторонніх відносин.
Важливу роль у житті української громади США відіграє Союз українок Америки (СУА), заснований в Нью-Йорку 1925 року. СУА здійснює велику просвітницьку, виховну та культурно-мистецьку роботу. Організацією засновано велику кількість гуманітарних і благодійних фондів.
Найбільшими українськими молодіжними організаціями США є Союз Української Молоді, «Пласт» та Організація Демократичної Української Молоді. Своєю основною задачею вони вважають виховання української молоді в дусі вірності Україні, ідейно-політичним і духовним заповітам попередніх поколінь, а також активне сприяння у відновленні пластового життя в нашій державі.
Страхові товариства, організовані вихідцями з України наприкінці ХІХ – на початку ХХ століть, створили фінансову базу для громадської активності українців Америки. З другою хвилею еміграції були започатковані кредитні кооперативи (так звані «кредитівки»). Нині активи найбільших українських кредитівок становлять сотні мільйонів доларів.
Українська громада в США утримує розгалужену мережу шкіл. Переважно це є недільні або суботні школи українознавства при церквах.
Найбільш помітними українськими науковими інституціями не тільки Північного Сходу, але й США загалом, є Наукове Товариство ім. Т.Шевченка та Українська вільна академія наук.
|