ВЕЛИКОДНЄ СВЯТО В "ШАНИРАКУ”
Найвеличнішим святом християнства вважається свято Великодня. Цього дня тріумфує природа, святкуючи перемогу життя над смертю - воскресіння з мертвих Ісуса Христа і весняне пробудження світу. За повір'ям, у цей день грає веселкою і посміхається сонце, вода в ріках стає цілющою. Говорять, що на коротку мить Бог відкриває небо, і тоді може збутися будь-яке бажання людини, якщо вона має чисті помисли. Люди протягом святок вітають один одного, а діти ходять "христувати" сусідів, родичів, за що одержують подарунки. У багатьох регіонах України до свята розписують писанки, зображуючи різнобарвними знаками на тонкій шкаралупі яйця цілий світ. Писанки дарували один одному і зберігали їх в домівках як оберіг. Писанка – один із національних символів України. Тому не випадково у Львові, Івано-Франківську, на Волині відкриті музеї писанки та школи писанкарства. Великдень радісно зустрічають і святкують діти, молодь і дорослі.
Дбайливо зберігають і відроджують традиції своїх предків українці Павлодарського товариства української культури ім. Т. Г. Шевченка. Починаючи з 1993 року, члени товариства щороку урочисто відзначають Великдень.
Цього року, як і годиться, Великдень місцеві українці зустріли в храмі Божому. Святкову літургію в Павлодарській українській церкві святих Петра і Павла відправив настоятель храму о. Ярослав Головчук. Парафіяни, серед них було чимало дітей і молоді, відбувши літургію, освятили паски, крашанки та інші традиційні для свята страви, після чого продовжили святкування у родинному колі.
Учні українського відділення Павлодарської школи національного відродження під керівництвом вчителя Леоніди Рябініної на відкритому уроці долучили однолітків з інших відділень та вчителів школи до українських традицій і звичаїв святкування Великодня, пригостивши присутніх запашною паскою, яскравими крашанками.
Згодом центр відзначення свята перемістився до культурно-дозвільного центру "Шанирак", де українське товариство організувало великодню зустріч. Вже у святковому холі гостей зустрічала виставка великодніх композицій, яку підготували активісти українського і болгарського національно-культурних центрів. Важко словами передати той колорит, розмаїття і барвистість, яку створили автори виставки. Вразила цілісність композицій, де поряд з іконами пишалися паски, яскраві крашанки, писанки, святкові мініатюри. Як зізналися журі виставки, віддати комусь одному перевагу було неможливо. Однак перше місце здобули представники молодіжного крила українського товариства. Фантазія і винахідливість С. Городничої вивели її на друге місце. Третє почесне місце поділили між собою член української громади Ольга Маслій та учні українського відділення школи національного відродження. Переможці та призери виставки нагороджені цінними призами та сувенірами.
Далі свято продовжувалося в затишному концертному залі, де в супроводі святкових дзвонів розпочалося театралізоване дійство. У виконанні народного хорового колективу товариства української культури під керівництвом художнього керівника П. Маслія пролунали великодні співи. Учні українського відділення школи національного відродження читали великодні вірші, виконували українські співанки.
Виступали активісти болгарського та польського національно-культурних центрів м. Павлодару. Вони своїми рідними мовами привітали присутніх з Великоднем, розповіли про традиції своїх народів. Болгарською і польською мовами пролунали народні й естрадні пісні.
Привітав гостей свята член ради Асамблеї народів Казахстану, голова Павлодарского товариства української культури ім. Т. Г. Шевченка М. Парипса. Він зачитав привітання, що надійшли на адресу українців Павлодарской області від Міністра закордонних справ України, Посла України в Казахстані та багатьох українських суспільних об'єднань ближнього і далекого зарубіжжя.
У цей день в "Шанираці" лунало багато українських народних пісень. Як завжди, глядачі радо вітали відомих у діаспорі та Павлодарському Надіртишші солістів українського товариства Ірину Соколюк, Анатолія Невмывака, Римму Юрченко, Людмилу Редченко, Надію Місяць. Чудовий виступ підготували представники молодіжного крила українського центру - вокальна група "Калинове намисто".
Приємним подарунком для учасників свята був виступ ветерана пісенного мистецтва Серіка Аринова, який під бурхливі овації виконав відомі українські пісні "Ніч яка місячна" і "Чорнії брови".
Учасники великодньої зустрічі на прощання говорили один одному: "Христос Воскрес! Воістину Воскрес". І це чудово, що на казахстанській землі, міцніє дружба багатонаціонального народу, що українці там мають гарні умови для відродження своїх етнічних і конфесійних звичаїв. Цим і славиться наш Казахстан!
Ольга Голованчук
|