Інтерв’ю з Йосифом Юрчишиним, головою Словацької cпілки журналістів у Пряшеві, записав у Словаччині Микола Чабан, кореспондент газети “Слово Просвіти”.
- Розкажіть, будь ласка, про Вашу організацію і загалом про стан ЗМІ у Словаччині.
- Наша організація є профспілковою і зветься “Словацький синдикат новинарів. Я очолюю її вісім років. Працюю як власний кореспондент Словацького телеграфного агентства в Пряшеві і передаю інформацію до Братислави, обслуговую 12 районів. Також очолюю на громадських засадах Спілку журналістів. Сфера медіа (ЗМІ) в Словаччині нині недержавна, позаурядова, оскільки влада не хоче мати нічого спільного зі ЗМІ. На мою думку, у Словаччині взагалі немає державної політики щодо ЗМІ.
- Оскільки і в Україні нині розпочалося роздержавлення ЗМІ, скажіть, наскільки болісно цей процес проходив у вас?
- Дуже болісно. Багато журналістів втратили роботу. Проте лишилися тільки ті, хто справді хотів працювати в ЗМІ. Не можна сказати, що роздержавлення мало лише позитивні чи негативні наслідки. З одного боку, це добре, оскільки нами ніхто не диригує. Та з другого, оскільки в Пряшівському самоврядному краї (у вас би сказали — в області) невеликі районні газети роздержавлені, то вони не мають загальнодержавної реклами і виживають лише завдяки рекламі місцевих підприємців. А якщо район бідний, то і рекламодавців немає.
- Чи є газети, що припинили свою діяльність внаслідок роздержавлення?
- Є. Я працював в одному такому виданні -“Пряшівській газеті”, яку було закрито 1997 року. До нашої Оксамитової революції це була типова комуністична газета, яка належала районному комітету Тепер державних газет у нас немає. Державними є тільки Словацьке телебачення і Словацьке радіо. А прес-агенція, де я працюю, вже напівкомерційна. Живемо на 50 % із того, що заробимо, продаючи власний продукт - новини, решта нашого бюджету – це державне фінансування.
- Як Ви ставитеся до поділу населення Східної Словаччини на русинів і українців?
- Я не хочу поділяти людей. Хто є русин, хай буде русин! Сам я на боці українців. Навряд чи наші русини - це самостійна нація. Думаю, що ми, тутешні “руснаци”, - найзахідніша гілка на українському дереві.
- З Україною нині маєте якісь контакти?
- Донедавна це було складно, оскільки діяв візовий режим. Нині для українців візи безкоштовні, а для громадян Словаччини, які їдуть до України, встановлено безвізовий режим. Насамперед ми прагнемо налагодити зв’язок із Закарпаттям. Я думаю, що наш досвід роздержавлення ЗМІ дуже цікавий і корисний для українців.
|