КИЇВСЬКИЙ МІСЬКИЙ КОНКУРС НА КРАЩЕ ЗНАННЯ УКРАЇНСЬКОЇ ДІАСПОРИ
У п’ятницю 16 лютого в Центрі культури та мистецтв "Український Дім" відбулося нагородження учасників щорічного міського конкурсу школярів на краще знання української діаспори.
Цього року молоді науковці вивчали історію українських поселень у Краснодарському і Ставропольському краях Російської Федерації. Таку тему було вибрано тому, що саме східна українська діаспора є на сьогодні практично не дослідженою, хоча ці краї густо заселені українськими переселенцями. У конкурсі взяли участь 29 учнів 8-11 класів. На урочистому нагородженні були присутні Голова УВКР Дмитро Павличко, Директор Центру українознавства Київського національного університету імені Тараса Шевченка професор Володимир Сергійчук, заступник Начальника управління у справах національностей та міграції Київської міської державної адміністрації Володимир Горовий, провідний історик Центру українознавства Людмила Божук і заступник Голови УВКР Михайло Ратушний.
Призерами конкурсу стали:
Аліна Пекло – учениця 10 класу СЗШ № 235 імені В. Чорновола (науковий керівник – Н.Д. Лещенко) – І місце;
Анна Найденко – учениця 9 класу гімназії "Ерудит" (науковий керівник – Н.В. Сологуб) – ІІ місце;
Тетяна Скачко та Катерина Хільчевська – учениці 11 класу Українського гуманітарного ліцею КНУ імені Т. Шевченка (науковий керівник – Я.М. Гольденберг) – ІІ місце;
Анастасія Француз – учениця 10 класу спеціалізованої школи № 318 (науковий керівник – В.І. Качмала) – ІІІ місце;
Артем Каплій – учень 11 класу СШЗ № 225 (науковий керівник – Л.М. Скрипник) – ІІІ місце;
Денис Поліщук і Олександр Пиж – учні 11 класу гімназії № 39 (науковий керівник – Т.В. Жарікова) – ІІІ місце;
Максим Охрименко – учень 8 класу СЗШ № 316 (науковий керівник В.В. Омельченко) – ІІІ місце.
Конкурсанти отримали грамоти та призи – компакт-диски, художню і навчальну літературу.
Було відзначено, що перші дослідницькі кроки юних науковців – це в першу чергу кроки до власної українськості, до формування саме українського світосприймання школярів. Учні, які взялися за таку непросту пошукову роботу, стали українськими соборниками, оскільки повернули в ауру українського духу земляків, які мусили покинути Батьківщину й оселилися в Малиновому Клині.
Одна з конкурсанток із великим хвилюванням розповіла присутнім про те, що саме завдяки участі в конкурсі вона розшукала родичів, які виїхали на Кубань ще після Першої світової війни. Їй вдалося відновити свій родовід, довідатися про долю пращурів, і за це вона безмежно вдячна всім, хто започаткував і проводить цей конкурс.
Варто сказати, що всі учасники конкурсу – діти незвичайні: вони перечитували гори літератури, встановлювали зв’язки з українськими громадами, аби сформувати власний погляд на порушену проблему, аби пропустити історію свого народу через власну душу і віддати йому ж свої знахідки. Саме така молодь і є тим інтелектуальним потенціалом української нації, який має сили будувати нову Україну. Організатори заходу вкотре переконалися, що мета проведення цього конкурсу - повернення родової пам’яті, єднання українського народу - таки досяжна.
Епіграфом до своєї роботи призер конкурсу Артем Каплій взяв власну поезію:
Невгамовна моя Україно,
Мати рідна ти всім нам чи ні?
Сумно світять мені крізь руїни
Волошковії очі твої…
То вже так повелось поміж нами,
Що, коли підростають сини,
Ті руїни встають, мов цунамі,
Заганяючи будні у сни…
Не лякайтесь, це спроба на мужність!
Наша Січ - не шабаш і не гра…
Кажуть, ГЕС набирала потужність
На старезних порогах Дніпра
І світила, - хоч звів її атом,
Бо таке воно – справжнє буття,
Наробив нам, незграбним, багато
Він руїн тих на ціле життя…
Відростають підрізані крила –
Не буває життя без птахів.
Ти свічки на священних могилах
Запали, щоб підтримати їх.
Невгамовна моя Україно!
Чули свідки твої - ясени:
Ти молилась вночі на колінах,
Щоб з колін піднімались сини.
Ці рядки юного поета вселяють надію, що Україна таки має майбутнє, і його будівничі – ті хлопці і дівчата, які сьогодні за шкільними партами досягають своїх перших вершин!
Прес-секретар УВКР Віта Таран
|