УКРАЇНСЬКА ВСЕСВІТНЯ КООРДИНАЦІЙНА РАДА
UKRAINIAN WORLD COORDINATING COUNSIL
 ПРО УВКР  СТРУКТУРА УВКР  НОВИНИ  ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ  УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР  ГОЛОВНА
ПРО УВКР
СТРУКТУРА УВКР
ДІЯЛЬНІСТЬ УВКР
ФОРУМИ УКРАЇНЦІВ
ВІСНИК УВКР
ФОТОГАЛЕРЕЯ
АРХІВ РАДІОПЕРЕДАЧ
ПОШУК


 ДІЯЛЬНІСТЬ УВКР Проведення тематичних круглих столів 60-річчя Української Головної Визвольної Ради Михайло Горинь


Вельмишановне товариство, пані й панове, друзі! Сьогодні у нас видатна подія в історії українського визвольного руху. Саме шістдесят років тому вперше зібралися представники різних політичних партій, громадських організацій на велике зібрання, щоб вибрати керівний орган українського визвольного руху – тоді партизанського руху в Україні. Хочу вам сказати, що події 1941-42 рр. показали, що саме в такій критичній ситуації, коли вороги українського народу намагалися роздушити цю націю, з’являються сили, котрі починають думати над проблемами об’єднання українських політичних організацій і груп в єдину політичну структуру, яка б виступила проти загарбників і поневолювачів: з одного боку – фашистської Німеччини, з другого боку – більшовицької Росії. Власне, ситуація склалась така, що в спільній дискусії різні політичні угрупування дійшли до висновку: пора утворити структуру, котра б виражала інтереси українського народу. І, власне, тоді, у час партизанської війни, в 1943 р. відбувається III Збір ОУН, на якому поставлено питання про деяку ревізію націоналістичної концепції так званого “інтегрального націоналізму” в напрямі до демократії. Тоді зявилося поняття “демократичний націоналізм”, і, власне, III Збір ОУН і розпочав цю дискусію, яка завершилася остаточно на Великому Зборі під час утворення українського визвольного руху.

Я хотів звернути вашу увагу на одну проблему. У той час в Україні було багато представників різних народів, які населяли Радянський Союз, і політичні сили, котрі очолювали український партизанський рух, дійшли до висновку, що треба було б залучити до боротьби проти існуючого фашистського й більшовицького режимів представників тих народів, котрі знаходилися на території України. Тоді в загонах УПА були утворені групи повстанців – грузин, азербайджанців, білорусів, татар – які мали свої окремі загони, свої програми, і вели разом з УПА боротьбу проти двох поневолювачів.

Варто зазначити, що тоді була ідея – об’єднати навколо Української Повстанської Армії представників різних політичних груп і різних народів, які, в силу воєнної ситуації, опинились на території України. Мені це нагадує один момент, коли через кілька десятків років, в кінці 80-х (1988-89 рр.) проблема об’єднання навколо українських політичних сил представників різних народів, які населяли тодішній Радянський Союз є ніби повторенням того, що вже було в 1942-43 рр. Ви пригадуєте, що в кінці 1988 р. був у такий спосіб утворений Комітет захисту українських політвязнів, в 1989 р. – Комітет національно-визвольних рухів народів СРСР. І, власне, народи Балтики, народи Кавказу, які взяли участь у тих нарадах, при утворенні тих Комітетів, є ніби аналогією того, що відбувалося у 1943-44 рр.

Події, які відбулися 11-14 липня 1944 р. були наслідком грунтовної політичної дискусії 1942-43 рр. Власне тоді була утворена Українська Головна Визвольна Рада (УГВР), яка прийняла цілий ряд документів. Ці документи засвідчили появу політичної сили, яка здатна керувати українським визвольним рухом. На нараді, яка відбувалася в селі Сприня, Самбірського району, Львівської області, було прийнято кілька дуже важливих документів, серед яких: “Тимчасовий устрій Української Головної Визвольної Ради”, “Платформа Української Головної Визвольної Ради”, “Універсал Української Головної Визвольної Ради”, “Присяга вояка Української Повстанської Армії”. Також була обрана виконавча структура УГВР. В керівні органи виконавчої структури входили: Президент УГВР, Генеральний секретар, Генеральний суддя, Контрольна комісія.

Хочу сказати, що очолював УГВР Кирило Осьмак – представник наддніпрянської України. Тут ми маємо дуже важливий момент, коли наддніпрянська Україна і західна Україна зводиться в одне у тій великій боротьбі проти поневолювачів, і якщо ви подивитесь на склад зібрання, яке відбувалося на Самбірщині, то побачите, що серед тих 20-ти людей, які були учасниками того важливого зібрання, були й наддніпрянці: Йосип Позичанюк, Кирило Осьмак, Катерина Мешко, Іван Багряний. Я вважаю, що це був достойний початок, коли Президентом УГВР був обраний саме наддніпрянець Кирило Осьмак. Генеральним секретарем УГВР був обраний Роман Шухевич, Генеральним секретарем закордонних справ був обраний Микола Лебідь, також були в організації й інші достойні люди, які прийняли на себе великий обовязок керувати тим складним і дуже жертовним процесом боротьби проти поневолювачів.

Хочу звернути ще на одне увагу. Шановне товариство, на цьому зібранні були представники багатьох політичних партій західної України, які у свій час дискутували. Але коли дійшло до тієї складної боротьби, що почалася в 1941 р., - вони обєдналися.

Проблема обєднання, проблема консолідації в 1944 р. була вирішена просто, можна сказати, зразково. Ми сьогодні напередодні великих подій, які будуть у жовтні, цього року. Проблема консолідації патріотичних сил стоїть особливо гостро. Памятаймо про те, як це вирішував Шухевич та інші достойники у 1944 р. Вчімося того великого жертовного досвіду.

             Я би хотів звернути увагу тільки на одну деталь, яка стосується виступу пана В.Кука відносно демократизації ОУН. В мене на руках є книжка “Українська Головна Визвольна Рада”, яку ми видали десять років тому назад. У вступній статті Мирослава Прокопа є думка, протилежна тій, яку висловив пан Василь Кук. Мова йде про демократизацію ОУН. Дозвольте зачитати слова Мирослава Прокопа: “Ця програмова еволюція ОУН задокументована в постановах III Надзвичайного Великого Збору ОУН з серпня 1943 року. І сталася вона у великій мірі в результаті зустрічі діячів ОУН зі західних областей України з діячами населення Наддніпрянщини”. Ось де почалася демократизація ОУН. В Наддніпрянщині проблема інтегрального націоналізму, хочемо ми того чи ні, була чужою. І тому проблема демократизації ОУН була поставлена на III Надзвичайному Зборі ОУН.

            Ми повинні цінувати історію і результати цього Збору. На чолі цього Збору стояла тоді унікальна особистість – Роман Шухевич. Та, як на мене, історія не зовсім належно обійшлася з цією постаттю. Ми називаємо той рух “бандерівським”, і я вважаю, що Степан Бандера увійшов в історію, і його доля в історії зафіксована. Але хочу вам сказати, що з 1941 року по 1950 рік на чолі того визвольного руху був Роман Шухевич. І йому ми повинні віддати належну шану. Тому, можливо, краще було б назвати той рух “шухевичівським”.

 


ENG | UKR
НОВИНИ
АНАЛІТИКА
ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ
УКРАЇНСЬКІ ЗМІ СВІТУ
УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР
ГОСТЬОВА КНИГА
КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ
ОБГОВОРЕННЯ
При використанні матеріалів посилання на www.uvkr.com.ua
є обов'язковим.
01004, Київ, вул. Горького 3-б, тел. 287-22-41





© УВКР, 2004