УКРАЇНСЬКА ВСЕСВІТНЯ КООРДИНАЦІЙНА РАДА
UKRAINIAN WORLD COORDINATING COUNSIL
 ПРО УВКР  СТРУКТУРА УВКР  НОВИНИ  ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ  УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР  ГОЛОВНА
ПРО УВКР
СТРУКТУРА УВКР
ДІЯЛЬНІСТЬ УВКР
ФОРУМИ УКРАЇНЦІВ
ВІСНИК УВКР
ФОТОГАЛЕРЕЯ
АРХІВ РАДІОПЕРЕДАЧ
ПОШУК


НОВИНИ
Українська громада Бельгії відзначила 60-річчя УДК
2005-10-02
 

В неділю, 2 жовтня 2005 р. на Оселі ФРАНКОПОЛЕ відбулося святкування 60-ліття Українського Допомогового Комітету, що був створений в місяці червні 1945 року для захисту українців від репатріяції до СССР. Першими засновниками УДК були: Микола Граб, Карло Мулькевич, Микола Демчук, Борис Косий і о. д-р Максим Германюк, пізніший митрополит українців Канади.

Президія УДК запросила передусім, крім українських установ та Ієрархів обох Церков, також усіх отців душпастирів в Бельгії на святкування з проханням відправити по парохіях Богослужби на інтенцію організованого громадського життя. Святочні Збори відкрив заступник Голови УДК Михайло Хома, привітавши присутніх представників Посольства України в особах радника Віталія і Галини Матійчук та присутніх гостей з Німеччини, Франції,  Голляндії та мистецьку групу „Збруч” з Тернополя, Україна. Дальше ведення програми передав Оксані Осмальській-Пачеха. На святкування прибули „ветерани  УДК”, а також особи з молодших генерацій. З привітами виступили представники ОУБ (пані Тереса Хома-Проць), від КУ СУМ (голова Андрій Хома),  Українського Культурно-Відпочинкового Цен-тру (Марійка Карпа). Письмові привіти відчитала ведуча від Впреосв. Архиєпископа УАПЦ в діаспорі Іоана Дерев’янки, від СКУ за підписом Аскольда Лозинського і Віктора Педенка, від ЕКУ підписали – мґр Левко Довгович і д-р Любомир Мазур, від СУБ – Британії д-р Л. Мазур і Федір Курляк, від Громад Данії, Фінляндії, Швеції, Норвеґії та Ісляндії з підписами: Петро Кузьма Балицький та Іван Нестер, Ірина Сушельницька, Катерина Андерсен і Микола Сем’янів. З  Німеччини наспів привіт від колишньої голови ЦПУЕН пані Ірини та її мужа Степана  Сп’єх. З України прибуло привітання від Університету „Львівський Ставропігіон” за підписом президента Олега Романіва і в.о. ректора Ярослава Кміта. Наспів також  привіт від колишнього знаного членству довголітнього голови УДК д-ра Володимира Поповича, з Франції, а з Тунісу прибув короткий привіт від дипломата Зенона Коваля, котрий  допомагав у роботі УДК з  юнацьких літ. Телефоном одержано привіт від громади з Естонії. (Ю.Чайковський).

З доповідним і вітальним словом виступив  з рамени Посольства України в Бельгії радник Посольства Віталій Матійчук, підкреслюючи заслуги УДК у збереженні  українства в Бельгії і  в допомозі Україні  в часі її поневолення і на початках її державної Незалежности. Промовець подав синтетичний підсумок досягнень України за 14 років її  державного існування.

Головну доповідь виголосив голова УДК мґр Омелян Коваль, накресливши нелегкий шлях  60-літньої діяльності, на якому особисто віддав 55 років своєї громадської праці, спочатку на пості генерального секретаря, а відтак з 1987 року на пості голови УДК.

Етапами дій УДК були: 1. Початкові  заходи на захист українців перед  репатріяцією; 2. Надання допомоги  контрактовим робітникам в шахтах Бельгії і їх дальша еміґрація до заморських країн; 3. Перший Конгрес Українців Бельгії і перетворення секцій на організації (СУРБ, ОУБ. СУМ) та створення Головної Ради Українських Громадських організацій; 4. Боротьба за визнання української ідентичності в особистих документах; 5. Співініціатива  заснування КОУГЦУ, відтак ЕКУ, Інтеркомітету для втікачів та СКВУ. 6. Маніфестації та звернення  на захист переслідуваних патріотів в Україні та на засланнях; 7. Постійна співпраця з духівництвом УКЦ і УАПЦ; 8 Закуп Будинку УДК для полегшення діяльності; 9.  Допомога у вихованні української молоді і набуття Франкополя; 10. На скріплення Державної Незалежності України.

Привіти й доповіді переплітались мистецькими виступами музично-вокального і хореографічного  ансамблю „Збруч” з Тернополя і викликали захоплення в присутніх. 9-членний ансамбль під  організаційним  управлінням  Василя Ірмійчука та мистецьким керівництвом  Володимира Каськіва  підібраний зі  справжніх віртуозів під оглядом голосовим, музичним та хореографічним. Наталія Бойко – сопрано, Марія Конкульовська – альт, скрипаль Володимир Довбня, цимбаліст Дмитро Матковський (гуцул) і сам керівник, сопілкар,  Володимир Каськів, танцюристка Оксана з її партнерами можуть конкурувати з найкращими  виконавцями їхнього жанру. Тому публіка домагалась продовження програми, яка тривала  3 з половиною години. Технічною підготовкою Свята займалась Управа УКВЦ  з головою Богданом Качмарським.

На закінчення, М. Хома провів церемонію подяки і вручення квітів виконавцям, а для УДК ансамбль відспівав „Многая літа”. Голова УДК  склав подяку виконавцям програми і  гостям за участь у святкуваннях, після чого всі учасники разом з хором відспівали національний гімн „Ще не вмерла Україна”. 

                                                                                                             Комітет

ENG | UKR
НОВИНИ
АНАЛІТИКА
ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ
УКРАЇНСЬКІ ЗМІ СВІТУ
УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР
ГОСТЬОВА КНИГА
КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ
ОБГОВОРЕННЯ
При використанні матеріалів посилання на www.uvkr.com.ua
є обов'язковим.
01004, Київ, вул. Горького 3-б, тел. 287-22-41





© УВКР, 2004