УКРАЇНСЬКА ВСЕСВІТНЯ КООРДИНАЦІЙНА РАДА
UKRAINIAN WORLD COORDINATING COUNSIL
 ПРО УВКР  СТРУКТУРА УВКР  НОВИНИ  ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ  УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР  ГОЛОВНА
ПРО УВКР
СТРУКТУРА УВКР
ДІЯЛЬНІСТЬ УВКР
ФОРУМИ УКРАЇНЦІВ
ВІСНИК УВКР
ФОТОГАЛЕРЕЯ
АРХІВ РАДІОПЕРЕДАЧ
ПОШУК


НОВИНИ
ДЕНЬ ПАМ’ЯТІ
2007-04-04

 

 ДЕНЬ ПАМ’ЯТІ

 Цього року перший ватажок українців Придністров’я Олександр Бут відзначав би 60-літній ювілей. Та цієї людини немає на світі вже дев’ять років. Він пішов із життя такого самого теплого квітневого дня, як зараз. Серце могутнього велетня українського відродження за кордоном зупинилося 2 квітня 1998 року.

    За своє життя він зробив так багато! Останні роки були тісно повязані з громадською роботою. Спочатку він очолював Камянське районне товариство української культури імені Тараса Шевченка. Наступного року  українська громада регіону обрала Олександра Бута головою Спілки українців Придністров’я. Сьогодні  Cпілка носить його ім’я.

    Перша хвиля українського відродження в Придністровї припала на початок дев’яностих років минулого століття. Становище української нації було досить сумним. Остання українська школа на цій землі зачинила двері 1964 року. Майже три десятиліття мова в міcцях  компактного проживання українців передавалася  тільки з вуcт в уста, хоча в районі 42 відсотки населення – українців, що становить понад 14 тисяч.

     Ось тоді Олександр Бут одним з перших забив на сполох, згуртував біля себе всіх, кому не байдужа була доля українців в Придністров’ї. Полетіли перші ластівки до вишів України, щоб повернутися вчителями української мови та літератури. Сьогодні вони вже по десять років викладають українську мову в школах району. Поступово українська мова впроваждувалася у загальний навчальний процес. Сьогодні її як предмет вивчає одна третина школярів від загальної кількості всіх учнів. З 2003 року в районі діють українська школа й українські класи. Але ці здобутки далися людям так непросто!

     Коли на придністровській землі розпочався збройний конфлікт, Олександр Бут скликав народ на Перше Всеукраїнське Віче Придністров’я. Воно відбулося у старовинному селі Рашків, якому у нинішньому році виповнюється  605 років. Делегати від кожного населеного пункту Придністров’я поставили свої підписи під зверненнями до Президентів і Парламентів Молдови, України, Росії, до українців всього світу, у яких вони просили допогти їм  покласти край братовбивчій війні.

     А потім були перші з’їзди українців Придністров’я, організовані  Олександром Бутом, перші свята української культури. Поступово життя налагоджувалося. Почали працювати районні товариства української культури, за підтримки яких діти їхали на навчання до України, творчі колективи брали участь у всіляких фестивалях, вчителі й лікарі проходили підвищення кваліфікації в Україні. А головне – налагоджувалися зв’язки з Товариством “Україна-Світ”, Української Всесвітньою Координаційною Радою, Посольством України в Республіці Молдова, українськими громадами за кордоном. Людям дали можливість здобувати громадянство України.

На жаль, цю енергійну людину, яка дала початок усім цим добрим справам, жорстока доля вирвала з життя, осиротивши в одну мить усіх українців, які тільки почали відроджувати свої звичаї, мову, дбати про традиції й розвиток своєї культури в Придністров’ї. Втрата була страшною. Олександра Бута поховано в тому самому селі Рашків Кам’янського району, де 15 років тому пройшло перше Всеукраїнське Віче Придністровя,  у якому взяли участь понад дві тисяч українців з усього регіону.

    Про все це згадували цього дня активісти товариства української культури, представники влади, друзі, колеги Олександра Миколайовича вже на могилі. Памятник на ній було встановлено Камянським РТУК імені Т.Шевченка через два роки після смерті Олександра Бута за підтримки Президента ПМР, Посольства України в Республіці Молдова, колишніх українських друзів. Автор монумента – заслужений художник України Василь Фещенко.

Щороку в день пам’яті  на гранітні плити пам’ятника Олександру Буту кладуть живі квіти і представників Посольства України в Республиці Молдова. Цього року на могилу видатного українця прибула Перший секретар Посольства Оксана Васильєва. Також прибула делегація з сусіднього Рибницького району, де діє товариство української культури “Поділля”, очолюване Борисом Палагнюком.

Важку втрату українці Придністров’я відчувають досі і будуть відчувати ще не один десяток років. Світла пам’ять і спокій душі Українця Олександра Бута!

                                                                                                                    

                           

                                                                                          Микола СТАСІШЕН,

                                                                              Голова Камянського РТУК ім.Т.Шевченка

                                                                              Придністровя

 

 

 

 

ENG | UKR
НОВИНИ
АНАЛІТИКА
ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ
УКРАЇНСЬКІ ЗМІ СВІТУ
УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР
ГОСТЬОВА КНИГА
КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ
ОБГОВОРЕННЯ
При використанні матеріалів посилання на www.uvkr.com.ua
є обов'язковим.
01004, Київ, вул. Горького 3-б, тел. 287-22-41

© УВКР, 2004