УКРАЇНСЬКА ВСЕСВІТНЯ КООРДИНАЦІЙНА РАДА
UKRAINIAN WORLD COORDINATING COUNSIL
 ПРО УВКР  СТРУКТУРА УВКР  НОВИНИ  ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ  УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР  ГОЛОВНА
ПРО УВКР
СТРУКТУРА УВКР
ДІЯЛЬНІСТЬ УВКР
ФОРУМИ УКРАЇНЦІВ
ВІСНИК УВКР
ФОТОГАЛЕРЕЯ
АРХІВ РАДІОПЕРЕДАЧ
ПОШУК


НОВИНИ
Литва визнала голодомор в Україні геноцидом
2005-11-28
 

"За" ухвалення резолюції голосували 53, "проти" – 3, утрималися – 18 депутатів парламенту країни.

У документі сказано, що "сталінський тоталітарний комуністичний режим проводив свідомий ретельно спланований геноцид народу України", у зв’язку з чим сейм висловив співчуття жертвам геноциду і солідарність із народом України.

У момент обговорення й ухвалення резолюції в залі засідань сейму був посол України в Литві Борис Климчук, він подякував депутатам за ухвалення такого важливого документа.

ДО 2007 року Україна має намір підготувати і представити в ООН документ про визнання Голодомору актом геноциду.

Український голодомор 1932-1933 років визнано злочином проти людяності. 1988 року комісія конгресу США, а також міжнародна комісія визнали український голодомор актом геноциду.

Голод був наслідком не лише примусового знищення хлібозаготівель у той період, але повного вилучення продовольства у всіх регіонах СРСР, населення яких на 2/3 і більше складали українці. Терор голодом, депортації, індивідуальні масові репресії були спрямовані проти України як національної республіки.

Протягом 20-го століття Україна пережила три голодомори: 1921-1923 роки, 1932-1933 роки, 1946-1947 роки, але другий був найбільш масовим і жорстоким.

За даними істориків, протягом 1932-33 років жертвами голоду, що виник унаслідок адміністративних заходів радянської влади, в Україні, за різними оцінками, стали від 7 до 10 млн. людей. Це означає, що в ті трагічні роки Україна втратила від 10 до 25% свого населення, втрачаючи його по 25 тисяч осіб за день, по тисячі – за годину, по 17 – щохвилини.

Як стверджують фахівці, якби Україна не пережила Голодомору, її населення нині було б удвічі більшим – до 100 млн. осіб.

Офіційно День пам’яті жертв голодомору і політичних репресій в Україні відзначають щороку в четверту суботу листопада.

Росія перепрошувати не збирається

2003 року Верховна Рада визнала Голодомор актом геноциду.

25 держав-членів ООН уже підготували спільну заяву, у якій назвали Голодомор в Україні результатом політики тоталітарного режиму.

2003 року Державні збори (парламент) Угорщини ухвалили постанову, якою визнали Голодомор 1932-1933 років в Україні заздалегідь спланованим і влаштованим сталінсько-радянською системою.

Наприкінці жовтня 2003 Сенат (верхня палата парламенту) Австралії ухвалив резолюцію, у якій визнав Голодомор одним із проявів геноциду в історії людства.

До цього Палата представників конгресу США (нижня плата парламенту) визнала Голодомор масовим убивством.

Голодомор також засудили парламенти Канади й Аргентини.

У квітні посол Російської Федерації в Україні Віктор Черномирдін під час візиту до Львова заявив, що Росія не має наміру просити вибачення за голодомор і геноцид українського народу в 1930-1940 роках.

За його словами, з вини Йосипа Сталіна росіяни зазнали не менше лих, ніж українці, і запропонував у зв’язку з цим висунути претензії до Грузії.

 

За матеріалами

 

 

 Ющенко оскаржить голодомор перед судом

Президент Віктор Ющенко закликав міжнародну спільноту визнати акт Голодомору 1932-33 років геноцидом українського народу.

"Всі повинні знати правду про цю трагедію", – сказав він, виступаючи біля Михайлівського собору в Києві після участі в панахиді, якою вшанували пам’ять загиблих від голодоморів та політичних репресій, повідомляє прес-служба глави держави.

Президент зазначив, що явище Голодомору "безумовно має політичний вимір", наголосивши, що "комуністична система досі не розкаялася в тому, що вчинила". "А нерозкаяний гріх стає причиною подальших нещасть", – сказав Ющенко.

"За вбивство однієї людини несе відповідальність убивця, а за знищення мільйонів життів не поніс відповідальності ніхто", – наголосив президент.

Говорячи про історичний вимір трагедії, глава держави зазначив, що її вивченням мають займатися спеціальні дослідницькі інституції. "Перед судом історії має бути оскаржено хоча б ту державну систему, яка уможливила такі злочини", – сказав Ющенко.

У зв’язку з цим президент оголосив, що в Києві постане "величний музей" пам’яті жертв цієї трагедії.

Глава держави також висловив глибоку вдячність усім науковцям, журналістам, політичним в’язням, які розповідали світові про українську трагедію.

"Сьогодні я підписав указ про відзначення цих героїв найвищими державними нагородами", – сказав президент.

Після виступу президента о 16.00 Україною пройшла хвилина мовчання.

Крім того, Ющенко своїм указом присвоїв звання Герой України з удостоєнням ордена Держави поету Василю Стусу (посмертно). Орденом Ярослава Мудрого II посмертно нагороджено історика Джеймса Мейса.

Водночас у своєму радіозверненні до народу в суботу Ющенко доручив Міністерству закордонних справ "продовжити роботу" серед країн-членів ООН щодо визнання голодомору 1932-33 рр. геноцидом.

"Конгрес США ще у 1988 році визнав Голодомор 32-33 років геноцидом проти українського народу. Пізніше, такі ж рішення прийняли парламенти Австралії і Канади, Аргентини і Литви. У 2003 році Організація Об’єднаних Націй визнала Голодомор. До цієї декларації долучилися 63 країни. Я доручаю Міністерству закордонних справ продовжити роботу серед країн-членів ООН. Ми разом повинні добитися міжнародного визнання геноциду", - сказав він.

 За матеріалами

ENG | UKR
НОВИНИ
АНАЛІТИКА
ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ
УКРАЇНСЬКІ ЗМІ СВІТУ
УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР
ГОСТЬОВА КНИГА
КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ
ОБГОВОРЕННЯ
При використанні матеріалів посилання на www.uvkr.com.ua
є обов'язковим.
01004, Київ, вул. Горького 3-б, тел. 287-22-41

© УВКР, 2004