"За" ухвалення резолюції голосували 53, "проти" – 3, утрималися – 18 депутатів парламенту країни.
У документі сказано, що "сталінський тоталітарний комуністичний режим проводив свідомий ретельно спланований геноцид народу України", у зв’язку з чим сейм висловив співчуття жертвам геноциду і солідарність із народом України.
У момент обговорення й ухвалення резолюції в залі засідань сейму був посол України в Литві Борис Климчук, він подякував депутатам за ухвалення такого важливого документа.
ДО 2007 року Україна має намір підготувати і представити в ООН документ про визнання Голодомору актом геноциду.
Український голодомор 1932-1933 років визнано злочином проти людяності. 1988 року комісія конгресу США, а також міжнародна комісія визнали український голодомор актом геноциду.
Голод був наслідком не лише примусового знищення хлібозаготівель у той період, але повного вилучення продовольства у всіх регіонах СРСР, населення яких на 2/3 і більше складали українці. Терор голодом, депортації, індивідуальні масові репресії були спрямовані проти України як національної республіки.
Протягом 20-го століття Україна пережила три голодомори: 1921-1923 роки, 1932-1933 роки, 1946-1947 роки, але другий був найбільш масовим і жорстоким.
За даними істориків, протягом 1932-33 років жертвами голоду, що виник унаслідок адміністративних заходів радянської влади, в Україні, за різними оцінками, стали від 7 до 10 млн. людей. Це означає, що в ті трагічні роки Україна втратила від 10 до 25% свого населення, втрачаючи його по 25 тисяч осіб за день, по тисячі – за годину, по 17 – щохвилини.
Як стверджують фахівці, якби Україна не пережила Голодомору, її населення нині було б удвічі більшим – до 100 млн. осіб.
Офіційно День пам’яті жертв голодомору і політичних репресій в Україні відзначають щороку в четверту суботу листопада.
Росія перепрошувати не збирається
2003 року Верховна Рада визнала Голодомор актом геноциду.
25 держав-членів ООН уже підготували спільну заяву, у якій назвали Голодомор в Україні результатом політики тоталітарного режиму.
2003 року Державні збори (парламент) Угорщини ухвалили постанову, якою визнали Голодомор 1932-1933 років в Україні заздалегідь спланованим і влаштованим сталінсько-радянською системою.
Наприкінці жовтня 2003 Сенат (верхня палата парламенту) Австралії ухвалив резолюцію, у якій визнав Голодомор одним із проявів геноциду в історії людства.
До цього Палата представників конгресу США (нижня плата парламенту) визнала Голодомор масовим убивством.
Голодомор також засудили парламенти Канади й Аргентини.
У квітні посол Російської Федерації в Україні Віктор Черномирдін під час візиту до Львова заявив, що Росія не має наміру просити вибачення за голодомор і геноцид українського народу в 1930-1940 роках.
За його словами, з вини Йосипа Сталіна росіяни зазнали не менше лих, ніж українці, і запропонував у зв’язку з цим висунути претензії до Грузії.
За матеріалами
Ющенко оскаржить голодомор перед судом
Президент Віктор Ющенко закликав міжнародну спільноту визнати акт Голодомору 1932-33 років геноцидом українського народу.
"Всі повинні знати правду про цю трагедію", – сказав він, виступаючи біля Михайлівського собору в Києві після участі в панахиді, якою вшанували пам’ять загиблих від голодоморів та політичних репресій, повідомляє прес-служба глави держави.
Президент зазначив, що явище Голодомору "безумовно має політичний вимір", наголосивши, що "комуністична система досі не розкаялася в тому, що вчинила". "А нерозкаяний гріх стає причиною подальших нещасть", – сказав Ющенко.
"За вбивство однієї людини несе відповідальність убивця, а за знищення мільйонів життів не поніс відповідальності ніхто", – наголосив президент.
Говорячи про історичний вимір трагедії, глава держави зазначив, що її вивченням мають займатися спеціальні дослідницькі інституції. "Перед судом історії має бути оскаржено хоча б ту державну систему, яка уможливила такі злочини", – сказав Ющенко.
У зв’язку з цим президент оголосив, що в Києві постане "величний музей" пам’яті жертв цієї трагедії.
Глава держави також висловив глибоку вдячність усім науковцям, журналістам, політичним в’язням, які розповідали світові про українську трагедію.
"Сьогодні я підписав указ про відзначення цих героїв найвищими державними нагородами", – сказав президент.
Після виступу президента о 16.00 Україною пройшла хвилина мовчання.
Крім того, Ющенко своїм указом присвоїв звання Герой України з удостоєнням ордена Держави поету Василю Стусу (посмертно). Орденом Ярослава Мудрого II посмертно нагороджено історика Джеймса Мейса.
Водночас у своєму радіозверненні до народу в суботу Ющенко доручив Міністерству закордонних справ "продовжити роботу" серед країн-членів ООН щодо визнання голодомору 1932-33 рр. геноцидом.
"Конгрес США ще у 1988 році визнав Голодомор 32-33 років геноцидом проти українського народу. Пізніше, такі ж рішення прийняли парламенти Австралії і Канади, Аргентини і Литви. У 2003 році Організація Об’єднаних Націй визнала Голодомор. До цієї декларації долучилися 63 країни. Я доручаю Міністерству закордонних справ продовжити роботу серед країн-членів ООН. Ми разом повинні добитися міжнародного визнання геноциду", - сказав він.
За матеріалами
|