УКРАЇНСЬКА ВСЕСВІТНЯ КООРДИНАЦІЙНА РАДА
UKRAINIAN WORLD COORDINATING COUNSIL
 ПРО УВКР  СТРУКТУРА УВКР  НОВИНИ  ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ  УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР  ГОЛОВНА
ПРО УВКР
СТРУКТУРА УВКР
ДІЯЛЬНІСТЬ УВКР
ФОРУМИ УКРАЇНЦІВ
ВІСНИК УВКР
ФОТОГАЛЕРЕЯ
АРХІВ РАДІОПЕРЕДАЧ
ПОШУК


НОВИНИ
КОМУНІКАТ
2007-07-17
 

Европейський Конґрес Українців

 

              Голова: Ярослава Хортяні: Hungary, 1065 Budapest, Hajós u. 1.; tel./fax. +361 461 0111/0112; email: muke@axelero.hu

                 Cекретаріят: 49 Linden Gardens, Notting Hill Gate, London, England, tel. +44 20 7229 8392; fax.  +44 20 7792 2499

         email: ecusec@augb.co.uk; web-site:

 

ЕКУ представляє українські громади

 

Бельгії,   Боснії і Герцеговини,   Болгарії,   Великої Британії,   Греції,   Данії,   Естонії,   Іспанії,

Італії,   Латвії,   Литви,   Німеччини,   Польщі,   Португалії,   Румунії,   Сербії, Словаччини,

Угорщини,   Франції,   Хорватії,   Чехії,   Швеції.

                 

                                                                                   

                                                                                              

                                                                                                          липень 2007 р.

                                  КОМУНІКАТ

 

            В Українському центрі освіти і культури м. Будапешт (Угорщина) 10–11 липня 2007 року відбулося засідання Президії Европейського Конґресу Українців.

 

            На засіданні, що відбулося під керівництвом Голови ЕКУ, Ярослави Хортяні, (Товариство української культури в Угорщині [ТУКУ]), взяли участь заступник Голови ЕКУ Славко Бурда (Союз русинів-українців Хорватскьої Республіки), мґр Левко Довгович (Координаційна рада українських організацій Словацької Республіки), Генеральний секретар ЕКУ д-р Любомир Мазур (Союз українців у Великій Британії), члени Президії – Віктор Райчинець (Українська ініціатива у Чеській Республіці), Іван Лаба (Союз Русинів-Українців Словацької Республіки) і член Контрольної Комісії ЕКУ Єлизавета Ладані (ТУКУ). Серед запрошених гостей на засіданні були представники ТУКУ і місцевих органів самоврядування Угорщини – Юрій Кравченко і Наталка Шайтош.

 

            Під час засідання були порушені наступні питання:

 

·                    Секретаріат ЕКУ надіслав лист-подяку Президентові України, Голові Верховної Ради України з нагоди прийняття Закону України № 376–V «Про Голодомор 1932–1933 років в Україні», а також Парламентам Европейських країн, які до кінця 2006 року визнали Голодомор 1932-33 рр. геноцидом проти українського народу. Це таким, як Парламентові Басків (Іспанія), Сенату Бельгійського Королівства, Парламентам Естонії, Грузії, Угорщини, Італії, Литви і Польщі. У відповіді, яка була отримана через Посольство Республіка Польща в Угорщині від п. Марек Юрека, який передав повідомлення від Голову Польського Сейму, що 6 грудня  2006 року Сейм прийняв постанову про засудження тодішнього комуністичного тоталітарного режиму, який ніс відповідальність за запровадження геноциду.

 

·                    Секретаріат ЕКУ надіслав листа до Президента Польщі п. Леха Качинського в справі Акції «Вісла», в якому було прохання допомогти українцям Польщі гідно вшанувати сумнозвісну історичну дату, в ім’я добросусідства та польсько-українського партнерства. Відповідь отримано через Посольство Республіки Польща в Угорщині від Маріуша Гандзліка – директора Управління в питаннях зовнішніх зв’язків при канцелярії Президента Республіки Польща, де було проінформовано, що гідне відзначення трагедії Акція «Вісла» є предметом консультацій, які ведуться державними органами Польщі та України, зокрема, цьому питанню приділяє увагу Консультативний комітет голів двох держав, а також висловлено надію, що достойне відзначення 60-річниці сприятиме зміцненню зв’язкам між обома країнами та народами.

 

·                    Від Секретаріату надіслано вітального листа Обєднанню українців у Польщі з нагоди 50-річчя видання часопису «Наше слово».

 

·                    Голова ЕКУ, Ярослава Хортяні, 23–25 листопада 2006 року взяла участь у святкуванні 40-річчя створення Культурно-просвітнього товариства ім. Т. Шевченка (КПСУ ім. Тараса Шевченка) в Баня Луці (Боснія).  Ювілейні урочистості відбувалися під патронатом Мерії міста. Цей захід включав у себе і тематичну виставку про діяльність Товариства упродовж чотирьох десятиліть. У вітальному слові Ярослава Хортяні сказала, що ЕКУ всіляко підтримуватиме українців Боснії, де є чимало українських сіл, розташованих головним чином навколо міст Баня Луки, Прнявора (Дубровка, Дев’ятина) і відстоюватиме право боснійських українців у відновленні церкви та організації та відкритті українських шкіл.

 

·                    Генеральний секретар, Любомир Мазур, ЕКУ 4 березня 2007 року брав участь у засіданні Міжнародного Комітету СКУ, яке відбулося в м. Торонто (Канада) під головуванням Стефана Романіва, члена Президії СКУ і на якому розглядалось питання про відзначенні 75-ої річниці Голодомору в Україні.  На засіданні Комітету були створені чотири робочі комісії: засобів масового зв’язку, освітня, історична та юридична. Президія зобов’язує всі свої організації-члени ЕКУ підключитися до роботи згаданих комісій та максимально скористатись їхніми науковими розробками і практичним досвідом, особливо, коли буде розглядатися питання про визнання Голодомору 1932–33 рр. актом геноциду проти українського народу Урядами їхніх держав.

 

·                    Голова ЕКУ, Ярослава Хортяні, 29 квітня 2007 року взяла участь у крайовому відзначенні 60-ти річчя сумнозвісної Акції «Вісла», яке було влаштоване в м. Перемишлі українською громадою на чолі з Об’єднанням українців у Польщі. У вітальному слові Ярослава Хортяні наголосила про всебічну підтримку української громади Польщі у домаганнях про компенсування матеріальних та юридичних наслідків цієї масштабної депортації українців.

 

·                    Голова ЕКУ взяла участь у IV Фестивалі української культури «Калина», який відбувся 25 червня по 1 липня 2007 року в м. Новий Сад (Сербія). У вітальному слові підтримала українські громадські організації, які шукають захист прав української національної меншини в органах Державної влади Сербії, Ради Европи та в інших міжнародних організаціях. У своєму виступі вона звернула особливо увагу на проблемні моменти в житті українців у Баня Луці, Воєводині та сусідній Словенії. Під час перебування голови ЕКУ відбулася зустріч з головою Парламенту автономного краю Воєводини.

 

·                    Президія прийняла до відома повідомлення Генерального секретаря про листування з п. Сергієм Шаблієм, представником України при Раді Европи, в якому були порушені всі технічні питання пов’язані з процедурою реєстрації ЕКУ як неурядової організації при Раді Европи. Процес реєстрації продовжується.

 

·                    У зв’язку з тим, що не зголосилася відповідна кількість викладачів української мови від організацій-членів ЕКУ з 28 червня по 2 липня 2007 року при Інституті української філології Національного педагогічного університету ім. М. П. Драгоманова у Києві не відбувся установчий семінар Европейської асоціації викладачів української мови і літератури (ЕАВУМіЛ). Президія і надалі дотримується думки, що влаштування конференції-семінару учителів української мови на теренах ЕКУ є необхідною потребою, бо саме такий захід дав би можливість викладачам з різних країн Европи обмінятися досвідом, краще познайомитися і обмінявшись думками, прийняти відповідні рішення та визначитися, з якими саме інституціями в Україні їм найкорисніше співпрацювати.

 

·                    Скориставшись нагодою, що з 10 по 11 липня 2007 року Президент України Віктор Ющенко перебував в Угорщині з офіційним візитом, була організована з ним зустріч Президії ЕКУ, під час якої, Голова ЕКУ порушила такі питання:

 

1.                  Звернула увагу на те, що під час офіційного візиту в оточені Президента України не всі розмовляли державною мовою, і що такий стан справи шкідливий для іміджу України.

 

2.                  Наголосила про необхідність у відновленні програми фінансування культурно-освітніх потреб українських громад Европи через МЗС України.

 

3.                  Заявила, що співпраця між представниками Посольств України та українськими громадськими організаціямм повинна бути на належному рівні, так як українські громади є незалежні від Посольств організації і працівники Посольств повинні завжди брати цей фактор до уваги, коли спілкуються з такими організаціями. Також особливо важливим є й те, щоб Посольства працювали з такими українськими організаціями, які себе вже зарекомендували протягом великого часу своєю діяльністю, а не з фантомними новоутвореннями, бо інакший підхід до справи шкодить образу українських громадських організацій.

 

4.                  Привернула ввагу освітянським проблемам української діяспори, особливо на теренах автохтонного населення, тобто Словаччина, Румунія та інші, і також четвертої хвилі еміграції.

 

5.                  Вважала за необхідність продовжити втілення в життя програми створення Центрів Української Культури за кордоном. У зв’язку з цим запропонувала компромісний варіант – Україна забезпечує культурно-освітні Центри нерухомістю, а українська діяспора – наповнює її змістом. У цьому контексті порушилось питання про прикру ситуацію, яка склалась останнім часом довколо української бібліотеки у Москві.

 

6.                  Порушила декілька питань стосовно четвертої хвилі українців, зокрема для проведення культурно-освітньої роботи зебезпечити підручниками, посібниками та науково-методичними матеріялами.

 

7.                  Висловила прохання Президенту України, щоб і надалі офіційна Україна привертала увагу Польського Уряду про офіційне визнання ним акції «Вісла», як навмисно скоєним злочином проти українського народу.

 

8.                  Привернула увагу Президента щодо надання допомоги українській громаді в Чеській Республіці у справі повернення будинку колишнього Празького Музею Визвольної Боротьби разом з експонатами та архівом (останні знаходяться в Чеській Державній Бібліотеці «Клементіум»), які були незаконно відібрані в української громади у 1948 році. Подібна ситуація також з архівними матеріялими, які були в свій час вивезені у Словаччину, в Україну, до Києва і до Москви.

 

9.                  Порушила питання про те, що внаслідок того, що Уряд Баварії, Німеччина, уже остаточно відмовився фінансувати Український Вільний Університет в м. Мюнхен і що подальша доля цієї наукової інституції знаходиться під загрозою, що необхідно Україні забезпечити подальше існування та діяльність цього унікального наукового закладу.

 

10.              Голова зосередила увагу на початок дії Шенгенського Договору в 2008 році і звернулась з проханням до Президента Ющенка, щоб Україна вела переговори з метою встановлення спрощеного візового режиму для громадян України, а зокрема, щоб візи для культурно-наукових товариств та організацій не були короткотривалими, а багаторазовими з мінімальним терміном на пять років, бо цим самим можна буде запобігти, а можливо і взагалі уникнути ускладнення в звязках між науково-культурними колами України.

 

·                    10 липня 2007 року члени Президії ЕКУ були запрошені на урочисту вечерю, яку влаштував Президент Угорщини Ласло Шойом на честь Президента України Віктора Ющенка в Національному музеї Угорщини в м. Будапешті.

 

·                    11 липня 2007 року в м. Будапешті Президенти України та Угорщини офіційно відкривали памятник Тарасові Шевченку. У цьому урочистому заході взяли участь і члени Президії ЄКУ та українська громада Угорщини. Від імнені Європейського Конґресу Українців до пам'ятника було покладено лавровий вінок Ярославою Хортяні і Славком Бурдою.

 

·                    Президія ЕКУ постановила, що поки організація не матиме офіційно визнаний статус міжнародної неурядової організації, бажаючі бути спостерігачами позачергових виборів до Верховної Ради України, які відбудуться 30 вересня 2007 року, повинні реєструватися у Секретаріяті Світового Конґресу Українців.

 

 

Генеральний Секретаріят ЕКУ, Лондон


 

ENG | UKR
НОВИНИ
АНАЛІТИКА
ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ
УКРАЇНСЬКІ ЗМІ СВІТУ
УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР
ГОСТЬОВА КНИГА
КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ
ОБГОВОРЕННЯ
При використанні матеріалів посилання на www.uvkr.com.ua
є обов'язковим.
01004, Київ, вул. Горького 3-б, тел. 287-22-41

© УВКР, 2004