УКРАЇНСЬКА ВСЕСВІТНЯ КООРДИНАЦІЙНА РАДА
UKRAINIAN WORLD COORDINATING COUNSIL
 ПРО УВКР  СТРУКТУРА УВКР  НОВИНИ  ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ  УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР  ГОЛОВНА
ПРО УВКР
СТРУКТУРА УВКР
ДІЯЛЬНІСТЬ УВКР
ФОРУМИ УКРАЇНЦІВ
ВІСНИК УВКР
ФОТОГАЛЕРЕЯ
АРХІВ РАДІОПЕРЕДАЧ
ПОШУК


НОВИНИ
Конгрес депутатів Іспанії визнав Голодомор в Україні
2007-06-05

 

Конгрес депутатів Іспанії визнав Голодомор в Україні

 

30 травня ц.р. Конгрес депутатів Іспанії ухвалив рішення (пропозиція незаконодавчого характеру) щодо визнання Голодомору в Україні 1932-33рр. Проект рішення був поданий до розгляду речником партії «Конвергенція і Єднання» (Каталонська фракція) депутатом Хорді Чуклою. У документі йдеться про необхідність вшанування пам’яті мільйонів невинних жертв Голодомору, засудження злочинних дій сталінського режиму та підтримки зусиль Уряду України, що докладаються для міжнародного визнання Голодомору. Також відзначено, що саме незалежна демократична Україна є гарантією того, що подібна жорстокість щодо українського народу більше не повториться.

Рішення ухвалили одноголосно. Проте у ході обговорення до проекту документа були внесені суттєві поправки, оскільки до деяких його пунктів представники правлячої Іспанської соціалістичної робітничої партії (ІСРП) поставилися з застереженням. Аналіз стенограми засідання Комісії, наданої неофіційно Посольству, засвідчив певні відмінності у позиціях ІСРП та Народної партії Іспанії (НПІ) стосовно цього рішення. Незважаючи на неодноразові заклики Х. Чукли абстрагуватися від політичної ситуації в Україні, як ІСРП, так і НПІ під час обговорення не змогли дистанціюватися від політичної кон’юнктури, що й позначилося на остаточному тексті документа.

Найбільш суттєва поправка, а саме вилучення положення про визнання Голодомору геноцидом українського народу, була внесена за ініціативою соціалістичної фракції. Доповідач від ІСРП П. Гарсія аргументувала необхідність «виваженого та обережного» рішення «делікатної ситуації», в якій перебуває Україна у зв’язку з майбутніми парламентськими виборами, щоб не допустити використання в «електоральній конфронтації» рішення Конгресу. Принагідно депутат також послалася на спільну заяву 58 сесії ГА ООН, яка визнає Голодомор трагедією українського народу і відзначає, що досі у визнанні Голодомору «не заходили так далеко», як у проекті рішення «Конвергенції та Єднання». У виступі П. Гарсії також робиться чіткий натяк на можливу незадовільну реакцію РФ, з якою в України на сьогодні «делікатні відносини».

Речник НПІ Ф. андра, коментуючи поправки, запропоновані її фракцією, продемонструвала менш заангажоване ставлення до рішення про визнання Голодомору в Україні, який депутат назвала «найбільшим геноцидом в історії ХХ століття». Зважаючи на «невирішеність конфліктів між Україною та РФ, які зачіпають європейців», зокрема щодо транспортування енергоносіїв до ЄС, НПІ внесла пропозицію поглибити співпрацю між Україною, Росією та ЄС.

Партія Об’єднана Лівиця (екс-комуністична партія), яка за прогнозами Х. Чукли могла не підтримати рішення щодо визнання Голодомору, участі в обговоренні не взяла.

Слід зазначити, що позиція соціалістичної фракції підтвердила обережне ставлення Уряду Іспанії до визнання Голодомору в Україні, про що вже йшлося в ході двосторонніх політичних консультацій у Мадриді 21-22 грудня 2006 р. Іспанська сторона мотивувала свою позицію високим рівнем двосторонніх відносин з Росією і неоднозначним ставленням РФ до міжнародного визнання Голодомору. Крім того, поруч із несприятливим політичним тлом у зв’язку з подіями в Україні, відзначили складнощі в налагодженні інституційних контактів між Конгресом депутатів та Верховною Радою України з часу створення на початку ц.р. Групи дружби з Україною в іспанському парламенті. З вини української сторони не відбулися заплановані зустрічі заступника Голови ВРУ А. Мартинюка з головою іспанської делегації на 116-й асамблеї МПС Т. Кунільєрою і Местрес (29 квітня – 4 травня 2007 р. Індонезія, Балі), а також Голови ВРУ О. Мороза з заступником Голови Конгресу, Головою Групи дружби з Україною І. Хілем Ласаро в Братиславі (24-25 травня ц.р.).

Незважаючи на поправки, внесені до проекту рішення, його ухвалення стало першим визнанням Голодомору в Україні у стінах Конгресу депутатів Іспанії. Ухвалене рішення також відкриває додаткові можливості для визнання Голодомору парламентами іспанських автономій.

 

 

З листа Стефана Романіва,
Голови Міжнародного Координаційного Комітету
з відзначення 75-х роковин Голодомору в Україні 1932-33 р


 

ENG | UKR
НОВИНИ
АНАЛІТИКА
ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ
УКРАЇНСЬКІ ЗМІ СВІТУ
УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР
ГОСТЬОВА КНИГА
КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ
ОБГОВОРЕННЯ
При використанні матеріалів посилання на www.uvkr.com.ua
є обов'язковим.
01004, Київ, вул. Горького 3-б, тел. 287-22-41

© УВКР, 2004