УКРАЇНСЬКА ВСЕСВІТНЯ КООРДИНАЦІЙНА РАДА
UKRAINIAN WORLD COORDINATING COUNSIL
 ПРО УВКР  СТРУКТУРА УВКР  НОВИНИ  ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ  УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР  ГОЛОВНА
ПРО УВКР
СТРУКТУРА УВКР
ДІЯЛЬНІСТЬ УВКР
ФОРУМИ УКРАЇНЦІВ
ВІСНИК УВКР
ФОТОГАЛЕРЕЯ
АРХІВ РАДІОПЕРЕДАЧ
ПОШУК


НОВИНИ
Конгрес «Діаспора як чинник утвердження держави Україна у міжнародній спільноті»
2008-06-26

Конгрес «Діаспора як чинник утвердження

держави Україна у міжнародній спільноті»

Організаційний комітет Конгресу висловив щиру подяку Голові Української Всесвітньої Координаційної Ради  Дмитру Павличку за участь і моральну підтримку Конгресу «Діаспора як чинник утвердження держави Україна у міжнародній спільноті», який відбувся у Львові 18-20 червня 2008 року. Участь голови УВКР піднесла статус цього Форуму та засвідчила інтерес світової  української спільноти до проблеми взаємозв’язків Української держави і діаспори, яка є потужним інтелектуальним, політичним, економічним, культурним ресурсом для розвитку України та утвердження її доброго імені за кордоном.

18-20 червня 2008 року у Львові на базі Національного університету «Львівська політехніка» відбувся Міжнародний Конгрес «Діаспора як чинник утвердження держави Україна у міжнародній спільноті».

Ініціатором проведення цього представницького форуму виступив Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету «Львівська політехніка».

Партнери КонгресуМіжнародний благодійний фонд «Україна 3000», Благодійний фонд «Open Ukraine».

Підтримку у підготовці Конгресу надали: Національний університет «Львівська політехніка», Міністерство освіти і науки України, Міністерство культури і туризму України, Міністерство закордонних справ України, Львівська міська рада, Львівська обласна держадміністрація, Львівська обласна рада, Партія «Народний Союз Наша Україна» і її Львівська обласна організація, представництво «Western Union» в Україні, ВАТ «Кредобанк», Акціонерний комерційний банк «Форум», посольство Канади в Україні, ЗАТ «Львівська кондитерська фірма «Світоч».

Конгрес проводився за сприяння Львівського національного академічного театру опери та балету ім. Соломії Крушельницької, Львівської галереї мистецтв, Музично-меморіального музею ім. Соломії Крушельницької у Львові, Патріаршої Катехитичної Комісії Української греко-католицької церкви, Палацу Мистецтв ім. Тетяни і Омеляна Антоновичів Львівської національної наукової бібліотеки ім. В. Стефаника НАН України.

На адресу учасників Конгресу надійшли вітальні телеграми від Президента України пана Віктора Ющенка, голови Наглядової ради Міжнародного Благодійного Фонду «Україна 3000» пані Катерини Ющенко, голови Верховної Ради пана Арсенія Яценюка, від Блаженнійшого Любомира кардинала Гузара, від міністрів – Івана Вакарчука, Василя Вовкуна, Володимира Огризка, народних депутатів України, представників громадських та державних структур.

У Конгресі взяло участь понад 450 учасників із 28 країн світу: Австралії, Австрії, Азербайджану, Білорусі, Болгарії, Бразилії, Великобританії, Грузії, Данії, Естонії, Італії, Іспанії, Казахстану, Канади, Латвії, Молдови, Німеччини, Польщі, Португалії, Придністров’я, Росії (Карелія, Татарстан, Башкортостан), Румунії, Сербії, Словаччини, США, Угорщини, Чехії, Франції, а також зі всіх областей України.

Конгрес у Львівському національному академічному театрі опери та балету ім. С. Крушельницької відкрив міський голова Львова Андрій Садовий. Після виконання Державного Гімну України заслуженою капелою України «Трембіта» до учасників конгресу з вітальними словами звернулися: директор Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету «Львівська політехніка» Ірина Ключковська, перший проректор Національного університету «Львівська політехніка» професор Володимир Павлиш, помічник глави Української греко-католицької церкви Владика Діонісій Ляхович, керуючий Дрогобицько-Самбірською єпархією УПЦ КП Єпископ Матфей, голова Львівської обласної державної адміністрації Микола Кміть, голова Львівської обласної ради Мирослав Сеник, голова Української Всесвітньої Координаційної Ради Дмитро Павличко, голова Ради з питань етнонаціональної політики при Президентові України Геннадій Удовенко, Гетьман Українського козацтва Микола Пантелюк, голова обласної організації партії «Народний союз Наша Україна» Петро Олійник, голова правління Міжнародного Благодійного Фонду «Україна 3000» Олександр Максимчук, поет і громадський діяч, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка Ігор Калинець.

Центральною подією Конгресу стала Друга міжнародна науково-практична конференція «Діаспора як чинник утвердження держави Україна у міжнародній спільноті. Українська діаспора у світовій цивілізації».

На першому пленарному засіданні Конференції з доповідями виступили генеральний секретар Світового Конгресу Українців Віктор Педенко, голова Європейського Конгресу Українців Ярослава Хортяні, директор Науково-дослідного інституту українознавства Міністерства освіти і науки України Петро Кононенко, голова української громади Іспанії за права, честь і гідність українців, голова комісії допомоги українцям за кордоном СКУ Юрій Чопик.

На 3 пленарних та 30 секційних засіданнях Конференції з доповідями виступило понад 300 учасників, серед яких представники українських громадських, культурно-освітніх організацій, науковці, духовенство, політики, представники міністерств, відомств, вищих навчальних закладів, бізнесмени.

Робота Конференції розгорнулася у семи секціях:

1.                 Здобутки діаспори у гуманітарній, освітній, технічній, природничій сферах: глобальний і український контекст.

2.                 Роль діаспори у просуванні українських національних інтересів у міжнародній спільноті: визнання Голодомору-33 геноцидом, прийняття проукраїнських законів, входження до ЄС, СОТ, НАТО та ін.

3.                 Діаспора в умовах глобалізації: проблеми інтеграції в чужоземне середовище та збереження національної ідентичності.

4.                  Церква як центр формування і плекання духовності та культурно-національної тотожності українців зарубіжжя.

5.                 Нова хвиля еміграції: здобутки, втрати,  перспективи.

6.                 Українська школа в зарубіжжі: сучасний стан та перспективи.

7.                 Роль канадців у налагодженні міжнародної співпраці у спеціальній освіті.

Результатом обговорення цих проблем стали такі висновки:

1.                 Сучасні реалії характеризуються формуванням потужних діаспор світу, серед яких одне з чільних місць займає українська діаспора.

2.                 Українська діаспора – важливий економічний, інтелектуальний, культурний і політичний ресурс української держави.

3.                 Для розбудови демократичної заможної України та для утвердження її позитивного образу у світі необхідна синергія, яку можна досягти, поєднуючи капітал знань та можливостей українських громад як в Україні, та і за її межами.

4.                 Співпраця із закордонним українством повинна бути одним із основних пріоритетів зовнішньополітичної діяльності держави Україна.

5.                 Українська держава зобов’язана відстоювати права зарубіжних українців і громадян України, які тимчасово знаходяться за її межами.

19 червня на запрошення голови Львівської обласної ради пана Мирослава Сеника відбувся круглий стіл за участю керівників Львівської обласної ради та чільників провідних організацій українського зарубіжжя. На зустрічі було обговорено сучасний стан та перспективи розвитку співпраці українських громад із Львівщиною та окреслено механізми її реалізації.

Науково-практична конференція «Діаспора як чинник утвердження держави Україна у міжнародній спільноті. Українська діаспора у світовій цивілізації» супроводжувалася 16 супутніми заходами, які фактично стали доброю ілюстрацією діяльності українських громад за кордоном.

Кульмінацією урочистого відкриття Конгресу стало нагородження переможців Міжнародного конкурсу української молоді «Діти емігрантів про себе», який тривав з грудня 2007 р. по травень 2008 р. На Конкурс надійшло 156 робіт від дітей з України, Іспанії, Італії, Португалії, Росії, Болгарії. У своїх  роботах діти підняли величезний пласт морально-етичних, соціально-економічних, психологічних проблем і засвідчили появу в Україні такого явища, як соціальне сирітство.

Через мистецтво плаката висловили своє ставлення до питань міграції студенти мистецьких середніх і вищих навчальних закладів у рамках Конкурсу «Щедре українське серце – Україні й Світу!».

З нагоди проведення Конгресу з ініціативи його організаторів Львівська галерея мистецтв відкрила виставку «Повернені на Батьківщину», експозицію якої склали малярські й скульптурні роботи художників з еміграції, зокрема твори з приватної збірки, подарованої галереї Марією Лошак-Леонтович із Праги.

Проблеми перекладу творів українських літераторів, зокрема емігрантів, обговорювалися на представленні двомовної антології української літератури в англомовних перекладах Вірляни Ткач і Ванди Фіппс.

У рамках Конгресу відбулася низка цікавих презентацій, в тому числі національно-культурних центрів з діаспори. В Органному залі відбувся показ п’єси «Голодомор» білоруського театру «Арт-майдан» та презентація діяльності українців Башкортостану та Карелії, яка супроводжувалася виступами народного хору української пісні «Кобзар» із Башкортостану та народного колективу «Українська пісня» (Карелія, Росія).

Учасники і гості Конгресу мали змогу переглянути документальний фільм «Відродження королівства: скарби Галичини» (Канада, автори – П. Бейгер, Х. Цурковська, продюсер – Д. Стоділка), а також поспілкуватися з продюсером фільму Даніель Стоділкою.

Під час проведення Конгресу були розгорнуті виставки: мистецького плаката, присвячена темі української еміграції, «Голодомор: геноцид голодом» (Канада), фотографій Люби Маркевич (Канада) «Чорнобиль. Життя продовжується», виставка з фондів музею Соломії Крушельницької «Мої почування і моє серце були завжди українськими…» та експозиція «Наші в Італії», яку підготувала спільнота колишніх заробітчан з Івано-Франківська.

Також для учасників Конгресу було сплановано культурну програму – організовано вечір знайомств, екскурсію вулицями старовинного Львова та виступ капели бандуристів «Карпати».

Робота Конгресу викликала широкий резонанс у суспільстві та була висвітлена у засобах масової інформації – репортажі про Конгрес вийшли на телебаченні, радіо, у пресі та інтернет-виданнях.

 

Ключковська І.М.,

директор Міжнародного

Інституту освіти, культури

та зв’язків з діаспорою

НУ «Львівська політехніка»

 

 

На фото – Директор МІОК Ірина Ключковська, Генеральний секретар СКУ Віктор Педенко, голова УВКР Дмитро Павличко

 

 

ENG | UKR
НОВИНИ
АНАЛІТИКА
ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ
УКРАЇНСЬКІ ЗМІ СВІТУ
УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР
ГОСТЬОВА КНИГА
КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ
ОБГОВОРЕННЯ
При використанні матеріалів посилання на www.uvkr.com.ua
є обов'язковим.
01004, Київ, вул. Горького 3-б, тел. 287-22-41

© УВКР, 2004