УКРАЇНСЬКА ВСЕСВІТНЯ КООРДИНАЦІЙНА РАДА
UKRAINIAN WORLD COORDINATING COUNSIL
 ПРО УВКР  СТРУКТУРА УВКР  НОВИНИ  ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ  УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР  ГОЛОВНА
ПРО УВКР
СТРУКТУРА УВКР
ДІЯЛЬНІСТЬ УВКР
ФОРУМИ УКРАЇНЦІВ
ВІСНИК УВКР
ФОТОГАЛЕРЕЯ
АРХІВ РАДІОПЕРЕДАЧ
ПОШУК


НОВИНИ
Канадські українці допомогли херсонській бібліотеці книгами
2005-05-25
 

Йдучи тяжким історичним шляхом свого становлення, залишаючись наодинці зі своїми проблемами, неухильно втрачаючи почуття самоідентифікації в останніх поколіннях, українська діаспора все ж намагається не втрачати тісний та живий зв’язок зі своєю історичною Батьківщиною. Наразі наша діаспора не має тієї підтримки з боку українського уряду, яка надається урядами розвинених країн своїм землякам за кордоном. Зважаючи на це, українці зарубіжжя надають допомогу рідній державі, як духовну, так і матеріальну. Найбільш відчутна їхня підтримка в науці та освіті, що є важливою сферою формування нового українства.

Після відновлення незалежності України представники українознавчих центрів, осередків (зокрема, Канадський інститут українських студій, українознавчі кафедри університетів США, Канади) активізували свою діяльність. Зарубіжні колеги надають допомогу вітчизняним вченим у створенні наукових праць, підготовці нової генерації українських істориків шляхом читання лекцій, стажування, видання навчально-методичної літератури, обміну досвідом роботи.

Одним із прикладів такої співпраці є діяльність Комітету “Канадсько-Українські Бібліотечні Центри”, що вже протягом чотирнадцяти років відкриває та комплектує фонди по всій Україні. За цей час Комітет КУБЦ, який діє при канадському Товаристві Приятелів України (осередок в Торонто), відкрив дванадцять таких Центрів у Луганську, Донецьку, Харкові, Сімферополі, Севастополі, Одесі, Сумах, Чернігові, Дніпропетровську, Маріуполі, Полтаві та Черкасах. Матеріали, які збираються і надсилаються в Україну, друковані на Заході й включають видання з української історії, культури, літературознавства, та мистецтва – все, що пов’язано з українікою, включно з підручниками та книжками для дітей. Передає канадська сторона також книжки та періодику іноземними мовами, переважно це – видання з конституційного права, міжнародної політики, економічного розвитку та реформ, канадської літератури та інше.

Присутні на відкритті XIII Канадсько-Українського Бібліотечного Центру при Херсонській Обласній Універсальній Науковій Бібліотеці імені Олеся Гончара – І.Мазур, заступник начальника управління культури Херсонської Обласної Державної Адміністрації; Ярослав Семчишин, голова проекту “Канадсько-український бібліотечний центр” (Канада); д-р Марія Фішер-Слиш, член управи Канадського товариства приятелів України, спонсор проекту (Канада); Михайло Гоян, виконавчий директор родинної фундації “Українську книжку – українським дітям”, член Ліги українських меценатів (Австралія); Михайло Слабошпицький, виконавчий директор Ліги українських меценатів (Київ); Максим Розумний, голова Секретаріату Української Всесвітньої Ради – засвідчили свою готовність до подальшої співпраці на теренах українознавства, що власне сьогодні набуває найбільшої актуальності. Не обминули цю подію своєю увагою й політики. На відкритті Центру виступив Олександр Ткаченко – народний депутат, член партії Народний Рух України, він запевнив українську громаду в гарячій підтримці уряду тісних контактів між українцями всього світу.

            Відкриття Канадсько-Українського Бібліотечного Центру в Херсоні та інших містах України підтвердив, наскільки важливими є розширення особистих контактів і співпраці науковців нашої держави й діаспори, що благотворно впливає на зміни в поглядах обох сторін, сприяє утвердженню довіри і взаємодопомоги, виробленню узгоджених підходів до оцінки подій і явищ української історії та культури.

Запрошена на відкриття Центру в Херсоні делегація від УВКР мала змогу познайомитися з життям та діяльністю Херсонської Обласної бібліотеки. Вразила організація та впорядкованість бібліотеки, проекція на майбутнє та залучення всієї можливої сучасної технології, з огляду на рамки фінансування. Зокрема, відділ краєзнавчої літератури та бібліографії, який свого часу був відділом предметів старовини, знайдених на розкопках, пізніше поповнив скарбницю Херсонського краєзнавчого музею. Херсонці пишаються не лише власним архітектурним містом, але й його літературною спадщиною, де оспівана Херсонська губернія, Херсонська область та саме місто на мальовничих схилах Дніпра. Досить потужним є фонд відділу літератури іноземними мовами, що нараховує твори близько 45 іноземними мовами. Створений у ньому Центр носить ім’я відомого адмірала американського флоту, національного героя США Джон-Поль Джонсона, який свого часу був найнятий Катериною ІІ під час війни Росії з Туреччиною, його корабель стояв біля Херсону.

Колекція канадського товариства у Херсонській Обласній Універсальній Науковій Бібліотеці імені Олеся Гончара досить велика, найбільш цінні видання англійською мовою. Інтерес представляють також книжки українською мовою, видані в Канаді, Німеччині, інших країнах, які висвітлюють історію, культуру, в цілому життя діаспори. Тут й історія УПА, і видання Конгресу Українських Націоналістів, художні твори, літературознавчі дослідження, спогади українців, які виїхали до Канади, періодичні видання. Зараз фонд бібліотеки поповнюється виданнями журналу “Сучасність”, який, як відомо, є “літературним містком” між українською діаспорою та Україною. Досить цікаві деякі видання з автографами, екслібрисами, видання довоєнних років, праці початку ХХ століття вихідців із Херсонщини, або про Херсонщину, праці, які для наших науковців справді мають велике значення.

Херсонська обласна бібліотека комплектує не лише обласні, але й районні та сільські бібліотеки, гостро потребує поповнення власного фонду. Крім фінансування актуальним є питання збереження та передачі фонду бібліотеки, що містить у собі близько 1 млн. документів та книг. Звичайно, дана проблема є досить поширеною для України на сьогоднішній день і є первинною не лише для бібліотеки ім. Олеся Гончара.

Матимемо надію, що допомога української діаспори Канади у відкритті бібліотечних центрів по Україні дасть можливість звернути увагу нашого уряду не лише на проблему комплектування літературного фонду, але й на проблему збереження та передачі власної історичної спадщини, яка свідчить про національну міць та силу та забезпечує власну національну ідентифікацію.

Олеся Горгота,

прес-секретар УВКР

ENG | UKR
НОВИНИ
АНАЛІТИКА
ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ
УКРАЇНСЬКІ ЗМІ СВІТУ
УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР
ГОСТЬОВА КНИГА
КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ
ОБГОВОРЕННЯ
При використанні матеріалів посилання на www.uvkr.com.ua
є обов'язковим.
01004, Київ, вул. Горького 3-б, тел. 287-22-41

© УВКР, 2004