УКРАЇНСЬКА ВСЕСВІТНЯ КООРДИНАЦІЙНА РАДА
UKRAINIAN WORLD COORDINATING COUNSIL
 ПРО УВКР  СТРУКТУРА УВКР  НОВИНИ  ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ  УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР  ГОЛОВНА
ПРО УВКР
СТРУКТУРА УВКР
ДІЯЛЬНІСТЬ УВКР
ФОРУМИ УКРАЇНЦІВ
ВІСНИК УВКР
ФОТОГАЛЕРЕЯ
АРХІВ РАДІОПЕРЕДАЧ
ПОШУК


НОВИНИ
МОСКОВСЬКІ СТОРІНКИ ЖИТТЯ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА
2007-03-29

 

 

 

МОСКОВСЬКІ СТОРІНКИ ЖИТТЯ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА

 

У Культурному центрі України в Москві відбулася презентація монографії доктора історичних наук, члена-кореспондента АПН України, заслуженого діяча науки України Володимира Мельниченка “Тарас Шевченко: “Моє перебування в Москві”.

Розробка теми Шевченкового перебування в Москві досі була однією з білих плям у біографії видатного українця. В існуючих нині монографіях, енциклопедіях та інших джерелах цей період життя Кобзаря майже не висвітлюється. Заповнити цю прогалину – таке завдання поставив собі автор, працюючи над книгою. “Нова монографія Володимира Мельниченка переконливо свідчить, що й досі не вичерпана можливість серйозного вкладу в сучасне шевченкознавство,” – сказав у своєму виступі заступник генерального директора Культурного центру України, заслужений діяч мистецтв України Юрій Василенко. На цьому наголошували й інші учасники презентації – Надзвичайний і Повноважний Посол України в РФ Олег Дьомін та відомий український літератор, член Національної спілки письменників України Іван Шишов.

Народний артист України, лауреат Національної премії України ім. Тараса Шевченка Богдан Ступка відзначив особливо теплі стосунки Шевченка з відомими російськими театральними діячами, насамперед із Михайлом Щепкіним. Він також розповів про свої враження від знайомства з українським Арбатом і українською Москвою й подарував гостям Центру чудове виконання творів Кобзаря.

Розповідаючи про роботу над книгою, Володимир Мельниченко зупинився на значенні науково-видавничої справи у діяльності Центру, адже “повноцінне культурне представництво України важко собі уявити без змістовної науково-пошукової роботи”. Він висловив переконання, що в майбутньому Центр стане підґрунтям для створення інституту українознавства.

Дослідження Шевченкового перебування в Москві розпочато Володимиром Мельниченком у книзі “Тарас і Михайло Грушевський на Старому Арбаті”, що вийшла в світ у видавництві "ОЛМА-ПРЕСС" на початку 2006 року. Втім величезний пласт документів, зібраних після її виходу, спонукав автора до написання монографії, цілком присвяченої постаті Кобзаря.

Книга “Тарас Шевченко: “Моє перебування в Москві” суттєво доповнює портрет Тараса Шевченка – постаті, що відіграла визначальну роль у національному відродженні української нації, – вписує його в ширший просторово-часовий контекст. У цій праці вперше всебічно розкривається неодноразове перебування Тараса Шевченка в Москві. Володимир Мельниченко встановив адреси, які відвідував видатний українець у місті, з науковою точністю і художньою теплотою передав атмосферу тих часів, обґрунтовано населив Шевченкове оточення в Москві відомими інтелектуалами, діячами культури та науки, глибоко розкрив дружбу і московські зустрічі Тараса Шевченка з Михайлом Щепкіним, Осипом Бодянським, Михайлом Максимовичем. Вчений уперше вводить у науковий обіг низку досі невідомих документів – справа Шевченка, повідомлення та рапорти Міністерства внутрішніх справ про його перебування в Москві, свідчення про перевезення домовини з прахом Шевченка в Україну та інші.

У передмові до книги голова Всеукраїнського товариства “Просвіта” ім. Тараса Шевченка Павло Мовчан пише про задум Володимира Мельниченка: “Пройти Шевченківським маршрутом по Москві, як дуже суттєвим відрізком його життєвого шляху, а відтак і творчого. Шлях цей наділений особливим змістом і має особливу людську міру – суто національну, українську.”

 

 

Юрій Безкровний

 

Інформаційна служба

Культурного центру України в Москві

Веб-адреса:

 

 

 

 

ENG | UKR
НОВИНИ
АНАЛІТИКА
ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ
УКРАЇНСЬКІ ЗМІ СВІТУ
УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР
ГОСТЬОВА КНИГА
КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ
ОБГОВОРЕННЯ
При використанні матеріалів посилання на www.uvkr.com.ua
є обов'язковим.
01004, Київ, вул. Горького 3-б, тел. 287-22-41





© УВКР, 2004