Ми вміємо бути разом!
Діаспора – українська національна спільнота, що проживає за межами України та зберігає духовний зв’язок з Україною.
Люди, котрі волею долі опинились за кордоном та котрих вважають в Україні виключно заробітчанами четвертої хвилі, можуть не лише працювати й надсилати гроші додому. Українська діаспора в світі дбає за відродження та збереження української культури та самобутності нації далеко за межами рідної землі.
В країнах південно-західної Європи, понад десяток років, живуть та працюють кілька мільйонів наших співгромадян. В перші роки свого перебування на чужині, вони, перш за все, шукали роботу та можливість отримати легальний статус перебування в новій країні. Та за кілька років тисячі українських громадян усвідомили, що за кордоном найголовніше не гроші, а й наші національні традиції, унікальна українська культура, наша співоча й неповторна українська мова. Почали створюватись десятки українських асоціацій, метою котрих було відродження та розвиток української мови та культури, захист прав та інтересів наших співвітчизників за кордоном.
Перша українська асоціація в Іспанії з’явилась наприкінці дев’яностих. Зараз їх понад два десятки. Кожна з них має свій напрямок та сферу діяльності. Під час неодноразових зустрічей-нарад керівників асоціацій лунали пропозиції до об’єднаної співпраці усіх українських організацій. Були створені національні асоціації, федерації, котрі так і не об’єднали всіх наших земляків. Та, мабуть, переломним в історії українського громадського руху в Іспанії стала неділя 17 лютого 2008 року. Керівники та делегати більшості українських громадських організацій Іспанії, шести українських шкіл, преса, Посол України в Іспанії А. Щерба та секретар посольства Г. Гальченко зібрались на спільну нараду з обговорення координації українського громадського руху в Іспанії.
Були заслухані звіти та проекти делегатів українських асоціацій з усієї Іспанії. Після змістовного обговорення майже одноголосно було підтримано створення Громадської Ради при Посольстві України в Іспанії, як центрального репрезентативного органу українських громадських об’єднань в Іспанії. Основними завданнями роботи Рада поставила захист національно-культурних, творчих, соціальних, економічних, вікових інтересів українців, створення позитивного іміджу України в Іспанії та світі.
Найбільш нагальною проблемою було визнано порушення прав українців в Іспанії та відсутність ефективного захисту українців зі сторони своєї держави. Було обрано делегатів від Іспанії на цьогорічний з’їзд Світового Конгресу Українців, прийнято резолюції та підписано звернення до декількох українських міністерств з проханням про надання допомоги у вирішенні першочергових проблем.
Наскільки ж ефективною буде робота новоствореної Ради та як її члени бачать майбутню співпрацю…
Юрій Чопик, голова асоціації «Українська громада Іспанії за права честь і гідність»: «Я вважаю, що створення Ради - перший і позитивний крок до порозуміння і виваженої співпраці усіх громадських організацій. Переміг дух практичності і раціональності спільних дій. Але це також екзамен для багатьох: "чи зуміють працювати злагоджено для добра української громади".
Володимир Петрущак, голова асоціації українців в Каталунії «Червона Калина» (Барселона): «Ефективність роботи Ради залежить від нас самих, від нашого бажання співпрацювати. Дискусії та обмін досвідом на засіданнях Ради, ось що нам необхідно».
Я впевнений, що кожний з нас докладе максимум зусиль для ефективної праці на користь наших громадян. Ми українці. Ми вміємо працювати разом.
Давид Ляхович, Секретар Громадської Ради при Посольстві України в Іспанії
На світлині: перше засідання Громадської Ради 20 лютого 2008 р., Мадрид, Іспанія
