УКРАЇНСЬКА ВСЕСВІТНЯ КООРДИНАЦІЙНА РАДА
UKRAINIAN WORLD COORDINATING COUNSIL
 ПРО УВКР  СТРУКТУРА УВКР  НОВИНИ  ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ  УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР  ГОЛОВНА
ПРО УВКР
СТРУКТУРА УВКР
ДІЯЛЬНІСТЬ УВКР
ФОРУМИ УКРАЇНЦІВ
ВІСНИК УВКР
ФОТОГАЛЕРЕЯ
АРХІВ РАДІОПЕРЕДАЧ
ПОШУК


НОВИНИ
200-річчя Ніжинської вищої школи
2005-10-28
 

Прибув до ВНЗ і привітав з ювілеєм президент Академії педагогічних наук України Василь Кремень. Привітання від Президента України Віктора Ющенка виголосив радник президента Микола Бутко. Народний депутат України, Голова Комітету з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Генадій Удовенко привітав Ніжинський університет та зачитав вітального листа від Голови Верховної Ради України Володимира Литвина. Присутніми були народні депутати України Микола Носенко та Іван Плющ, який обраний від Ніжинського виборчого округу № 209. У своїй промові Іван Степанович наголосив на відродженні історичних пам’яток, зокрема гетьманської столиці Батурина, в зв’язку з чим видано Розпорядження Президента України В.Ющенка та створено спеціальну комісію. Привітали університет і представники Чернігівської облдержадміністрації та місцевого самоврядування, випускники Ніжинської вищої школи різних років з різних країн, поет Олекса Ющенко, який закінчив Ніжинський ВНЗ ще в 1937 році.

Усі запрошені привезли з собою багато подарунків: книг, картин, художніх виробів. Було вручено велику кількість нагород, відзнак, подяк працівникам, викладацькому складу Вищої Ніжинської школи. Незабутнім залишається виступ молодіжного хору “Світич” та інших учасників концерту, організованого силами університету. Гостинно зустрічали учасників святкувань директор Центру гуманітарної спрівпраці з діаспорою Станіслав Пономаревський, екскурсовод-аспірант Олена Пономаревська, декан фізико-математичного факультету Валерій Аніщинко, директор бібліотеки Ніжинського державного університету Наталя Ленченко. На особливу подяку заслуговує невтомний примножувач слави Ніжинського державного педагогічного університету його ректор, доктор фізико-математичних наук, професор, заслужений працівник освіти пан Василь Яковець.

Ніжинський державний педагогічний університет імені Миколи Гоголя – відомий вищий навчальний заклад, який має давню та славну історію. 1805 року граф І.А.Безбородько у своїй доповідній записці звернувся до царя за дозволом побудувати гімназію в Ніжині. Будівництво тривало 15 років. У 1820 році, після його завершення, царський уряд дав офіційний дозвіл на відкриття нового навчального закладу. Його почесним попечителем став Олександр Кушелєв-Безбородько. Гімназія вищих наук реально функціонувала 13 років (до 1833 року). У 1821 – 1828 рр. тут навчався видатний український письменник М.В.Гоголь. Її випускниками були: українські письменники Є.П.Гребінка, В.М.Забіла, російський письменник Н.В.Кукольник, український етнограф О.С.Афанасьєв-Чужбинський, пізніше – відомий український байкар Л.І.Глібов, український етнограф, фольклорист К.М.Сементовський, мандрівник Юрій Лисянський. Розвиваючись від гімназії до університету, змінюючи назви, напрямки наукової роботи, навчальний заклад завжди залишався осередком освіти та культури, де плекалися передові ідеї та виховувалася національна інтелігенція.

 Ніжинський державний педагогічний університет імені Миколи Гоголя став одним із провідних наукових осередків, який активно співпрацює з науковими центрами та навчальними закладами США, Великобританії, Німеччини, Швеції, Білорусі, Росії. З 2000 року тут працює державний Центр гуманітарної співпраці з українською діаспорою. Напрямками його роботи є: педагогічна, наукова, науково-методична підтримка товариств українського закордоння; організація курсів, семінарів, зустрічей для вчителів і студентів української діаспори; розробка спільних проектів з освітніми установами та науковцями зарубіжних країн; забезпечення та обмін українознавчою літературою; підготовка та навчання на базі Ніжинського педагогічного університету вчителів української мови та літератури, музики, історії, українознавства та інших профілів; організацію інших форм навчання для вихідців української діаспори: початкових чи поглиблених курсів мови та літератури, стажування вчителів, одержання другої освіти, навчання в аспірантурі, мовні студії. Центр друкує власний освітньо-пізнавальний часопис “Український дім”, у якому висвітлюються проблеми української діаспори, пропонуються моделі в організації освіти, обговорюються нові українознавчі видання; видає щорічний міжнародний збірник наукових, освітніх, інформаційних статей і матеріалів з України та діаспори; бере участь, спільно з освітньо-методичним центром “Україна-діаспора” (м.Київ), у виданні науково-методичного журналу “Рідні джерела”. Серед постійних партнерів Центру – українські товариства Росії, Казахстану, Киргизстану, Грузії, Латвії, Польщі, Болгарії, Канади, США.

Директор Центру гуманітарної співпраці з діаспорою – кандидат філологічних наук, доцент Пономаревський Станіслав Борисович.

 

Юрій Сидоренко,

менеджер УВКР по роботі з діаспорою

ENG | UKR
НОВИНИ
АНАЛІТИКА
ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ
УКРАЇНСЬКІ ЗМІ СВІТУ
УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР
ГОСТЬОВА КНИГА
КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ
ОБГОВОРЕННЯ
При використанні матеріалів посилання на www.uvkr.com.ua
є обов'язковим.
01004, Київ, вул. Горького 3-б, тел. 287-22-41

© УВКР, 2004