УКРАЇНСЬКА ВСЕСВІТНЯ КООРДИНАЦІЙНА РАДА
UKRAINIAN WORLD COORDINATING COUNSIL
 ПРО УВКР  СТРУКТУРА УВКР  НОВИНИ  ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ  УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР  ГОЛОВНА
ПРО УВКР
СТРУКТУРА УВКР
ДІЯЛЬНІСТЬ УВКР
ФОРУМИ УКРАЇНЦІВ
ВІСНИК УВКР
ФОТОГАЛЕРЕЯ
АРХІВ РАДІОПЕРЕДАЧ
ПОШУК


НОВИНИ
ПЕРША ЖІНКА-КОСМОНАВТ УКРАЇНСЬКОГО ПОХОДЖЕННЯ ВІДВІДАЛА БАТЬКІВЩИНУ
2007-01-30

ПЕРША ЖІНКА-КОСМОНАВТ УКРАЇНСЬКОГО ПОХОДЖЕННЯ

ВІДВІДАЛА БАТЬКІВЩИНУ

 

У Київ на запрошення бізнесмена та мецената Віктора Пінчука приїхала перша жінка-космонавт українського походження Гайдемарі Стефанишин-Пайпер. На брифінгу в аеропорту вона відповідала на питання журналістів українською мовою без перекладача.

Першого свого космонавта Україна здобула на шостому році незалежності. Це сталося восени 1997 року, коли українець, виходець з Клішківців, що на Чернівеччині, льотчик-космонавт Леонід Каденюк виконав космічний політ на американському космічному кораблі багаторазового використання "Коламбія". Каденюк провів на орбіті Землі сімнадцять діб і став першим космонавтом незалежної України.

До нього в космос з українців літав Павло Попович. Український космонавт 1962 року здійснив на кораблі-супутнику "Восток-4" перший у світі груповий політ двох пілотованих кораблів. Наступними в його кар'єрі стали польоти на "Союзі-14" та орбітальній станції "Салют-3".

Третьою людиною, яка мала українське походження й побачила Землю з орбіти, стала американський астронавт Хайді Стефанишин-Пайпер. Хайді Стефанишин здійснила політ у космос на шатлі "Атлантіс" в складі експедиції з шести астронавтів і пробула на борту 12 днів, здійснивши два виходи у відкритий космос.

Гайді Стефанишин народилася 7 лютого 1963 р. місті Сент-Поль. Її батько, Михайло Стефанишин, родом з містечка Новий Яричів, що неподалік Львова. Напередодні Другої світової війни він мусив покинути рідну землю і прибув до Німеччини. Після війни доля привела його до Нью-Йорка, а потім він переїхав до Міннесоти. Мати Гайді – німка, з її батьком вона познайомилася вже в Америці. З дитинства дівчина добре розмовляла німецькою та українською мовами. В Сент-Полі Гайді належала до громади Української греко-католицької церкви святого Костянтина, була учасником скаутської організації «Пласт» та місцевого ансамблю українського танцю. Після закінчення школи Гайді вступила до Масачусетського технологічного інституту – одного з кращих вищих навчальних закладів технічного профілю у світі. До військово-морського флоту США Гайдемарі прийшла з надією стати пілотом реактивного літака. Проте через певні проблеми з зором вона не змогла скласти всі тести. Небо було для неї поки що закрите, і Гайді розпочала кар’єру в іншій стихії – під водою. Вона закінчила Навчальний центр морського пірнання та рятування в Панама-Сіті (Флорида) й отримала кваліфікацію Основного офіцера пірнання та Офіцера рятування військово-морського флоту. Також вона пройшла кілька стажувань як інженерний офіцер у галузі корабельної підтримки і ремонту. Офіцер Стефанишин-Пайпер має військове звання COMMANDER, що відповідає капітану ІІІ рангу. Під час дев’ятирічної служби на флоті Гайдемарі отримала багато військових відзнак і медалей.

Коли Національне агентство з аеронавтики та дослідження космічного простору Америки (НАСА) оголосило про набір жінок до загону астронавтів, Стефанишин-Пайпер вирішила випробувати свої сили. Це було нелегкою справою – на дев’ять місць перетендувало понад тисячу жінок! У квітні 1996 року її обрали кандидатом в астронавти і в серпні після різноманітних обстежень зарахували до Космічного центру імені Ліндона Джонсона. Після двох років тренувань Гайдемарі була визнана готовою до космічного польоту, її кваліфікували як «Спеціаліст місії».

З тих пір Гайдемарі Стефанишин-Пайпер служить у команді персоналу підтримки астронавтів у Космічному центрі імені Кеннеді у Флориді. Тестування різноманітного обладнання для роботи в космосі, допомога при запусках і приземленнях шатлів – це її повсякденна робота. Вона відповідає за те, щоб пристебнути ременями астронавтів при старті, і є останньою людиною з технічного персоналу, яка виходить із космічного корабля. Гайді брала безпосередню участь у підготовці команди «Колумбії», у складі якої був перший український космонавт Леонід Каденюк.

Крім того, що Гайдемарі є морським офіцером, інженером, рятувальником, астронавтом, вона ще дружина та мати. Разом з чоловіком Гленом Пайпером виховує сина Михайла, якого назвала на честь батька. Свій вільний час Гайді цілком присвячує родині. Разом вони занурюються з аквалангом в океані, плавають, бігають, грають у теніс, катаються на роликах і ковзанах. А у вечірні години, коли Гайді звільняється від кухні, вона любить послухати українську народну музику чи почитати історичний роман.

У телефонній розмові з кореспондентом газети «Експрес» ще до свого польоту в космос Гайдемарі Стефанишин-Пайпер сказала: "Пишаюся тим, що я українка. І дуже радію з того, що мої земляки здійснили революцію, не проливши жодної краплини крові. Я щаслива, що стану першою жінкою-українкою, якій довірено виконання складних завдань у відкритому космосі. Я зможу з космічної висоти надіслати привіт моєму народові, який нині заслужив визнання цілого світу".

Гайдемарі Стефанишин-Пайпер повідомила, що має намір відвідати село Новий Яричів та видатні місця Києва і Львова. За словами Гайдемарі, Віктор Пінчук запросив її в Україну як людину, яка може стати прикладом для молоді. "Формула полягає в тому, щоб багато вчитися і працювати", - сказала вона.

31 січня Гайдемарі Стефанишин-Пайпер разом із відомим письменником Пауло Куельо буде почесним гостем Фонду Віктора Пінчука церемонії нагородження переможців стипендіальної програми "Завтра.UA". Подія відбудеться на базі Авіаційного науково-технічного комплексу (АНТК) імені Антонова. (Київ).

 

 

 

                                                                                                    (,
                                                                                                                 www. bayki.com

                                                                                           )

 

 

 

ENG | UKR
НОВИНИ
АНАЛІТИКА
ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ
УКРАЇНСЬКІ ЗМІ СВІТУ
УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР
ГОСТЬОВА КНИГА
КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ
ОБГОВОРЕННЯ
При використанні матеріалів посилання на www.uvkr.com.ua
є обов'язковим.
01004, Київ, вул. Горького 3-б, тел. 287-22-41





© УВКР, 2004