РЕЗОЛЮЦІЯ
конференції на тему: “Українські освітні заклади
за кордоном як складова частина української
та європейської освіти”
18 березня 2007 р. м. Лісабон, Португалія
№ 001 від 18.03.2007 р.
Президенту України В.А. Ющенку,
Прем’єр –міністрові України
В.Ф. Януковичу,
в.о.Міністра закордонних справ
В.С. Огризку,
Міністру освіти та науки
С.М. Ніколаєнку,
Директору Міжнародного інституту освіти, культури та зв'язків з діаспорою,
Національного університету “Львівська політехніка”
І.М. Ключковській,
послам України в
Республіці Португалія,
Королівстві Іспанія,
Республіці Італія
Шановні п. Президенте, п. Прем’єр-міністре,
панове Міністри, пані Директор! Шановні п. посли України!
Звертаємося до Вас із резолюцією від учасників Конференції на тему “Українські освітні заклади за кордоном як складова частина української та європейської освіти”, що відбулася 17-18 березня 2007 року в м.Лісабон, Португалія.
У конференції взяли участь посол України в Республіці Португалія п. Ростислав Троненко, перший секретар посольства п. Валентин Козьма, Президент Федерації українських асоціацій в Іспанії та член Президії Української Всесвітньої Координаційної Ради від Іспанії, Італії та Португалії п. Михайло Петруняк, голова асоціації “Українська громада Іспанії”, голова Комісії по допомозі українським громадянам за кордоном при СКУ п. Юрій Чопик, директор Катехитично-педагогічного інституту, голова Патріаршої катехитичної комісії УГКЦ сестра Луїза Цюпа, директори та викладачі українських недільних шкіл.
У конференції також взяли участь ЗМІ - газета для українців в Іспанії, Італії та Португалії “Українець”, газета “Українець в Португалії”, газета “Слово”, ”Маяк”, Національна радіокомпанія України в Португалії.
Організувала конференцію голова Спілки українців в Португалії п. Марія Дец на базі української недільної школи “Дивосвіт” в м. Лісабон (директор –Олеся Назаренко), де навчаються близько 160 українських дітей.
Ми надзвичайно раді тій новині, що нарешті Кабінет Міністрів України підписав розпорядження № 91-р від 07 березня 2007 року про створення Міжнародної Школи для українців за кордоном та їх дітей.
Цьому розпорядженню передувала багаторічна робота українських громадських організацій за кордоном. Ми довели Міністерству освіти, що невирішеною є проблема, на яку український уряд довго закривав очі.
Ми сподіваємося, що така школа справді запрацює з 1 вересня 2007 року.
Маємо такі зауваження та рекомендації:
1. Ми вважаємо, що міжнародна школа - це є логічний результат взаємодії з українцями за кордоном, до яких ми належимо, а не до “заробітчан”, як нас звикли називати в Україні.
Зважаючи на те, що Кабінет Міністрів не виконав свої зобов’язання у сфері освіти та культури за кордоном, в тому числі в Іспанії, що призвело до серйозних проблем, маємо сумніви щодо цільового фінансування і в цьому році.
Просимо Вас взяти під контроль це питання.
2. Впевнені, що така школа потрібна як орган, що дасть змогу екзаменуватися, отримувати відповідні дипломи та зберігати трудовий стаж для вчителів.
Але в жодному разі створення МШ не повинно позначитися на допомозі та підтримці з боку української держави для українських шкіл за кордоном, тому що якраз ці школи є єдиною можливістю для підготовки українських дітей для іспитів в МШ.
Тільки за умов взаємодії МШ та українських недільних шкіл може бути досягнуто позитивного результату.
3. Просимо створити при МШ дорадчий орган із представників недільних шкіл і налагодити процес вирішення проблемних питань з освіти за кордоном за схемою: Українська недільна школ - МШ із дорадчим органом - Міністерство освіти та науки України.
Для цього вже створюються міжшкільні координаційні ради в країнах перебування українців.
4. Просимо надсилати інформацію про хід виконання розпорядження Кабінету Міністрів щодо МШ для того, щоб відповідно підготуватися до навчального 2007-2008 року.
5. Для полегшення роботи в недільних школах просимо закінчити підготовку навчальної програми для цих шкіл.
6. Залучити до обговорення Статуту МШ громадськість та спеціалістів.
7. Обов’язково включити до програми МШ предмет про духовну освіту.
8. Для якнайшвидшого вивчення програми МШ просимо надіслати спеціалістів з Міністерства освіти по МШ, щоб підготувати технічну та офіційну частини проекту співпраці МШ із недільними школами.
Від імені учасників конференції резолюцію підписали:
– Михайло Петруняк – президент Федерації українських асоціацій в Іспанії, член Президії УВКР, співголова Міжнародного громадського об’єднання “Четверта хвиля”.
– Марія Дец – голова Спілки українців Португалії, член Президії УВКР.
– Юрій Чопик – голова асоціації “Українська громада в Іспанії”, голова КДУГК при СКУ.