УКРАЇНСЬКА ВСЕСВІТНЯ КООРДИНАЦІЙНА РАДА
UKRAINIAN WORLD COORDINATING COUNSIL
 ПРО УВКР  СТРУКТУРА УВКР  НОВИНИ  ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ  УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР  ГОЛОВНА
ПРО УВКР
СТРУКТУРА УВКР
ДІЯЛЬНІСТЬ УВКР
ФОРУМИ УКРАЇНЦІВ
ВІСНИК УВКР
ФОТОГАЛЕРЕЯ
АРХІВ РАДІОПЕРЕДАЧ
ПОШУК


НОВИНИ
100 років всесвітньо відомому та невідомому в Україні українському художнику
2007-02-27

100 років всесвітньо відомому та невідомому в Україні

українському художнику

 

 

Одне з багатьох імен видатних українців, яке роками замовчувалося, згадують цими днями. Святкуємо 100 років від дня народження художника, поета й мистецтвознавця Святославa Гординського. Художник-графік, іконописець, майстер монументального малярства, автор багатьох монографій, присвячених своїм сучасникам, та літературних перекладів багатьма мовами, організатор мистецьких рухів у Львові й Америці.

Про свого видатного співвітчизника Святослава Гординського в Україні почали дізнаватися лише в часи перебудови.

Василь Перевальський, секретар Національної спілки художників України: "Відомості, які до нас доходили, були дуже скупими. Зокрема в прекрасній "Історії українського мистецтва" про нього сказано лише як про людину, яка належить разом з Антоновичем до течії Грушевського - буржуазного націоналізму. Ооце й усі відомості, які дала нам раніше радянська влада".

Творча спадщина Гординського й дотепер залишається маловідомою. І якщо з його поетичними творами та науковими статтями допитливий ще може ознайомитися в спеціалізованих журналах, то картини українським поціновувачам мистецтва і досі недоступні. Кілька оригіналів є на батьківщині митця - у Львові, решта - фотокопії.

Богдан Горинь, мистецтвознавець: "Залишається ще ознайомитися з ним як з художником, оскільки більшість його творів поки що поза межами рідної землі. Гординський - це фундаментальна, феноменальна постать української культури, поскільки кількість царин, кількість граней, у яких він працював, не мають аналогів".

Дослідники творчості Гординського називають його співцем української культури в іншомовних середовищах. Він розписав близько тридцяти храмів у всьому світі. Церкви української діаспори в США, які до того прикрашали в стилі псевдоренесансу, він розписав, дотримуючись стародавніх українських традицій. На своїх полотнах модерні течії футуризму та кубізму йому вдавалося поєднувати з візантійсько-руським стилем. Самовираженню митця не завадили ані переслідування, ані фізичні вади - Гординський був глухонімим.

 

 

()

 

 

ENG | UKR
НОВИНИ
АНАЛІТИКА
ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ
УКРАЇНСЬКІ ЗМІ СВІТУ
УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР
ГОСТЬОВА КНИГА
КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ
ОБГОВОРЕННЯ
При використанні матеріалів посилання на www.uvkr.com.ua
є обов'язковим.
01004, Київ, вул. Горького 3-б, тел. 287-22-41





© УВКР, 2004