ДІЯЧІ УКРАЇНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ ТА НАУКИ ЗВЕРНУЛИСЯ
ДО ПРЕЗИДЕНТА РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ
У ЗВ'ЯЗКУ З СИТУАЦІЄЮ В БІБЛІОТЕЦІ УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ В МОСКВІ
Громадські діячі, письменники, науковці, книговидавці, діячі російської культури в Україні, колишні активісти українського культурного життя в Москві, які мешкають зараз в Україні, звернулися до Президента Російської Федерації В. Путіна, а також мера Москви Ю. Лужкова з листом з приводу проблем, що виникли останнім часом навколо Бібліотеки української літератури в Москві.
«Наприкінці 80-х років минулого століття зусиллями багатьох українців - мешканців Москви, насамперед членів Товариства української культури «Славутич» і Українського молодіжного клубу за сприяння Уряду Москви та за допомогою сотень ентузіастів з України, східної й західної діаспор було створено Бібліотеку української літератури в Москві. Книги для неї, без перебільшення, збиралися з усього світу, з усіх куточків, де живуть українці та лунає українське слово. Зараз вона є практично єдиною такою установою не лише в Москві, але й на території всієї Російської Федерації.
На жаль, останні півроку навколо бібліотеки створюється ненормальна ситуація.
6-го березня ц.р. було видано наказ Комітету з культури Москви № 128 «Про зміну статусу і назви Державної установи культури міста Москви «Бібліотека української літератури», 12-го березня директор Бібліотеки В. Слюсарчук під тиском була змушена написати заяву про звільнення. На її місце відразу було призначено Н. Шаріну. Негайно після цього, незважаючи на те, що вищезгаданий наказ було скасовано, штат Бібліотеки, що складався з висококласних фахівців, почали міняти на людей, незнайомих з українською культурою, які не володіють українською мовою, не орієнтуються в національній культурі й традиціях, не мають доброї волі до розвитку Бібліотеки та її фондів.
Останньою подією, яка вкрай негативно була сприйнята нами, є безпідставне звільнення з роботи фактичного засновника Бібліотеки Ю. Кононенка – людини, для якої створення і функціонування Бібліотеки, без перебільшення, стало справою життя.
Ми, колишні активісти українського культурного життя в Москві, книговидавці, діячі російської культури в Україні та просто громадяни, які стурбовані штучно створеною ситуацією навколо Бібліотеки української літератури в Москві, просимо відповідно зі статтями 6 (п. 2) і 45 (п.1) Конституції Російської Федерації вжити термінових заходів для врегулювання цієї проблеми і забезпечення українцям Москви права, як зазначено в ст. 12 Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією, «зберігати та розвивати свою етнічну, культурну, мовну самобутність, підтримувати та розвивати свою культуру», говориться в листі.
Листа підписали народний депутат України, голова Національної Спілки письменників України Володимир Яворівський, секретар Спілки композиторів України, народний артист України Мирослав Скорик, художній керівник Національного театру російської драми імені Лесі Українки (Київ) Михайло Резникович, академік, директор Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка Національної академії наук України Микола Жулинський, академік, директор Інституту філософії НАН України Мирослав Попович, директор Львівської наукової бібліотеки ім. В. Стефаника НАН України Мирослав Романюк, президент Громадської організації «Форум видавців» Олександра Коваль, народний депутат України, голова Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, правозахисник, президент Українського ПЕН-клубу Євген Сверстюк, народний депутат України, Герой України Степан Хмара, народний депутат України Рефат Чубаров, директор Літературно-меморіального музею М. Булгакова в Києві Анатолій Кончаковський, завідувачка Київського музею О. Пушкіна Ірина Смолянінова, народний депутат Верховної Ради України чотирьох скликань Левко Лук'яненко, письменники Анатолій Дімаров, Михайло Слабошпицький, Олекса Ющенко, Юрій Стадниченко, Віктор Баранов, літературознавці Михайлина Коцюбинська, Елеонора Соловей, мовознавець Наталя Хобзей, режисер Лесь Танюк, культуролог Вадим Скуратівський, історики Леонтій Войтович, Сергій Білоконь, Наталя Яковенко, публіцист, літератор Дмитро Стус, директор видавництва «Смолоскип» Осип Зинкевич, директор видавництва «Основи» Валентина Кирилова, головний редактор видавництва «Дух і Літера» Леонід Фінберг, відповідальний редактор газети «Критика» Андрій Мокроусов, кандидат технічних наук, координатор Українського молодіжного клубу в Москві в 1988-90 рр. Павло Жовніренко та інші (загалом понад 250 підписів).
Аналогічного листа надіслано також Президентові України В. Ющенку та Міністрові закордонних справ України А. Яценюку.
Прес-служба реґіональної
громадської організації «Українці Москви»
28 жовтня 2007 р.
Контакти:
Олександр Усинський
E-mail: yandex.ru
Тел. +7495730-4022, +7499767-8643