УКРАЇНСЬКА ВСЕСВІТНЯ КООРДИНАЦІЙНА РАДА
UKRAINIAN WORLD COORDINATING COUNSIL
 ПРО УВКР  СТРУКТУРА УВКР  НОВИНИ  ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ  УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР  ГОЛОВНА
ПРО УВКР
СТРУКТУРА УВКР
ДІЯЛЬНІСТЬ УВКР
ФОРУМИ УКРАЇНЦІВ
ВІСНИК УВКР
ФОТОГАЛЕРЕЯ
АРХІВ РАДІОПЕРЕДАЧ
ПОШУК


 СТРУКТУРА УВКР Українські громади та організації Європа Українці в Австрії


 

 Історія українсько-австрійських стосунків нараховує понад 300 років і сягає своїм корінням часів спільної боротьби з турецькою навалою.

 Українці почали в значній кількості селитися в Австрії наприкінці ХVІІ ст., коли до її складу ввійшли Галичина, Буковина, а також Холмщина і Підляшшя (в 1772, 1775 і 1795-1809 рр., відповідно). Першими стали осідати на постійне місце проживання, переважно у Відні, військові й державні службовці зі своїми сім’ями, а також студенти.

 Чисельність українців Австрії значно зросла з початком Першої світової війни. Сюди прибували біженці з Галичини й Буковини, включно з багатьма військовими та представниками української інтелігенції, іммігранти зі східноукраїнських земель, українці-військовополонені, які служили в російській армії.

 Після поразки національно-визвольної боротьби в Україні (1917-1920 рр.) столиця Австрії певний час залишалася центром політичної та культурної активності українських емігрантів. Тут не було жодних обмежень на політичну та партійну діяльність, перенесену сюди з України.

 Найбільшу українську колонію в австрійській столиці утворювали емігранти, передусім політичні, з Галичини. Після розпалу Австро-Угорської імперії українська колонія у Відні зменшилась, але невдовзі знову різко зросла після приїзду сюди уряду Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР).

 Якщо після Першої світової війни в Австрії нараховувалося приблизно 50 тисяч українців, то наприкінці Другої світової війни – вже понад 100 тисяч. Коли радянські війська зайняли частини Австрії, значну частину українців було депортовано до Радянського Союзу. Однак, навіть у радянській окупації залишалося ще близько 30 тисяч українців. Більшість із них згодом емігрувала далі в Західну Європу та за океан. До часу, коли радянські війська не пішли з Австрії, все громадсько-політичне, культурне й релігійне життя української громади зосереджувалось у Західній Австрії, зокрема в таких містах, як Зальцбург, Іннсбрук, Лінц, Грац, Клагенфурт-Віллах і Брегенц.

 Точну чисельність українців в Австрії встановити важко, оскільки офіційна статистика не розглядає їх як окрему етнічну групу. За оцінками фахівців, тут нараховується близько 5 тисяч осіб українського походження. Абсолютна більшість із них проживає в містах, зокрема у Відні та його околицях – 2 тисячі осіб, у Зальцбурзі – 460, у Клагенфурт-Вілласі – 430, Граці – 340, Іннсбруку – 330. Кюстіні – 270, Лінці – 210, Брегенці – 160. Невелике число українців та їхніх нащадків є сільськими жителями.

 

Українські громадські організації Австрії

 

1. Австрійсько-українське товариство (АУТ)

Керуючий президент – Борис Ямінський

Österreichisch-Ukrainische Gesellschaft (UG)

A - 1015 Wien

Postfach 191

tеl.: (1) 876 3087

tel./fаx: (1) 276 3087

borys.jaminskyj@chello.at

Видає “Австрійсько-український огляд”

 

2. Українське греко-католицьке Братство ім. Св. Варвари

Ukrainische katholische-Кirchengemeinsehuft zu St. Barbara

A-1010 Wien

Schnlaterngasse 7/8

tel.: (43664) 369 9473

fax: (431) 512 2133

 

3. Спілка українських філателістів Австрії (СУФА)

Голова – Стефанія Марцінґер-Романишин

Ukrainischer Briefmarkensammlerverein in Österreich (UBSU) 

1010 Wien

Schönlaterngasse 7/8

tеl.: (676) 440 5276

fаx: (1) 276 3087

borys.jaminskyj@chello.at.


ENG | UKR
НОВИНИ
АНАЛІТИКА
ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ
УКРАЇНСЬКІ ЗМІ СВІТУ
УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР
ГОСТЬОВА КНИГА
КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ
ОБГОВОРЕННЯ
При використанні матеріалів посилання на www.uvkr.com.ua
є обов'язковим.
01004, Київ, вул. Горького 3-б, тел. 287-22-41





© УВКР, 2004