УКРАЇНСЬКА ВСЕСВІТНЯ КООРДИНАЦІЙНА РАДА
UKRAINIAN WORLD COORDINATING COUNSIL
 ПРО УВКР  СТРУКТУРА УВКР  НОВИНИ  ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ  УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР  ГОЛОВНА
ПРО УВКР
СТРУКТУРА УВКР
ДІЯЛЬНІСТЬ УВКР
ФОРУМИ УКРАЇНЦІВ
ВІСНИК УВКР
ФОТОГАЛЕРЕЯ
АРХІВ РАДІОПЕРЕДАЧ
ПОШУК


 СТРУКТУРА УВКР Українські громади та організації Європа Українці в Іспанії


 

Українська діаспора в Іспанії
        

Формування української діаспори в Іспанії фактично розпочалося після Другої світової війни, коли у важкі повоєнні роки перша група українців-студентів прибула до Мадрида в пошуках кращої долі. Саме тоді утворилося перше українське товариство “Обнова” релігійно-конфесійного спрямування. У період так званих „застійних” років еміграція в Іспанію мала здебільшого політичний характер і була нечисленною. На початку 90-х років, піля розвалу СРСР, виникла нова хвиля міграції на захід, в тому числі до Іспанії, яка набувала вже економічних ознак. Остання „четверта” хвиля припадає приблизно на середину 90-х років і зумовлюється економічними причинами – втратою робочих місць, доходів населення, особливо в сільській місцевості, комерціалізацією відносин тощо.

 

Міграції українців до Іспанії сприяли:

 

- ліберальне іспанське законодавство, яке дозволяло іноземцям отримати робоче місце без оформлення офіційних документів;

- наявність потреб у заповненні робочих місць у сільському господарстві та у сфері будівництва;

- висока порівняно з Україною заробітна платня;

- можливість отримання дозволу на працю та проживання (резиденції) внаслідок періодичних легалізацій іноземців, що проводилися іспанським урядом;

- масове повернення з України до Іспанії наприкінці 80-х років минулого століття так званих “дітей війни”, які пребували в шлюбі з громадянами України і мали родинні зв’язки на батьківщині;

- можливість спрощеного оформлення запрошення на приїзд до Іспанії далеким родичам та знайомим в Україні.

 

Важливим фактором, який сприяв українській міграції, був іспанський менталітет, близький до українського, відсутність ксенофобії, гостинність, доброзичливість іспанців до вихідців з колишнього СРСР.

З часом ставлення іспанців до вихідців з України суттєво не змінилося. Відбулися лише внутрішні зміни в економіці, соціальній сфері як в Іспанії, так і в Україні. Ситуація на зовнішньополітичній арені вплинула на формування так званого „нового менталітету” українця. Економічні негаразди в Україні лише сприяли виїзду наших співгромадян за кордон у пошуках заробітків.

Останнім часом іспанське законодавство значно обмежило іноземну присутність у країні, проте українська діаспора чисельно зростає, в першу чергу за рахунок „трудових” мігрантів, та вже нараховує за оцінками іспанської сторони 103 328 осіб. З цієї кількості 50 995 осіб мають легальний статус, інші майже 50 тис. є нелегалами.

Аналіз результатів опитувань і наявних статистичних даних в асоціаціях дозволяє здійснити умовний розподіл українців в Іспанії за такими категоріями:

 

За статтю:

Жінки – 65%, чоловіки – 35%.

 

За віком:

Жінки - понад 45 років - 5%;
від 35 до 45 років - 60%;

від 20 до 35 років - 30%;

до 20 років - 5%
.

Чоловіки - понад 45 років - 5%;
від 30 до 45 років - 70%;

від 18 до 30 років - 25%
.

 

За рівнем освіти:

з вищою освітою – 10%;
з середньою спеціальною освітою – 20%;

з середньою освітою – 70%
.

 

 За сімейним станом:

одружені (заміжні) – 60%;
розлучені – 25%;

неодружені (незаміжні) – 15%
.

 За походженням:

західні області України (Львівська, Тернопільська, Івано-Франківська, Хмельницька, Рівненська, Волинська) - 70%;

центральні та південно-східні області України (Київська, Черкаська, Дніпропетровська, Донецька, Запорізька, Херсонська, Одеська, Сумська, Луганська, Автономна Республіка Крим) - 30%.

 

 За територіями Іспанії:

- центральна частина (місто та провінція Мадрид) - 19% (20 000 осіб);
- східні провінції (Каталонія, Валенсія, Мурсія) – 33,9% (35 000
осіб);
- південні провінції (Андалусія, Кастілья-ла-Манча) – 24,1% (25 000
осіб);
- західні провінції (Екстремадура, Кастілья-Леон) – 10,6% (11 000
осіб);
- північні провінції (Галісія, Астуріас, Кантабрія, Наварра, Країна Басків, Арагон) – 9,7% (10 000
осіб);
- Канарські, Балеарські острови – 1,9%
лизько 2000 осіб).

 

Максимальне скупчення українців відмічено у таких містах та їх околицях: Мадрид, Барселона, Валенсія, Альбасете, Аліканте, Торев’єха, Мурсія, Малага, Марбелья, Уельва, Севілья, Хіхон.

Громадяни України, що перебувають в Іспанії легально та нелегально, працевлаштовані (офіційно чи неофіційно) на 80%. Решта співвітчизників займається пошуками роботи, живуть на випадкові заробітки або за кошти благодійних організацій.

Розподіл українців на ринку праці:

- сільське господарство та виробництво (збір цитрусових, винограду, овочів, фруктів, оливкових культур, їх переробка, промислове виробництво) – 45%;

- сфера будівництва (будинки, дороги, тощо) – 30%;

- робота в іспанських сім’ях (робота прислуги, догляду за хворими та старими людьми) - 15%;
- сфера обслуговування (готелі, кафе, ресторани, танцювальні клуби, ремонт квартир, авто, побутової техніки, охорона) – 10%
.

Незначна частина українських жінок (приблизно 1-1,5% від загальної кількості) не працює, знаходиться на утриманні іспанців (німців, англійців, що мешкають в Іспанії), з якими вони уклали шлюб.

Середній заробіток українця в Іспанії становить 700 євро на місяць. Найнижчі заробітки зафіксовані на роботі в іспанських сім’ях - 300 євро, максимальні до 1500 євро на так званих „пікових” сезонних сільськогосподарських роботах або у сфері обслуговування (будівництво) за наявності досвіду, легальних документів, володіння мовою.

Після закінчення процесу легалізації 2005 року (07.02.2005 – 07.05.2005) до Іспанії приїхали тисячі українців із Португалії, Італії, Чехії, Польщі для отримання дозволу на проживання та роботу.

Тож, як не прикро це констатувати, в Іспанії зараз перебуває близько півмільйона наших співвітчизників. Якщо соціально-економічна ситуація в Україні не буде покращувати, число емігрантів до Іспанії буде збільшуватися.

 

 

Українські організації в Іспанії:

 

Федерація українськиї асоціацій Іспанії (ФУАІ) – член УВКР.

Голова ФУАІ – Михайло Петруняк (м. Валенсія) – член Президії УВКР, співголова міжнародного громадського об’єднання "Четверта хвиля".

 

 

 

 


ENG | UKR
НОВИНИ
АНАЛІТИКА
ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ
УКРАЇНСЬКІ ЗМІ СВІТУ
УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР
ГОСТЬОВА КНИГА
КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ
ОБГОВОРЕННЯ
При використанні матеріалів посилання на www.uvkr.com.ua
є обов'язковим.
01004, Київ, вул. Горького 3-б, тел. 287-22-41





© УВКР, 2004