УКРАЇНСЬКА ВСЕСВІТНЯ КООРДИНАЦІЙНА РАДА
UKRAINIAN WORLD COORDINATING COUNSIL
 ПРО УВКР  СТРУКТУРА УВКР  НОВИНИ  ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ  УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР  ГОЛОВНА
ПРО УВКР
СТРУКТУРА УВКР
ДІЯЛЬНІСТЬ УВКР
ФОРУМИ УКРАЇНЦІВ
ВІСНИК УВКР
ФОТОГАЛЕРЕЯ
АРХІВ РАДІОПЕРЕДАЧ
ПОШУК


 СТРУКТУРА УВКР Українські громади та організації Південна Америка Українці в Бразилії


 

В Бразилії українці належать до найстаріших етнічних груп. Перші українські емігранти з’явилися ще до державного оформлення Бразилії, наприкінці ХІХ століття. Серед перших поселенців – родина М.Морозовина з Галичини. Але масове переселення розпочалося з 1895 року, коли агенти Італійських пароплавних ліній привезли сюди 15 тис. найбідніших галичан. Нині кількість українців у Бразилії сягає 250-400 тис. Лише 7-8% з них народжені в Україні, решта – в Бразилії. 85% українців живуть в сільській місцевості.

Одними з перших українських іммігрантів прибули до Уніао-да-Віторія у 1886 р. У 1902 р. вони побудували першу українську католицьку церкву парафії Св. Василя Великого. У першому варіанті церква була збудована з деревини, із дотриманням візантійських традицій. У 1988 р. вона була реконструйована у тому ж стилі. У головному алтарі розташований дерев’яний макет церкви, який нагадує про архітектурні традиції Східної Європи.

Більшість іммігрантів кінця ХІХ століття облаштувалася в районі Прудентополіса (у глибині Парани), пристосовуючись до незнайомих кліматичних умов. Сила єднання цих общин стала запорукою успіху.

Ці групи, маючи традиції вирощування пшениці, у своїй більшості (близько 80% іммігрантів), займалися землеробством, заклавши основи перших підприємств з виробництва борошна у штаті. Також, створивши 14 кооперативних товариств, вони долучилися до транспортування сільгосппродуктів та інших товарів, використовуючи аж до 50-х рр. ХХ століття великі криті фургони, до яких запрягали 8-12 коней, що пробігали величезні відстані між Уніао-да-Віторія, Палмас, Клевеландією, Мангейріньєю, Барракао та іншими містами. Інша частина українців, що мали спеціальності в різних галузях, пішла працювати у промисловість, здебільшого меблеву та металообробну та зайнялася вільними професіями (адвокати, лікарі тощо). Українська громада швидко пристосувалася до соціально-економічного рівня штату, увійшовши до різних структур суспільства Парани. Тим не менше, деякі специфічні риси цього народу, особливо мовні та релігійні (греко-католицька віра), зберігаються й донині у такий спосіб, що у всій Парані, особливо у її столиці Куритибі, їхня культура передається особливим колоритом візантійських куполів, ритмів та мелодій, стилем та кольорами вишивки, святковим вбранням та іншими фольклорними проявами.

Зробивши внесок у різні області розвитку Парани, українці, що прибули туди, та їхні нащадки до сих пір прославляють культуру штату, чи то у мистецтві, як художники Мігел Бакун та поетеса Олена Колодій, чи то в науці, як інженер Серафим Волошин, археолог Ігор Швець та нейрохірург Афонсо Антонюк.

Після Другої світової війни більш як 200 тис. осіб, колишніх захоплених Німеччиною “остарбайтерів”, військовополонених, політичних біженців, вояків Української дивізії СС та інших військових формувань, що воювали проти Росії, прибули до Парани. Окрім Парани, українські емігранти розташувалися також у штаті Сан-Пауло, у місті Іан-Каетано-до-Сул та у кварталі, що межує з Віла-Зеліна, у столиці штату. Ця “друга хвиля” іммігрантів, які приїхали після Другої світової війни, серед яких було багато переміщених осіб, складалася з техніків та робітників, що були знайомі з багатьма найсучаснішими технологіями та матеріалами. Вони допомогли розвитку та зміцненню промисловості штату у часи труднощів з імпортом.

Прудентополіс

Оточений 25 водоспадами, з яких десять заввишки 100 метрів, Прудентополіс також приваблює культурною спадщиною українських іммігрантів. Місто, що має найбільшу кількість нащадків цього народу в країні – 70% населення, яке складає 47 тис. осіб – додало до свого повсякденного життя багато успадкувань української культури: релігію, музику, мову (яку вивчають у школах), народні промисли, вбрання.

Значну роль у підтриманні культурних зв’язків між українськими іммігрантами та їх Батьківщиною відіграє релігія. Обряди греко-католицької української церкви відрізняються від римо-католицької, вони побудовані на східній традиції візантійської літургії. Для служінь, які здебільшого відправляються українською мовою, характерні спів та діалоги між священиком та вірними. В архітектурі церков приваблює наявність іконостасів та металевих куполів.

Церква Св. Йосафата, побудована у 1928 р. у центрі міста, являє собою чудовий взірець впливу візантійського стилю. На селі можна зустріти десятки таких церков, багато з яких і досі дерев’яні. З інших релігійних традицій зберігаються культ Пресвятої Діви та спільне збереження ікон, які передаються по черзі з одного дому в інший.

Якщо в тому, що стосується релігії, коріння українців міцне, то інші їхні осередки присвячують себе збереженню культурної спадщини. Асоціації митців, такі як ансамбль народного танцю “Веселка” чи ансамбль бандуристів “Соловейко”, зберігають спадщину предків – бандура вже протягом століть є символом української народної музики. З іншого боку, в кулінарії збереглися такі страви як борщ, вареники та голубці, не говорячи вже про солонину та свинні ковбаси. Національний делікатес, який має загальнобразильську славу і що його почали виготувати у Прудентополісі – це краківська ковбаса, на якій спеціалізується фірма з переробки м’яса “Алворада”, заснована онуком іммігрантів Діонізіо Опушкевичем 41 рік тому.

Українці Прудентополіса змогли зберегти свою тисячолітню культуру, водночас додавши до неї деякі відтінки бразильських творчості та синкретизму.

Меморіал української імміграції

Урочисто відкритий 26 жовтня 1995 р., меморіал віддає данину одній з основних етнічних груп Куритиби. Ансабль складається з відтвореної церкви Св. Михайла Архангела, з площею 150 м2, збудованою наприкінці ХІХ ст. у селищі Серра-до-Тігре муніципалітету Марешал-Маллет, яка вважається однією з найстаріших українських споруд у Бразилії. Будівля відповідає нормам православної віри, таким як вісьмиконечний купол, ззовні оздоблений міддю, і кожна з його граней відтворює квадранти людського розуміння. Алтар дивиться на Схід, а дах вкритий сосновими плашками. Споруда не має культового значення, а слугує лише для демонстрації традиційних українських мистецтв, як ікони та писанки. Окрім цього, до ансамблю входять дзвіниця, сцена для виступів фольклорних груп та арка. Меморіал знаходиться між вулицями Фределіно Вольфа та Жозе Валле.

Одним із перших об’єднань українців у Бразилії стала “Просвіта”, заснована в 1902 році. Серед інших –Хліборобсько-освітній союз у Куритибі, який, сприяє розвитку культури і мистецтва серед українців, Товариство прихильників української мови, Бразильський осередок українських студій. Українсько-бразильська центральна репрезентація. У літературі еміграція українців до Південної Америки знайшла відображення у циклі “До Бразилії!” І.Франка.

 

Українські громадські організації Бразилії

 

1. Українсько-Бразильська Центральна Репрезентація

Президент – Йосип Велґач (Член Президії УВКР)

Rua Augusto, Stellfeld, 799, cep 8010 Curitiba, Parana, Brasil

R. Diogo Pinto Azevedo Portugal, 20082130-460-Guritiba-pr Brasil

Representação Central Ucraniano-Brasileira

Av.Augusto Stellfeld, 799

CEP: 80410-140 Curitiba-Paraná

tel.: (55041) 335 1220/99815402

fax: (55041) 354 4091, Parana, Brasil

e-mail:

 

2. Українське Товариство Бразилії (УТБ)

Президент – Богдан Савицький

Sociedade Ucranianа do Brasil

Av.Augusto Stellfeld, 795

CEP: 80410-140

tel./fax: (55041) 224 5597

Діють: Українсько-бразильський клуб, Жіноча організація, фольклорна група “Барвінок” (Президент Роберто Андре Орестин / Roberto André Oresten), чоловічий хор “Гайдамаки”, суботня школа ім.Л.Українки.

 

3. Українсько-Бразильське Товариство “Соборність”

Голова – Олег Шиманський

Sociedade Ucraniano-Brasileiro “Unificação”

Rua Mariano Pamplona, 419

Caixa Postal 142 CEP: 09520-450

São Caetano do Sul – São Paulo

tel.: (55011) 453 4559

fax: (55011) 275 5149

Діє фольклорна танцювальна група “Київ”

 

4. Товариство Прихильників Української Культури

Президент – Ізраел Кравець

Sociedade dos Amigos da Cultura Ucraniana

Rua Brigadeiro Franco, 374

CEP: 80430-210 Curitiba-Paraná

tel./fax: (55041) 335 1220

 

5. Товариство Прихильників Української Культури

Президент – Жoрж Літвінчук

Sociedade dos Amigos da Cultura Ucraniana

Rua Paulo Setubal, 66

CEP: 90000-000 Porto Alegre-Rio Grande do Sul

 

6. Музей української імміграції при Українському товаристві Бразилії (УТБ)

Голова – Режіна Шпак-Рубінець

Museu da imigração ucraniana junto à Sociedade Ucranianа do Brasil (SUB)

Rua Augusto Stellfeld, 795

CEP: 80410-140 Curitiba-Paraná

tel./fax: (55041) 224 5597

 

7. Жіноча організація при УТБ

Президент – Тетяна Бащин

Organização Feminina junto à Sociedade Ucraniana do Brasil (SUB)

Av.Augusto Stellfeld, 795

CEP: 80410-140

tel./fax: (55041) 224 5597

 

8. Українсько-Брaзильський Клуб

Президент – Єдин Петро

Clube Ucraniano-Brasileiro

Av.Augusto Stellfeld, 795

CEP: 80410-140 Curitiba – Paranát

tel./fax: (55041) 224 5597

 

9. Український меморіал

Директор – Mирослав Мазепа

Memorial Ucraniano

Parque Tingui – Curitiba – Paraná

tel.: (55041) 338 2909, 336 2021

 

10. Музей української імміграції в Прудентополісі (Пам’ятник Тарасу Шевченку)

Museu da imigração ucraniana em Prudentópolis - Rua Cândida de Abreu, s/n

Monumento à Taras Chewtchenko – Praça da Ucrânia

CEP: 80400-000, Prudentópolis-Paraná

tel.: (55042) 446 1383

 

11. Меморіал іммігранта

Memorial do Imigrante

Rua Visconte de Parnaíba, 1316

Mooca – São Paulo

 

12. Асоціація Українсько-Бразильської Молоді (АУБМ)

Associação da Juventude Ucraíno-Brasileiro (AJUB)

Rua Haíti, 81 – Vila Guaíra

CEP: 81010-140 Curitiba – Paraná

tel.: (55041) 246 4896

 


ENG | UKR
НОВИНИ
АНАЛІТИКА
ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ
УКРАЇНСЬКІ ЗМІ СВІТУ
УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР
ГОСТЬОВА КНИГА
КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ
ОБГОВОРЕННЯ
При використанні матеріалів посилання на www.uvkr.com.ua
є обов'язковим.
01004, Київ, вул. Горького 3-б, тел. 287-22-41





© УВКР, 2004