УКРАЇНСЬКА ВСЕСВІТНЯ КООРДИНАЦІЙНА РАДА
UKRAINIAN WORLD COORDINATING COUNSIL
 ПРО УВКР  СТРУКТУРА УВКР  НОВИНИ  ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ  УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР  ГОЛОВНА
ПРО УВКР
СТРУКТУРА УВКР
ДІЯЛЬНІСТЬ УВКР
ФОРУМИ УКРАЇНЦІВ
ВІСНИК УВКР
ФОТОГАЛЕРЕЯ
АРХІВ РАДІОПЕРЕДАЧ
ПОШУК


 ВІСНИК УВКР Вісник за 2002 рік Квітень Микола Гоголь


Микола Васильович Гоголь-Яновський народився 1 квітня (за новим стилем) 1809 р. в c. Сорочинцях колишньої Полтавської губернії. Раннє його дитинство минуло в с. Василівці, в маєтку батьків.

У 1818 р. Гоголь вступає до Полтавської гімназії, а через рік батько віддає його до “гімназії вищих наук”, що відкрилася в м. Ніжині.

Влітку 1828 р. Гоголь закінчив Ніжинську гімназію і, сповнений надій і широких планів, виїхав у Петербург. У 1829 р. була надрукована його романтична поема “Ганц Кюхельгартен”. Вона відзначалася художньою незрілістю, лише окремі сміливі образи, оригінальні рядки дозволяли відгадувати поетичний талант автора.

Закінчилася невдачею і спроба Гоголя вступити актором на сцену Олександрійського театру.

Насилу вдалося йому влаштуватися чиновником в одному з департаментів. Поза службою він посилено працює над новими художніми творами.

У 1830 р. було надруковано першу повість Гоголя “Басаврюк, або вечір напередодні Івана Купала”, трохи пізніше – уривки з романів “Гетьман” та “Страшний кабан”.

У 1830–1831 рр. Гоголь входить в широке коло нових літературних знайомств і зв’язків.

У 1831–1832 рр. виходять з друку два томи “Вечорів на хуторі біля Диканьки”, які принесли Гоголю славу і поставили його в коло кращих майстрів російської літератури.

Використовуючи витвори народної фантазії, Гоголь дотримувався народних уявлень, нерідко спрощував фантастику, надавав їй побутових рис. Життя українського селянства у “Вечорах” зображувалось Гоголем в романтичному дусі: на перший план він висував яскраві, красиві й святкові сторони життя. Але велика заслуга письменника була в тому, що, поставивши український народ в центрі своїх повістей, він показав його думаючим, відчуваючим, зумів відтінити поетичну душу українця і живий його гумор. Поряд з комізмом і живістю в зображенні побуту великої сили у “Вечорах” досягав піднесений гоголівський ліризм, зворушливе почуття, з яким малював письменник світлі картини любові молоді, захоплюючі фантастичні сцени, чарівні картини української природи.

Поряд з літературною творчістю Гоголь багато приділяв уваги вивченню історії. Він збирає українські народні пісні, історичні матеріали, робить перші начерки задуманої ним “Истории Малороссии”, деякий час викладає історію в Петербурзькому університеті.

На початку 1835 року вийшли в світ нові книги Гоголя: “Арабески” й “Миргород”. У збірнику “Миргород” було вміщено повісті: “Старосвітські поміщики”, “Тарас Бульба”, “Вій”, “Повість про те, як посварився Іван Іванович з Іваном Никифоровичем”. В “Арабесках”, поряд з статтями з питань історії, літератури, архітектури, були нові повісті, що зображували петербурзьке міське життя (“Портрет”, “Невський проспект”, “Записки божевільного”).

Миргородським і петербурзьким “існувателям” Гоголь протиставив величні й героїчні характери повісті “Тарас Бульба”, створеній на матеріалах з історії рідного народу.

У повісті “Тарас Бульба” в романтичному ореолі зображує Гоголь епопею боротьби козацтва проти іноземних поневолювачів. У дусі епічної пісенної і билинної традиції створює Гоголь картини героїчного життя людей, безмежно відданих ідеї визволення України.

Олександр Литвин

 


ENG | UKR
НОВИНИ
АНАЛІТИКА
ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ
УКРАЇНСЬКІ ЗМІ СВІТУ
УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР
ГОСТЬОВА КНИГА
КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ
ОБГОВОРЕННЯ
При використанні матеріалів посилання на www.uvkr.com.ua
є обов'язковим.
01004, Київ, вул. Горького 3-б, тел. 287-22-41





© УВКР, 2004