23 листопада 2002 року в Підляській книжниці у Білостоці відсвятковано 20-тиріччя літературної творчості Юрія Гаврилюка. Він відомий на Підляшші перш за все як історик і поет, публіцист, гуманіст. Зараз виповнює також обов’язки головного редактора часопису «Над Бугом і Нарвою», з яким зв’язаний від моменту заснування.
Ювілей історика і гуманіста
Юрій Гаврилюк від 20-ти років займається науковим досліджуванням зв’язків Підляшшя з Україною, починавши від найдавнішого періоду її історії — Київської Русі. Його пошуки відомі у таких історичних працях як: Iстория Пудляша до 1321 року, (Бiльськ 1987), Dzieje Cerkwi prawosіawnej na Podlasiu w X-XVII wieku (Більськ 1993), «Rus podlaska» Podlasie w opisach romantykуw (Більськ 1995), «Kraje ruskie Bielsk, Mielnik, Drohiczyn» Rusini-Ukraiсcy na Podlaszu — fakty i kontrowersje (Краків 1999, Більськ 2001). В них подані дійсні докази, які засвідчують, що історія підляської землі не може існувати без історії Київської Русі, без історії України, оскільки очевидним і незаперечувальним фактом є те, що Підляшшя має глибоке руське коріння.
Юрій Гаврилюк, випускник Ягеллонського університету, є особою, у якої історичне знання та досвід насправді великі. Добре, що справжній знавець історії живе на Підляшші, на нашій землі та пояснює її минуле в спосіб простий та зрозумілий.
Він також поет. 20 років праці на літературній ниві показало його вражливість, чутливість, багатообразність, вміння вираження самого себе на поетичних стежках. До його поетичного доробку належать збірки «В непромінаючому поході» (Більськ, 1986), «Негербовiї ґенеалогiї» (Бiльськ, 1988), «Голоси з Підляшшя» (Париж — Львів — Цвікау, 1999) та Nechaj zywe Pudlasze. Z perezytoho i peredumanoho (Більськ, 2001) та публікації в літературних журналах, альманахах та антологіях в Польщі, Україні та на Заході. В цій поезії видно глибокий зв’язок з рідною землею — Підляшшям. І через те, в головній мірі являється правдивим, бо правдивий творець це особа, яка ототожнюється з предметом своєї поезії. Доказом на це є також простота віршів, які у часах неймовірної складності читаються свобідно і приємно.
Легкість пера і свобода, якою користується Юрій часто гостює на сторінках його поетичного натхнення. Також повертається він у минуле, до своїх предків, яких місце немов усвячене на кладовищі. Його сумніви та думки на цю тему являються нерідкими гістьми протягом останніх 20-ти років. На тему поетичної творчості Юрія Гаврилюка можна зробити багато цікавих висновків і на це належаться окремі статті та праці. А поки що, радію, що серед нас живе поет та історик, який своїм лагідним але консеквентним підходом до життя показує наше історичне коріння, а також заохочує до мистецтва, яке і в так несприятливих часах все ж таки існує.
Дорота ШУПЕР-ЯКУБ’ЮК
|