УКРАЇНСЬКА ВСЕСВІТНЯ КООРДИНАЦІЙНА РАДА
UKRAINIAN WORLD COORDINATING COUNSIL
 ПРО УВКР  СТРУКТУРА УВКР  НОВИНИ  ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ  УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР  ГОЛОВНА
ПРО УВКР
СТРУКТУРА УВКР
ДІЯЛЬНІСТЬ УВКР
ФОРУМИ УКРАЇНЦІВ
ВІСНИК УВКР
ФОТОГАЛЕРЕЯ
АРХІВ РАДІОПЕРЕДАЧ
ПОШУК


 ВІСНИК УВКР Вісник за 2002 рік Грудень Стефан Паняк


Інтерв’ю заступника групи «Регіони АУГР»
професора Стефана Паняка (Єкатєрінбург)

– Пане професоре, 9 грудня у Москві відбулося зібрання українського активу діаспори. Розкажіть, де проходило зібрання, хто брав участь і що було на порядку денному?

С.П.: 9 грудня відбулася нарада активу новоствореної АУГР в Українському Культурному Центрі на Арбаті в Москві. Збір був приурочений до завершення Року України в Росії, якраз у ці дні в Москві перебувала делегація з Києва і пройшли офіційні урочистості, присвячені цій події. Ми мали можливість познайомитися з новим прем’єр-міністром України Віктором Януковичем, який відвідав УКЦ, а також побувати у Большому театрі, де відбулися кульмінаційні події.

На нашій нараді обговорювалася ситуація безвладдя в українському русі Росії, що склалася після провального ІІІ Конгресу українців Росії у квітні минулого року. А безвладдя, як усім відомо, виникло внаслідок грубого порушення Статуту ОУР, коли на непедбачений статутом 3-й термін став «обиратися» колишній голова О.Руденко-Десняк. Більшість поважних регіональних керівників, які, власне, і проводять конкретну роботу, сьогодні не можуть визнавати легітимними нав’язані рішення ІІІ Конгресу. Результат очевидний і деструктивний — безвладдя на федеральному рівні.

Треба, правда, зазначити, що певною мірою легітимною є Координаційна Рада, очолювана Павлом Поповичем (Москва). Дякуючи йому, ми і зібралися на вищезгадану нараду. Якраз навколо такої фігури може гуртуватися здорове ядро російського українства. На нараді, крім мене, були присутні керівники: В.Халіманчук (Сургут), М.Жигло (С.-Петербург), О.Яременко (Пенза), В.Дорошенко (Уфа), С.Крижанівський і В.Зорич (обидва — Москва). Були запрошені П.Яремчук (Сургут) та В.Манович (Новосибірськ), але не змогли приїхати. До речі, шановний Микола Жигло своїм приїздом підтвердив свою участь в АУГР, що ставилася раніше нашими опонентами під сумнів.

– Які рішення було прийнято?

С.П.: Прийнято рішення про скликання позачергового Конгресу українців Росії у квітні 2003 року. Головну увагу було зосереджено на аналізі нинішньої ситуації в нашому русі і тому головним доповідачем був П.Попович. Узгоджували також деталі Статуту АУГР.

– Хто входить до Оргкомітету позачергового Конгресу, хто які функції виконує? Адже фактично ми знаходимося у ситуації, подібній до грудня минулого року — до Конгресу 4 місяці.

С.П.: До Оргкомітету входять усі керівники організацій, що ввійшли в АУГР. Гадаю, що в такому складі особливих проблем не буде, тут якраз нема тих, хто рветься в «гетьмани». А головною проблемою буде фінансування Конгресу.

– Яка ситуація нині в ОУР? Чи Ви є заступником Голови ОУР (Руденка-Десняка), чию легетимність Ви не визнавали після ІІІ Конгресу? Чи керівництво ОУР звітує нині за свою роботу та фінанси? І якщо ні, то чи Ви особисто відчуваєте відповідальність за ситуацію в ОУР?

С.П.: Ситуація в ОУР коротко охарактеризована вище. Жодних звітів від «московської групи», звичайно, не було.

Із сказаного витікає очевидне: не визнаючи легітимності нинішнього керівництва, не можу вважати себе заступником Голови ОУР. Про це я заявив ще тоді, на ІІІ Конгресі. Мені важко говорити про роботу О.Руденка-Десняка, я її не відчуваю. Не чув, щоб про неї позитивно свідчили й інші. Негативного — хоч відбавляй. Задля справедливості маю відзначити, що заходи УКЦ на Арбаті відбуваються регулярно, про що довідуюсь із електронної пошти, яка надходить з УКЦ. Але ОУР тут ні при чому.

Відповідальність за нинішнью ситуацію, гадаю, відчуваємо ми всі, але завжди треба вчасно робити висновки. І перш за все тим, хто пішов на порушення Статуту ОУР, і іншим, що вкотре повірили у «гарну» акторську гру і не прислухалися до аргументів опозиції. Впевнений, що за останній рік таких у наших рядах поменшало.

– Чи були у Вас контакти з О. Руденком-Десняком, Ю. Кононенком, О. Григоровичем та іншими членами «московської групи» впродовж Вашого перебування у Москві?

С.П.: Детальну розмову я мав лише з одним із представників так званої «московської групи» В.Семененком. За межами офіційної трибуни він завжди проявляє здоровий глузд, так було і цього разу. З ішими — лише ввічливо привітався.

– Ю.Кононенко у своєму Відкритому листі зробив політичну заяву, що у випадку підтвердження факту, що відома «Заява регіональних керівників ОУР» має реальні підписи, ситуацію буде розглянуто у статутному порядку тими, хто вважає себе керівництвом ОУР? Чи була подібна розмова з Ю.Кононенком з приводу «Заяви регіональних керівників ОУР» і якісь статутні наслідки?

С.П.: Заяви Ю.Кононенка я не сприймаю надто серйозно, бо не вважаю його самостійною (у цій ситуації) фігурою.

– Відомо, що в нинішній момент лідер «Регіонів АУГР» Павло Попович займає кабінет в УКЦ. Чи Ви могли б детальніше розповісти про його функції та службову позицію?

С.П.: Павло Попович по праву займає в УКЦ 205-й кабінет як голова Координаційної Ради, сьогодні, по суті, він єдина легітимна фігура в українському русі Росії. І йому треба допомагати. Попович хоче консолідувати українство Росії, робить це відкрито, прислухається до порад, переймається проблемами зацікавлено. Він — органічний лідер. Мав можливість переконатися у його готовності до колективної роботи і колективних рішень. А це якраз те, чого ми не бачили у попереднього керівництва. До речі, робочий телефон Павла Поповича (095)-737-04-57 (телефонувати у вівторок і четвер після 14 години). Обговорюються будь-які питання.

– Пане професоре, поясніть, у якому напрямку ідуть події у нашому русі? Чи «Регіони АУГР» виходять з ОУР, чи залишаються фракцією в ОУР? Чи це питання перенесено до вирішення позачерговим Конгресом українців Росії? Чи «Регіони АУГР» бойкотують О.Руденка-Десняка, чи це питання також перенесено до вирішення на Конгресі? Як ідуть справи у суді з розглядом порушень Статуту ОУР на ІІІ Конгресі (займався цим, як пригадуємо, Віталій Зорич)? Чи Павло Попович у якихось публічних документах чи виступах роз’яснив свою програму розвитку українського руху? Чи буде створено Комітети АУГР, як планувалося до ІІІ Конгресу?

С.П.: Нічого особливого в нашому русі не сталося, бо ми і раніше працювали на місцях без допомоги з Москви. Наші надії на допомогу об’єднуючої структури федерального рівня, на жаль, поки-що не виправдалися, підтримка була мінімальною, символічною. З яким знаком (плюс чи мінус) оцінювати закон про НКА (до якого якесь відношення мало попереднє керівництво) однозначно не скажеш. А що ще було в позитиві? Три беззубих числа «Українського огляду»? Зневажливі репліки на адресу нашої діаспори під час виступу на Заході? Тому до того моменту, поки ми мали неефективну федеральну структуру, участь у керівництві не мала якогось сенсу, а як ця публіка прислухалася до критики, ви знаєте.

Судова справа про нелегітимність рішень ІІІ Конгресу продовжується. Створення тих чи інших Комітетів АУГР — справа майбутнього Конгресу, але наші попередні пропозиції у цьому напрямку сприймаються позитивно.

– Дякуємо Вам за інтерв’ю. Бажаємо Вам у Новому році успіхів у науковій роботі та в особистому житті.

 


ENG | UKR
НОВИНИ
АНАЛІТИКА
ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ
УКРАЇНСЬКІ ЗМІ СВІТУ
УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР
ГОСТЬОВА КНИГА
КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ
ОБГОВОРЕННЯ
При використанні матеріалів посилання на www.uvkr.com.ua
є обов'язковим.
01004, Київ, вул. Горького 3-б, тел. 287-22-41





© УВКР, 2004