УКРАЇНСЬКА ВСЕСВІТНЯ КООРДИНАЦІЙНА РАДА
UKRAINIAN WORLD COORDINATING COUNSIL
 ПРО УВКР  СТРУКТУРА УВКР  НОВИНИ  ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ  УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР  ГОЛОВНА
ПРО УВКР
СТРУКТУРА УВКР
ДІЯЛЬНІСТЬ УВКР
ФОРУМИ УКРАЇНЦІВ
ВІСНИК УВКР
ФОТОГАЛЕРЕЯ
АРХІВ РАДІОПЕРЕДАЧ
ПОШУК


 ВІСНИК УВКР Вісник за 2002 рік Червень Дивовижний осередок української культури


На одній із затишних старовинних вулиць у самому центрі Таллінна розташувалася Українська греко-католицька церква Матері Божої Троєручиці. Колись у цій будівлі XIII століття була лютеранська каплиця, а в часи СРСР — склад КДБ. На прохання української громади влада незалежної Естонії віддала це приміщення Церкві.

Відчинивши старовинні важкі двері, ви потрапите в чарівне царство середньовіччя. У внутрішньому дворі росте три високих дерева, які серед суцільного каміння простягають свої гілки до сонця. В їхньому затінку — невеличка капличка, вимощена з каміння сцена. Поряд з нею маленький фонтан, біля якого завжди сидить пташка.

Цей майдан — улюблене місце членів Українського земляцтва в Естонії. Вони не лише люблять тут проводити вечори і свята, а й часто зустрічають гостей. Серед них, на жаль, мало державних посадовців з України, а ось президент парламентської асамблеї Ради Європи лорд Рассел та міністр оборони Великобританії знайшли час відвідати цей витвір архітектурного мистецтва. Церква стала справжнім центром української культури. Описати це диво важко, його треба побачити. Щоб на такій невеликій площі розмістити церкву, залу для зустрічей, бібліотеку, музей українського сакрального мистецтва — потрібно мати неабиякий талант. Усе це зміг зробити художник, а тепер ще й староста церкви Анатолій Лютюк. Він зміг поєднати середньовічну старовину Таллінна з українською культурою. Всі меблі зроблені його руками, а дерев’яні деталі для споруди Анатолій шукав самотужки. Вони повинні були бути також старовинними. Тому, наприклад, балкам перекриття 200 років. Від Департаменту охорони старовини Анатолій Лютюк отримав нагороду за кращий втілений у життя проект. Йому прекрасно вдалося зробити мале приміщення багатофункціональним.

Ця дитячого віку Українська грекокатолицька церква має вже свою трагічну історію. Кілька років тому вона пережила страшну пожежу. Але, на щастя, відродилася, воскресла. А зараз поряд з нею будуються жіночий монастир та школа українського мистецтва. Освячував церкву кардинал УГКЦ Любомир Гузар. Церква має дивовижний іконостас, створений львівським художником Петром Гуменюком. Це також своєрідний витвір мистецтва. За його основу майстер узяв старовинну ікону.

У підвалі церкви розмістився музей, який відкривав колишній прем’єр-міністр Естонії Март Лаар. Там можна побачити найрізноманітніші писанки, одна з яких, наприклад, зроблена зі страусиного яйця. Шлях до підвалу досить незвичайний. Майстер Лютюк зробив так, що частина підлоги в церкві зникає і з’являються сходи, якими й можна спуститися вниз. На другому поверсі — бібліотека української літератури та зала для зустрічей, де стоїть старовинний рояль, що зараз реставрується (таких у місті всього два). Править у церкві о. Павло (Якимець) — чернець Василіанського ордену з міста Вільнюса. Протягом 10 років він щомісяця, а також на свята приїжджає з Литви й читає проповіді.

Нещодавно в Українській греко-католицькій церкві відбулася зустріч української громади Естонії з представницями Світової Федерації Українських Жіночих Організацій (СФУЖО), які проводили в Таллінні європейську конференцію. Шановних гостей приймали Союз українок Естонії (голова Лілія Чикальська) та Українське земляцтво в Естонії (очолює Віра Коник). З палкими промовами виступили учасниці визвольної боротьби УПА п.Ірина Козак-Бистра та п. Ярослава Філь. Вітали українців Естонії голова СФУЖО п.Оксана Соколик, голови Української Всесвітньої Координаційної Ради п. Михайло Горинь та Національної Ради Жіночих Організацій п.Ірина Голубєва. А також слово привітання від Папи Римського виголосив папський нунцій о.Філіп. Він, зокрема, сказав: “Цей дім — то диво Боже! Ця церква горіла, але її реконструювали. Тепер вона є великою надією для українців Естонії. Я захоплений їх працелюбністю та міцною вірою”.

Справді, всі, хто вперше бачить цей осередок української культури в Таллінні, можуть підтвердити слова о. Філі па — це диво Боже.

Світлана ОСТАПА - прес-секретар УВКР

 


ENG | UKR
НОВИНИ
АНАЛІТИКА
ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ
УКРАЇНСЬКІ ЗМІ СВІТУ
УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР
ГОСТЬОВА КНИГА
КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ
ОБГОВОРЕННЯ
При використанні матеріалів посилання на www.uvkr.com.ua
є обов'язковим.
01004, Київ, вул. Горького 3-б, тел. 287-22-41

© УВКР, 2004