УКРАЇНСЬКА ВСЕСВІТНЯ КООРДИНАЦІЙНА РАДА
UKRAINIAN WORLD COORDINATING COUNSIL
 ПРО УВКР  СТРУКТУРА УВКР  НОВИНИ  ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ  УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР  ГОЛОВНА
ПРО УВКР
СТРУКТУРА УВКР
ДІЯЛЬНІСТЬ УВКР
ФОРУМИ УКРАЇНЦІВ
ВІСНИК УВКР
ФОТОГАЛЕРЕЯ
АРХІВ РАДІОПЕРЕДАЧ
ПОШУК


 ВІСНИК УВКР Вісник за 2002 рік Червень Українці в Країні пірамід


Кажуть, Єгипет був першою африканською країною, в якій побували українці. Скажімо, лікар українського походження Уманець в середині позаминулого століття лікував у Єгипті хворих на чуму. Потім в Єгипті побувало чимало наших знаменитих земляків. Згадаємо хоча б Лесю Українку. В Порт-Саїді, здається, у 20-х роках діяла українська громада. Це все було. А як тепер? Чи є хоч якісь ознаки українського життя в країні?

— Думаю, що Єгипет без сумнівів був першою африканською землею, куди добиралися наші предки — для цього досить глянути на карту. Грецькі поліси на українській території задовго до нашої ери торгували не лише воском, хутрами чи медом від скіфів чи антів, а й рабами. Територія Єгипту вже в IV-му столітті до н.е. була завойована Александром Македонським, отже ці “прото-українці” могли потрапляти на береги Нілу понад два тисячоліття тому. На жаль, такого типу експорт українців в Єгипет тривав і в новіші часи.

— Хотілося б почути про це конкретніше...

— Завдяки спільній науковій розвідці, яку я мав честь зробити тут в Каїрі разом з моїми колегами-дипломатами Грузії, встановлено, що серед керівників єгипетського суспільства, так званих мамлюків, в ХVI -ХVII століттях зафіксовані вихідці з України. Мамлюки — унікальне явище. Щоб не відволікатись, скажу лише, що арабська правляча верхівка виховувала з рабів-слов’ян собі гвардію, яка врешті захопила владу і правила Єгиптом практично з XIII до кінця XVIII століття. Раби були здебільшого з Балкан, Кавказу та з України. Один з таких рабів, що піднявся до рівня санджак-бея, тобто одного з чотирьох вищих правителів Єгипту наприкінці XVIII століття, був сином бахмутського козацького отамана, його звали Симон Кирилович Рущенков (Рущенко, Рутченко). Його ім’я збереглося в хроніках з огляду на видатне його становище — але, напевне, сотні, а може й тисячі, безіменних українців жили і воювали в Країні пірамід в ті далекі часи.

— А чи знають про це в Україні?

— Я звернувся з листом до краєзнавців міста Артемівська — колишнього Бахмута, на історичний факультет Донецького університету з проханням, якщо є змога, знайти місцеве коріння цього відомого в єгипетській історії діяча, та й взагалі, звернути увагу на цю маловивчену в історії України сторінку. Сподіваюсь отримати відповідь.

— Тим часом найяскравіший слід в Єгипті все ж таки, мабуть, залишила Леся Українка?

— Звичайно. У пізніші часи вона кілька років поспіль жила, творила і лікувалася саме тут. Леся перебувала в Александрії, Каїрі, але найбільше — в Хелуані, колись окремому від Каїра містечку з цілющим сухим повітрям та теплими мінеральними джерелами. Нині Хелуан — місце розташування величезного металургійного та двох цементних комбінатів, багатьох заводів, відомого університету з технічним ухилом. Від Великого Каїра його відділяє лише 30 км. І все ж вілла, в якій мешкала поетеса — “Вілла Тавфік”, — збереглася до наших днів. З огляду на вік знаходиться вона у доволі прикрому стані, але оскільки нині це — частина жіночої школи, то доступ до неї, а тим більше згоду на якесь облаштування тощо отримати, схоже, нереально.

— Але ж плани увіковічити перебування поетеси в Єгипті все ж таки, мабуть, існують?

— Спершу існували плани саме в Хелуані увічнити пам’ять про перебування Лесі Українки в Єгипті. Згодом вирішено було зосередити зусилля на Александрії. Тут Леся ступила колись на землю фараонів. Крім того, нині Александрія — величезний 10-мільйонний мегаполіс, культурний, інтелектуальний, історичний, туристичний центр. А оскільки нині єгипетський уряд за сприяння ЮНЕСКО та багатьох країн-донорів закінчує відновлення знаменитої Александрійської бібліотеки, зруйнованої понад півтори тисячі років тому, ми маємо плани встановити барельєф в пам’ять Лесі Українки на стіні бібліотеки. Це було б логічно, якби саме вона репрезентувала Україну в старовинній і суперсучасній Александрійській бібліотеці.

— Ну, а як склалося сучасне “українське” життя?

— Воно тут тільки налагоджується. Власне, як і Україна, відроджена лише 10 років тому. Українство в світі, крім країн, де воно користувалось державною підтримкою, як от в Канаді, Аргентині, Австралії, США та деяких інших, вільно, природно розвиватися не могло. Або ти мусив ставати “радянським” з усіма випливаючими наслідками, або тебе дискредитували в очах країни перебування. Про це дбали посольства СРСР. Нині намагаємось, мірою сил і здібностей, створити якийсь осередок українства в АРЄ.

— Є певні результати?

— Єгипетських громадян українського походження в Єгипті небагато. Здебільшого — дружини єгиптян, які колись навчалися в українських навчальних закладах у 70 — 80-ті роки, є й молодші, котрі одружилися 3 — 5 років тому. З огляду на це Посольство підтримало ініціативу створення Українського жіночого клубу в Єгипті. Дружини дипломатів теж відвідують його заходи. Вхід чоловікам туди, зрозуміло, не заборонений — декотрі українки приходять з усією родиною.

— Були якісь цікаві заходи?

— У цьому зв’язку згадую святкування Українського Різдва, яке організував клуб. Його відзначали на території Посольства. Був холоднючий, як за місцевими умовами, вечір, лише +100С, це була найхолодніша ніч у році. А на столі — українські страви, кутя, рушники, наша народна і сучасна музика, дітлахи аж в’ються під ногами, потім дитяча група колядки виконувала... Вірите, у багатьох сльози в очах стояли: скільки років не мали люди неформального, живого спілкування!

— Будемо сподіватися, що цей початок успішно розвиватиметься й далі...

— Знаєте, я не хотів би, щоб створилося враження, ніби оце щось вирішили — і зробили. Сьогоднішні скромні успі хи — це результат всіх десяти років українсько-єгипетських зв’язків. У 1993 році відкрили посольство. У 1999 придбали власність і почали її перебудовувати на дипломатичну установу. А паралельно налагоджували контакти з громадськістю, “себе показували”. Тому й відроджується українство.

— У цьому плані маєте, мабуть, і зовсім свіжі факти?

— Для себе, для “домашнього”, так би мовити, використання створили “суботню” українську школу. Навчаються в ній шість дітей співробітників дипустанови. Уроки ведуть дві професійні вчительки — дружини дипломатів. Читають історію, мову, літературу. Раз на тиждень. Безкоштовно. Підручники возять батьки. Важко? Незвично? Так, але потрібно і цікаво. Інтерв’ю взяв

Володимир МУЗИКА - журналіст
Київ-Каїр

 


ENG | UKR
НОВИНИ
АНАЛІТИКА
ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ
УКРАЇНСЬКІ ЗМІ СВІТУ
УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР
ГОСТЬОВА КНИГА
КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ
ОБГОВОРЕННЯ
При використанні матеріалів посилання на www.uvkr.com.ua
є обов'язковим.
01004, Київ, вул. Горького 3-б, тел. 287-22-41





© УВКР, 2004