Порівняно з іншими країнами Українська громада в Швеції – малочисельна, офіційно всього 500 осіб (реально дещо більше). Збереження ідентичності такої невеликої громади нині є досить проблематичним. Нині про загрозу часткової або повної асиміляції б’ють на сполох українці навіть у тих країнах, де їх налічується декілька сот тисяч і більше. Звичайно, це проблема не тільки нашої діаспори. Національно свідомі українці переймаються цим питанням, намагаються його вирішити. Ось як це зробили, наприклад, у Швеції, – утворили об’єднання дітей (віком до 20 років) та їхніх батьків. Нині «Джерело» тісно контактує з Посольством України, Українською громадою Швеції, з різними організаціями: українськими в Україні та за кордоном та шведськими.
Для успіху будь-якої справи спочатку потрібно зовсім небагато – активний організатор. Ініціатором створення «Джерела» була Зоряна Кікцьо, яка чотири роки тому волею долі стала жителькою Швеції. Лідер за характером, вона змогла не тільки запропонувати цікаву ідею, а й втілити її у життя. Молода жінка дала собі слово, що зробить усе можливе, щоб її донька не забула своє коріння, рідну українську мову. Серед молодих українців за кордоном таких активістів можна злічити на пальцях. Об’єднавши понад тридцять дітей різного віку, організатори поставили собі за мету здійснювати духовне, фізичне та культурне виховання представників української молоді. А організації дали поетичне та символічне ймення – «Джерело». Це джерельце знайшли, розчистили і упорядкували на шведській землі діти та дорослі, які спілкуючись, створили особливу атмосферу родинного тепла і розуміння. Серед активістів організації – родина Суковичів зі Стокгольма, Мельників зі Скольдіньге та багато інших. Маленьке джерело перетворюється у дзвінкий і чистий струмочок, який стане великою бурхливою рікою, а вона – могутнім безмежним океаном. Так і джерелята: виростатимуть, набиратимуться сили, розуму і стануть свідомими українцями.
Організація поки що немає свого окремого приміщення. Зустрічі відбуваються переважно в Посольстві України, з працівниками якого розробляються та узгоджуються тематичні заняття. За час існування УДЮО «Джерело» було проведено низку захоплюючих та навчально-виховних заходів: «Ми мандруємо Україною» (ознайомлення дітей з географією країни), «В майстерні Діда Мороза», «Новорічний Карнавал», «Україна і Швеція – історичні зв’язки» (виставка, підготовлена Посольством України), «Всі – на ковзани!» (спортивне свято), «Ми вареники варили» (знайомство з українськими традиціями). А на «Бал ввічливості» джерелят запросила сама королева Ввічливість! Діти зустрілись з чарівними словами, які роблять дива, перевиховали некультурну Бабу-Ягу, усвідомили наскільки важливо у житті бути чемними, людяними та ввічливими. Зворушливою та пам’ятною стала зустріч членів УДЮО «Джерело» з Надзвичайним та Повноважним Послом України в Королівстві Швеція Олександром Сергійовичем Сліпченком на святкуванні міжнародного Дня рідної мови. Для вшанування пам’яті поета, художника, мислителя, великого сина українського народу в день народження великого Кобзаря члени УДЮО «Джерело», Української громади Швеції та представники Посольства України зібралися у «Шевченковій світлиці». Для ознайомлення дітей з технологією та видами вишивки було проведено заняття «Секрети української вишивки». «Великодні дзвони» скликали «Джерело» і представників усіх українських громад Швеції для святкування одного з найвеличніших свят – Великодня. На «Святі матері» вітали діти своїх дорогих матусь та бабусь віршами, піснями та чаруючими дитячими посмішками. Міжнародний день дитини запам’ятався конкурсом: «На асфальті просто неба – я малюю світ для всіх і мир для себе!». Як бачите, минув усього рік, а зроблено так багато! Про усе здійснене джерелята розповіли на святі, влаштованому на честь їхньої річниці. На цей захід до них завітали представники всіх українських громад Швеції, українського посольства та шановані гості з України. Голова Всесвітньої Координаційної Ради Михайло Горинь привіз дітлахам на день народження організації велику бібліотеку української літератури. Після того, як він особисто вручив кожній дитині подарунки, іменинники не могли відірвати погляди від яскравих енциклопедій. Скласти бібліотеку для «Джерела» допомогли Національна парламентська бібліотека України та Державна бібліотека України для юнацтва.
У Швеції є гарна традиція: запалювати біля порогу будинку свічки, якщо до вас завітали гості. Того вечора біля оселі, де зібралися українці Швеції, вогники горіли дуже довго. Ніхто не бажав повертатися додому, всім хотілося поспілкуватися з відомою людиною, розпитати про Україну, розповісти про своє життя та плани. А планів у «Джерела» – безліч! Серед найближчих, наприклад, відвідання історичних місць, пов’язаних з життям Пилипа Орлика у Швеції, проведення спортивної спартакіади.
Незважаючи на те, що українців у Швеції небагато, вони зберігатимуть наші традиції та мову. Насамперед завдяки українським патріотам, яскравим представником яких є відомий журналіст Богдан Залуга, завдяки молодому поколінню, завдяки юному «Джерелу».
Світлана Остапа – прес-секретар УВКР
|