Вже втретє українська громада Югославії віддала честь бійцям ІІІ Українського фронту, котрі 1944 року, під час прориву Сремського фронту й операції визволення центральної Європи та Югославії полягли на берегах Дунаю, біля міста Сомбор (нині це прикордонна смуга між Югославією та Хорватією). Щороку – і це вже стало традицією – українці Югославії, об’єднані у Товариство «Просвіта», організовують поїздку автобусами. До підніжжя пам’ятника та поіменних могил покладено вінки та квіти. Історики вважають, що під час битви загинуло майже 6 тисяч бійців. В III Українському фронтi 70 відсотків бійців були українці. Цього року вклонитися загиблим прибуло понад ста осіб – українців і не тільки українців з різних осередків, Сремської Мітровиці, Інджії, Нового Саду та Кули, – міст, де активно діє українська громада.
Вінки поклала й офіційна делегація Посольства України в СРЮ, очолювана Надзвичайним та Повноважним Послом Анатолієм Шостаком та військовим аташе Юрієм Ковалем. Присутніми були також і друзі українців з Сербсько-українських товариств з міст Новий Сад та Сомбор. На Дунайські хвилі пущені також вінки скорботи, щоб символічно понести вістку до України, до домівок, котрі вже майже шістдесят років сумують за ними.
«Хай же кожна особа, присутня сьогодні на цвинтарі, запам’ятає хоч одне ім’я, хай же це ім’я буде присутнє у молитвах, спрямованих до Царства Небесного», – сказав у промові о. Стефан Пітка з Сремської Мітровиці після панахиди, котру правили також о. Петро Дутка з Інджії та о.Віталiй Лотоцький з міста Кула.
Делегацію Посольства України та представників громадських об’єднань офіційно прийняла заступниця мера міста Сомбор. Місто є побратимом з містом Черкаси в Україні. Під час зустрічі говорили про можливості активізації співпраці, котра останнім часом не набула бажаного темпу. Запропоновано, щоб на початку наступного року, під час проведення святкувань міста Сомбор, після кількох років занепаду, відновити значний потенціал співпраці у галузях господарства та культури.
IНФО СЛУЖБА Товариства української мови,
літератури і культури «ПРОСВІТА»
(Новий Сад, Югославія)