УКРАЇНСЬКА ВСЕСВІТНЯ КООРДИНАЦІЙНА РАДА
UKRAINIAN WORLD COORDINATING COUNSIL
 ПРО УВКР  СТРУКТУРА УВКР  НОВИНИ  ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ  УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР  ГОЛОВНА
ПРО УВКР
СТРУКТУРА УВКР
ДІЯЛЬНІСТЬ УВКР
ФОРУМИ УКРАЇНЦІВ
ВІСНИК УВКР
ФОТОГАЛЕРЕЯ
АРХІВ РАДІОПЕРЕДАЧ
ПОШУК


 ВІСНИК УВКР Вісник за 2002 рік Жовтень Відкритий урок народознавства


Протягом трьох днів в школах Кам’янського району Придністров’я проводився відкритий урок народознавства, учасниками якого стали не тільки діти та місцеві педагоги, а й вчителі української мови та літератури і директори шкіл з Дарницького та Голосіївського районів міста Києва. Освітяни-партнери, що уклали угоди про співпрацю, вже в четвертий раз беруть участь у роботі виїзного науково-практичного семінару. І якщо на попередніх практичних заняттях педагоги лише вивчали стан викладання української мови в школах Кам’янського району та визначали перспективи розвитку, нинішній семінар, організований районним управлінням народної освіти спільно з Товариством української культури імені Т.Г. Шевченка, вже приніс корисні результати. Та й тема була підібрана, як відзначили київські педагоги, дуже влучно: «Досвід використання елементів народознавства на уроках української мови в школах Кам’янського району Придністров’я».

Перші зустрічі і перші угоди, підписані восени 2000 року, дали поштовх співпраці між школами, а також збільшенню кількості дітей, бажаючих вивчати українську мову. З понад трьох тисяч учнів в районі її вивчає 890 чоловік. Товариство української культури імені Т.Г. Шевченка посприяло тому, щоб кожна школа на Кам’янщині мала партнера у Києві. Поступово цей пункт резолюції першого виїзного семінару, що відбувся також в Кам’янському районі, набрав оборотів. На сьогоднішній день укладено 14 угод про співпрацю між школами міста Кам’янка та міста Києва і одна угода з Біло-Церківською школою Київської області. На третьому виїзному семінарі, що відбувався в Києві, підписано угоду про співпрацю і між управліннями народної освіти. А педагогічний та учнівський колективи середньої школи № 60 Солом’янського району м. Києва виявили бажання співпрацювати з нашим Товариством.

У школах столиці України поступово почали з’являтись куточки про Придністров’я, а в школах Кам’янського району є куточки, де знаходяться всі подарунки від київських друзів. Вже два роки діти листуються. І зараз через педагогів юні кияни передали своїм придністровським друзям багато листів та поробок, які теж займуть почесне місце у шкільних куточках. Приніс плідні результати щодо партнерства і останній з проведених семінарів. Нині партнерів по співпраці шукає молдавська середня школа № 1, міста Кам’янка, у перспективі якої – вивчення української мови факультативно. Саме в цій школі захід був організований так, що гості зразу відчули, які дружні стосунки існують між різними національностями. Тут звучали три мови, а також мелодії, притаманні трьом народам.

Взагалі педагоги з Київщини відвідали шість шкіл. І в кожній їх зустрічали за давнім звичаєм хлібом-сіллю. А спілкувались чарівною, до речі, літературною мовою. Про це викладачі київських шкіл говорили, коли підводили підсумки роботи та виробляли рекомендації семінару. Одним з найважливіших пунктів даного документу є сприяння підписанню угод між держадміністраціями Дарницького району міста Києва та Кам’янського району Придністров’я. Те, чого досягли освітяни протягом двох років, приносить, звичайно, свої плоди, але цього замало і сучасний час вимагає виходити на вищі рівні співпраці. Як відмічали директори шкіл у виступах, вони відчули й побачили, що в Придністров’ї є мова, відповідні державні структури, які повинні піклуватись про її розвиток.

У роботі семінару взяв участь голова Спілки українців Придністров’я імені Олександра Бута Володимир Боднар. Не залишилось осторонь і Посольство України в Республіці Молдова. До району прибула невеличка делегація на чолі з Першим секретарем з питань культури і освіти Василем Ткаченком. Шкода тільки, що не приїхали представники від Міністерства просвіти Придністров’я.

У всіх школах, де були підготовлені і проведені відкриті уроки, а це: початкова школа № 4, середні школи № 1 і №2 міста Кам’янка, середня школа села Катеринівка, загальноосвітні школи сіл Окниця та Валя-Адинка – використовується навчальна та методична література, яку подарували школам педагоги-кияни. Частина заходів, як відмічалось на заключному засіданні семінару, підготовлена за допомогою саме цієї літератури, яка відразу стала у пригоді. Отже, започаткована справа виявилась дуже корисною. У проміжках між зустрічами в школах учасники семінару знайомились з визначними пам’ятками історії та культури району. Вони відвідали старовинне село Рашків, якому виповнилось 600 років, зайшли в ньому до костьолу святого Кайтана, пройшлись до гроту Устима Кармелюка в селі Валя-Адинка, а також з’їздили до Жабського монастиря в Республіці Молдова.

Важливим моментом семінару став відкритий урок математики в Окницькій загальноосвітній школі, який провела директор 151-ї школи Голосіївського району м. Києва Тетяна Каплун. Діти, які вивчають в школі цей предмет російською мовою, відповідали досить-таки грамотно українською. Тобто, всі передумови для відкриття в районі українських шкіл є, залишається, щоб було у наявності і головне – матеріальна база, фахівці-предметники і бажання батьків. Хоча останнє – саме важче. Люди, які вивчали предмети в школах російською мовою близько сорока років, а саме стільки часу спливло з тої пори, коли остання в районі українська школа зачинила двері, чомусь не наважуються зробити цей відповідальний крок у бік українізації сміливо. Поки що все добре виважується.

Підбивши підсумки роботи семінару і визначивши нові напрямки роботи, його учасники мали змогу ознайомитись з репертуаром народного фольклорного колективу української пісні «Хрустовчанка» під керівництвом Сергія Урсова та дитячого танцювального гурту «Асорті» Хрустівського Будинку культури, яким керує Ірина Бадан. Крім танків та пісен аматорські колективи підготували для виступу обряд «Подільське весілля», який став продовженням відкритих уроків по народознавству.

Семінари освітян – це лише початок діяльності Товариства української культури імені Т.Г. Шевченка. У перспективі передбачається створити центр української культури «Родина», де будуть діяти всілякі гуртки по відродженню народних промислів (килимарство, вишивка, виготовлення керамічних виробів, плетення з лози, ткання та ін.), українська бібліотека.

Микола Стасішен – Голова Товариства
української культури ім. Т.Г. Шевченка
Кам’янського р-ну Придністров’я

 


ENG | UKR
НОВИНИ
АНАЛІТИКА
ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ
УКРАЇНСЬКІ ЗМІ СВІТУ
УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР
ГОСТЬОВА КНИГА
КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ
ОБГОВОРЕННЯ
При використанні матеріалів посилання на www.uvkr.com.ua
є обов'язковим.
01004, Київ, вул. Горького 3-б, тел. 287-22-41





© УВКР, 2004