УКРАЇНСЬКА ВСЕСВІТНЯ КООРДИНАЦІЙНА РАДА
UKRAINIAN WORLD COORDINATING COUNSIL
 ПРО УВКР  СТРУКТУРА УВКР  НОВИНИ  ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ  УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР  ГОЛОВНА
ПРО УВКР
СТРУКТУРА УВКР
ДІЯЛЬНІСТЬ УВКР
ФОРУМИ УКРАЇНЦІВ
ВІСНИК УВКР
ФОТОГАЛЕРЕЯ
АРХІВ РАДІОПЕРЕДАЧ
ПОШУК


 ВІСНИК УВКР Вісник за 2003 рік Квітень Українська веселка в Самарській палітрі


За легендою, заснування Самари і її благочестиве майбутнє передбачив ще в 1357 році чернігівський митрополит Олексій. Історія Самарщини має немало яскравих сторінок, пов’язаних з Україною. Так, в часи пугачовщини козак Лесько Черкашанин був самарським отаманом. У 1744 році на березі річки Кінель вихідцями з України заснована Черкаська слобода. Приблизно в цей же період виникло поселення українських чумаків, запрошених для перевезення солі з озера Ельтон, сьогодні це районний центр Пістрявка. У вісімнадцятому столітті на Середнє Поволжя масово переселялися українці з Харківської, Полтавської і Київської губерній, про що нагадують назви сіл: Нова Волинь, Нова Полтавка.

Сталінський режим завдав надзвичайної шкоди національній самосвідомості українців на Поволжі. Хвиля політичних репресій змела питання національного розвитку і освіти, посилила асиміляційні процеси. За роки комуністичного режиму кількість жителів Самарщини, які називають себе українцями, зменшилась із 320 до 82 тис., а з більш ніж 300 українських сіл і хуторів офіційно залишилось лише 11.

Насправді ж, за далеко неповними даними, на Самарщині проживає більше 100 тис. українців. Багато з них зберігають свою історичну пам’ять, цікавляться своїм родоводом, українською культурою. Тому в 1992 році з ініціативи Михайла Карпенка, уродженця Чернігівської області, який понад 30 років живе в Самарі і є великим патріотом України, виникло товариство «Промінь».

Сьогодні «Промінь» об’єднує багатьох талановитих людей. На його рахунку створення хору української пісні, творчого об’єднання вишивальниць, започаткування недільної школи української мови і культури, участь у фестивалях національних об’єднань. «Промінь» підтримує різноманітні контакти із Україною, видає свою газету, щорічно організовує обласні свята української культури, відзначає Шевченківські дні.

Ще одним патріотом української самобутності є самарський літератор Олександр Лазаревський, котрий належить до роду, що пишається своїми зв’язками з Тарасом Шевченком.

Коли, згідно Указу Миколи І, поет був засланий до Оренбурзького краю в солдати без права писати і малювати, першим, кого він зустрів в оренбурзькій казармі, був чиновник прикордонної комісії Федір Лазаревський. Його брат Михайло став для Шевченка одним із близьких друзів і залишався поряд з поетом до останніх днів його життя. Ще один брат – Олександр Матвійович – був першим біографом Кобзаря і після смерті поета супроводжував його тіло із Санкт-Петербурга на Україну. Афанасії Олексіївні Лазаревській, яку Шевченко вважав своєю названою матір’ю, присвячено знаменитий «Садок вишневий біля хати...». Нащадок Лазаревських в четвертому поколінні Олександр Лазаревський нині очолює Самарський український центр.

Цікаво, що 1857 року, повертаючись із заслання, Шевченко відвідав Самару, яку назвав Новим Орлеаном на Волзі.

Багату історію українців у регіоні вивчає самарський бібліограф Олександр Завальний. Він видав книги «Українські етюди», «Самарські українці в російській революції», «Україна в моєму серці», а також книгу про діяльність самарського українського товариства «Промінь».

Самарську землю прославили десятки й десятки українців. І сьогодні вони активно працюють у різноманітних сферах суспільного життя, користуються заслуженим авторитетом.

За матеріалами Самарського
українського центру і національного
товариства «Промінь»

 


ENG | UKR
НОВИНИ
АНАЛІТИКА
ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ
УКРАЇНСЬКІ ЗМІ СВІТУ
УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР
ГОСТЬОВА КНИГА
КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ
ОБГОВОРЕННЯ
При використанні матеріалів посилання на www.uvkr.com.ua
є обов'язковим.
01004, Київ, вул. Горького 3-б, тел. 287-22-41





© УВКР, 2004