УКРАЇНСЬКА ВСЕСВІТНЯ КООРДИНАЦІЙНА РАДА
UKRAINIAN WORLD COORDINATING COUNSIL
 ПРО УВКР  СТРУКТУРА УВКР  НОВИНИ  ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ  УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР  ГОЛОВНА
ПРО УВКР
СТРУКТУРА УВКР
ДІЯЛЬНІСТЬ УВКР
ФОРУМИ УКРАЇНЦІВ
ВІСНИК УВКР
ФОТОГАЛЕРЕЯ
АРХІВ РАДІОПЕРЕДАЧ
ПОШУК


 ВІСНИК УВКР Вісник за 2003 рік Грудень Вражень вистачило надовго


Важко уявити, наскільки обділеними відчувають себе діти, що мешкають далеко від великих міст. У такому становищі перебувають школярі Кам’янського району Придністров’я. До власної столиці, міста Тирасполь, близько 200 кілометрів, до Кишинева — 160, до сусідніх обласних центрів України, Вінниці та Одеси, відповідно 180 і 300 кілометрів. Тому діти знайомляться з театральним репертуаром, мешканцями зоопарків, видатними пам’ятками історії та архітектури тільки завдяки телевізору. І то лише з російських та молдовських каналів. Української періодики люди не одержують, слухати українське радіо, переглядати телепередачі відомих українських каналів змоги немає, оскільки навколо північного району Придністров’я складний ландшафт.

Проте поруч кордон з Україною. Від райцентру Кам’янка — 13 кілометрів, а від останнього придністровського села Хрустова — три. Єдине, що з’єднує й не дуже відрізняє сучасні населені пункти України й Придністров’я, — українська мова. Вона однакова по обидва боки кордону. А ще у кожного в ближніх селах є родичі. Тому під час канікул багатьом дітлахам доводиться мандрувати до дідусів та бабусь на відпочинок. Але є й вибір. Зараз на канікули можна поїхати і до Києва. Товариство української культури імені Т. Шевченка допомагає організовувати такі поїздки.

Дружні зв’язки між Дарницьким районом міста Києва та Кам’янським Придністров’я започаткувалися ще у 2000 році. Поступово угоди про співпрацю укладали школи, згодом — управління освіти, а в червні поточного року наважились підписати договір про співпрацю і райдержадміністрації. Тому не вперше школярі їдуть до столиці України, де на них чекають друзі, які повсякчас піклуються про дозвілля своїх ровесників з Придністров’я.

Ось і цієї осені учні середньої школи з гімназичними класами №2 міста Кам’янка зустрілися з ровесниками київської ЗОШ №267 Дарницького району. Найперше учнівська рада самоврядування організувала знайомство зі школою. Діти з Кам’янки відвідали кабінети інформатики, географії, біології, тренажерний, хореографічний та спортивний зали, ознайомилися з виставкою дитячих малюнків, стали учасниками урочистого засідання клубу «Планета». Приємне враження дістали гості, ознайомившись із змістом куточків, присвячених історії Придністров’я. А потім друзі-побратими написали спільні твори з назвою: «Україна моїми очима», намалювали спільну картину: «Мир, планета, Земля» і склали чудову казку про мандрівників. Хвилюючою виявилась зустріч Наталки Кремезнюк з Придністров’я та Сніжани Заграничної з Києва, двох дівчаток із шкіл-партнерів, котрі протягом двох років листувалися і ось, нарешті, зустрілися.

Цікавими були й інші зустрічі. Учнівський та педагогічний колективи молдавської школи №1 міста Кам’янка, останніми з шістнадцяти шкіл Кам’янщини, уклали угоду про співробітництво із ЗОШ №62 міста Києва. Для них нинішня поїздка і зустріч були першим знайомством з українськими друзями. Звичайно, спочатку теж відбулася екскурсія в школі з відвідуванням класів, залів і басейну. А згодом розпочався інтелектуальний марафон з розв’язування завдань на логічне мислення. Партнери залишилися задоволені одне одним.

А тим часом педагоги Кам’янських шкіл зустрілися з працівниками управління освіти Дарницького району, щоб обговорити подальшу співпрацю. Найближчим часом учителі української мови та директори шкіл знову зберуться на виїзний науково-практичний семінар. А навесні запрацює спільний туристичний рух. Спочатку до Києва на змагання приїде команда з Придністров’я, пізніше учні-кияни вперше відвідають Кам’янський район.

Яскравих вражень про поїздку вистачить надовго. Протягом усього зворотного шляху було що згадувати. Київ зустрів придністровців святковим салютом з нагоди визволення міста від німецько-фашистських загарбників. Тому особливо цікавою стала екскурсія до музею Великої Вітчизняної війни. Надовго запам’яталось відвідання Києво-Печерської лаври, театру ім. Івана Франка. А наостанку гості з Придністров’я пройшлись вулицями столиці і відвідали міський зоопарк.

Ростислава Стасішена

 


ENG | UKR
НОВИНИ
АНАЛІТИКА
ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ
УКРАЇНСЬКІ ЗМІ СВІТУ
УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР
ГОСТЬОВА КНИГА
КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ
ОБГОВОРЕННЯ
При використанні матеріалів посилання на www.uvkr.com.ua
є обов'язковим.
01004, Київ, вул. Горького 3-б, тел. 287-22-41

© УВКР, 2004