На початку листопада у Москві перебував голова Державного комітету України у справах національностей та міграції Геннадій Москаль, а також працівники Комітету: начальник управління у справах української діаспори та міжнародних зв’язків Андрій Попок і керуючий справами Сергій Василенко.
Г. Москаль відвідав Бібліотеку української літератури в Москві — єдиний державний заклад культури такого типу в Російській Федерації. Він ознайомився з роботою бібліотеки по пропаганді української літератури і культури та її проблемами, найпекучішою з яких є відсутність нормального приміщення для роботи. Незважаючи на неодноразові рішення Уряду Москви, питання досі так і не вдається вирішити. Більша частина цінного фонду недоступна читачам, умови роботи є вкрай незадовільними.
У Бібліотеці того ж дня Г. Москаль зустрівся з керівниками українських організацій Росії та Москви, а також відвідав Культурний центр України в Москві, де виступив перед українською громадою. Ці зустрічі пройшли в доброзичливій, відвертій атмосфері, співрозмовники не оминали гострих проблем життя українців у Росії. Голова Державного комітету докладно зупинився на пріоритетних напрямках політики Української держави в роботі з українцями, що мешкають за кордоном, розповів про роботу по задоволенню національно-культурних та інших потреб національних меншин України, зокрема й росіян.
У свою чергу українці Москви висловили незадоволення тим, як виконується Національна програма України «Закордонне українство» на період до 2005 року, зокрема в інформаційній, освітній, культурно-просвітницькій частині (став практично неможливим прийом програм Українського радіо, інформація про події в Україні якщо й присутня в російських масмедіа, то здебільшого має негативний відтінок, досі не прийнято закон про закордонного українця тощо). Майже всі виступаючі на зустрічах підкреслювали, що в Російській Федерації не розвивається система української освіти, відсутні школи, бібліотеки, Російська держава практично не надає підтримки українським громадським організаціям.
Відповідаючи на питання про підтримку Україною своїх синів та дочок за кордоном, Г. Москаль, згадавши про допомогу Української держави російському населенню в забезпеченні культурних та інформаційних потреб, висловив побажання, щоб і Росія на таких же засадах опікувалася українським населенням на своїх теренах. Водночас голова Комітету висловив переконання, що велику роль тут має відігравати ініціативність українських організацій та кожного українця зокрема. Було поставлено також питання щодо необхідності більш рішучого захисту Україною прав її громадян, які тимчасово перебувають та працюють в Росії. Часто люди, які через неможливість реалізувати себе на Батьківщині змушені їхати сюди на заробітки, не мають елементарних умов для життя, позбавлені медичної допомоги та соціального захисту.
Проблему створення умов для повернення українців на Батьківщину Г. Москаль назвав надзвичайно важливою і складною, тому що вона залежить від загального економічного благополуччя держави. На облаштування їхнього життя потрібно багато коштів, і уряд повинен зайнятися цим, створивши спеціальну державну програму.
Під час перебування в Москві Г. Москаль зустрівся також з Міністром Російської Федерації Володимиром Зоріним (який займається, зокрема, питаннями національної політики), заступником міністра внутрішніх справ РФ Олександром Чекаліним та начальником управління по роботі з співвітчизниками Міністерства закордонних справ Росії Павлом Прокоф’євим.
Юрій Безкровний РФ, Москва
|