УКРАЇНСЬКА ВСЕСВІТНЯ КООРДИНАЦІЙНА РАДА
UKRAINIAN WORLD COORDINATING COUNSIL
 ПРО УВКР  СТРУКТУРА УВКР  НОВИНИ  ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ  УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР  ГОЛОВНА
ПРО УВКР
СТРУКТУРА УВКР
ДІЯЛЬНІСТЬ УВКР
ФОРУМИ УКРАЇНЦІВ
ВІСНИК УВКР
ФОТОГАЛЕРЕЯ
АРХІВ РАДІОПЕРЕДАЧ
ПОШУК


 ВІСНИК УВКР Вісник за 2003 рік Грудень Наше життя і наші проблеми


У №9 «Вісника УВКР» було надруковано матеріал Наталки Бритової про зустріч в УВКР з Левком Довганем, представником української молодіжної організації міста Сургута (РФ). Він розповів про українську діаспору в Сургуті, про життя і проблеми тамтешньої української молоді.

Пропонуємо читачам закінчення розмови з Левком Довганем.

Кор.: Які ваші подальші плани? Що ви плануєте на майбутнє?

Левко: Чесно кажучи, ми не ставимо собі за мету щось грандіозне, але є в нас задум вийти хоча б на рівень міста, щоб усі знали нашу українську молодіжну організацію, долучалися до неї.

Кор.: Як ставиться до вас старше покоління української діаспори? Те, що вам надають приміщення для заходів, — це зрозуміло. А чи надається організаційна допомога, чи відчутна підтримка ваших ініціатив?

Левко: Взагалі, ми діємо самостійно, так би мовити, факультативно. Якщо проводяться святкові заходи, то нас лише залучають до них.

Кор.: Отже, ви ще дієте несміливо?

Левко: Так, якщо не видавати бажане за дійсне. Було б дуже сміливо стверджувати, що в Сургуті активно діє впливова молодіжна організація.

Кор.: Але ж ви могли б зареєструватись як українська молодіжна організація — для цього є юридична основа?

Левко: Так, це можна зробити, але потрібно, щоб члени організації були громадянами Росіі.

Кор.: Левку, ти молода людина і лише розпочинаєш свій трудовий шлях. Твої батьки вже якийсь час живуть в Сургуті. Маючи українське громадянство, ти захотів поїхати до батьків. І що ж виявилося, тебе в Росії не зовсім радо приймають?

Левко: Я приїхав до Росії як іноземний громадянин, тобто в мене зовсім інший статус, аніж в росіян. Потрібно було зареєструватися, але я потрапив в такий момент, коли старий закон вже не діяв, а прийнятий новий фактично ще не діяв — не було основних підзаконних актів, відповідних інструкцій, правил, які з’явилися тільки нещодавно. Тим часом у Сургуті, зокрема, дуже багато іноземних громадян, складна міграційна ситуація.

Кор.: Одним словом, у тебе порівняно з іншими іноземними громадянами ніяких переваг немає? Але ж ти українець, тобто брат-«слав’янін», як кажуть росіяни...

Левко: Жодних переваг. Ніхто тут «слов’янського братства» не бере до уваги, дивляться на тебе, як на чужого, починаючи від працівників державтоінспекції і закінчуючи вищими посадовими особами. Потрібно зібрати дуже багато документів, щоб легально проживати в Росії. Йдеться не про реєстрацію тимчасового перебування. Щоб постійно проживати, щоб мати всі права людини, треба офіційно одержати дозвіл на проживання, щорічно поновлювати перереєстрацію. Є дуже багато юридичних тонкощів, які ускладнюють життя пересічному вихідцеві з України.

Кор.: Отже, формула «браття-слов’янє» не спрацьовує?

Левко: На це тут ніхто не звертає уваги. Громадянин України, як і громадянин Грузії, Азербайджану, будь-якої іншої країни, в очах російської влади має один статус — іноземця.

Кор.: Яким був рік України в Росії, які проведено заходи, що було цікавого?

Левко: Рік України в Росії зведено до рівня культурних заходів і науково-практичних конференцій, а загалом, не відбулося жодного пом’якшення процедур надання російського громадянства тим громадянам України, які тривалий час проживали на території Росії, не було реалізовано ніяких особливих пільг.

Кор.: Що можна сказати про демографічну ситуацію в Сургуті?

Левко: В Сургуті проживає близько 40 тис. українців, якщо не більше. Це найчисельніша, хіба що після татар, діаспора в Сургуті. Але національне самоусвідомлення пересічного українця-сургутянина в більшості випадків виявляє себе хіба що в самохарактеристиці: «Я хахол, я хахлушка» і т.п. Деколи вихідців із Західної України називають «бандерівцями» (як на мене, це все-таки звучить краще, ніж презирливе «хохол»). Україна, українець — це вже асоціюється з чимось офіційним, державним.

 


ENG | UKR
НОВИНИ
АНАЛІТИКА
ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ
УКРАЇНСЬКІ ЗМІ СВІТУ
УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР
ГОСТЬОВА КНИГА
КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ
ОБГОВОРЕННЯ
При використанні матеріалів посилання на www.uvkr.com.ua
є обов'язковим.
01004, Київ, вул. Горького 3-б, тел. 287-22-41





© УВКР, 2004