УКРАЇНСЬКА ВСЕСВІТНЯ КООРДИНАЦІЙНА РАДА
UKRAINIAN WORLD COORDINATING COUNSIL
 ПРО УВКР  СТРУКТУРА УВКР  НОВИНИ  ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ  УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР  ГОЛОВНА
ПРО УВКР
СТРУКТУРА УВКР
ДІЯЛЬНІСТЬ УВКР
ФОРУМИ УКРАЇНЦІВ
ВІСНИК УВКР
ФОТОГАЛЕРЕЯ
АРХІВ РАДІОПЕРЕДАЧ
ПОШУК


 ВІСНИК УВКР Вісник за 2003 рік Грудень І на схилку життя дошкуляє ностальгія


Два тижні я перебувала у складі делегації УВКР на Далекому Сході. Однак ні теплий прийом, ні увага і обійми українців не могли приборкати смуток. Чому люди забувають материнську мову, виправдовують себе перебуванням поза батьківщиною? Я намагалася пояснити це природними процесами асиміляції, яким протистояти важко. Але, познайомившись із Святославом Поліщуком, пересвідчилась, як багато залежить від людини, її принципів і свідомості.

Мабуть, кожному з нас довелося зустрічатися з колоритними особами, котрі вирізняються із загалу. Саме такою — яскравою і зовнішньо, і духовно — особистістю є п. Святослав. Під час нашого перебування на Камчатці відбулася презентація книги українською мовою Святослава Поліщука «Я юності не знав…». На той час п. Святослав лежав у лікарні, але, щоб зустрітися із земляками, особливо з колишнім політв’язнем Михайлом Горинем, він все-таки прийшов на вечір.

Святослав Поліщук зі всіма розмовляє українською мовою. Волосся має довге, перев’язане ззаду мотузкою, і зовсім сиве, сивісивісінькі також вуса й борода. Образ музикантамитця доповнює старенька гітара в руках. Презентація відбулася в обласній бібліотеці. На вечір завітало чимало гостей — членів національно-культурної автономії українців Камчатки, їх родини. Активісти громади на чолі з Едітою Позняковою прочитали уривки з книги п. Святослава, і перед очима присутніх відтворилася картина нелегкого, часами трагічного життя автора. Створювати настрій допомагала музика у виконанні Л. Зиневича (скрипка) та В. Кравченка (фортепіано). Не залишили байдужими й пісні п. Святослава.

Сталінські часи драматично відбилися на його долі. У 17-річному віці його було репресовано за причетність батьків до УПА. Варварська каральна система зламала життя юнакові, засудивши його до 10 років таборів. Він пережив голод і холод, але найбільше його вразила зневага до людської гідності. Охоронці плювали в’язням в обличчя, впевнені, що ті у відповідь нічого не зроблять. Але в’язні не завжди мовчки ковтали образи. Вибухали повстання, одне з яких у Джезказгані пережив і С. Поліщук.

Після смерті Сталіна пішли чутки, що малолітніх в’язнів будуть відпускати додому. Під цю категорію потрапив і Святослав, який на той час відбув у таборі п’ять років. З яким нетерпінням його чекали вдома мати і сестра!

Святослав Максимович зізнається: «Я юності не мав…». Дев’ять років молодості були змарновані радянською владою. Але на тому поневіряння не скінчилися. Минуле ходило слідом тінню і нагадувало про себе. Тавро «ворога народу» офіційно знято лише у 1990 р., коли Рівненський обласний суд переслав довідку про реабілітацію.

Вже сорок років Святослав Максимович мешкає на Камчатці, де отримав можливість займатися улюбленою справою — викладанням музики. Він прекрасно співає і грає на гітарі. А ще пише пісні. На моє запитання, як вдалося йому, переживши стільки поневірянь в дитинстві та юності, довгу розлуку з рідною землею, зберегти таку поетичну і творчу душу, а також чисту українську мову, він відповів:

— Тюрми і табори були не тільки жахом, а й академією духовного виховання. Адже навколо мене було стільки представників талановитої інтелігенції. Крім того, там я навчився поважати людей різних національностей. В найважчі хвилини — завжди рятувала музика. Я співав і летів думками в Україну. Незабаром мені виповниться 73 роки, і я все більше сумую за рідною землею. Зізнаюсь, що пісні у виконанні бандуристок з України, які приїхали у складі вашої делегації, — це бальзам для моєї зраненої ностальгією душі.

Світлана Остапа,
прес-секретар УВКР

 


ENG | UKR
НОВИНИ
АНАЛІТИКА
ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ
УКРАЇНСЬКІ ЗМІ СВІТУ
УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР
ГОСТЬОВА КНИГА
КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ
ОБГОВОРЕННЯ
При використанні матеріалів посилання на www.uvkr.com.ua
є обов'язковим.
01004, Київ, вул. Горького 3-б, тел. 287-22-41





© УВКР, 2004