В 2003 році українська громада Підляшшя відзначатиме роковини двох історичних подій – перемоги війська князів Данила та Василька Романовичів над хрестоносцями під Дорогичином (1238 р.) та коронації князя Данила на короля Русі, яка відбулася в тому ж Дорогичині у 1253 році. Ці подій вписують минуле нашого регіону в загальну історію – не лише земель об’єднаних в Галицько-Волинській державі, але і всієї України.
На жаль, українська етнічна спільнота Підляшшя, яка повинна б бути гордим спадкоємцем історичних традицій, символізованих величною постаттю Данила Галицького, далека від національної консолідації й активного творення свого суспільно-культурного життя. Та й українська громадськість в Україні і світі не дуже зорієнтована в ситуації Підляського регіону та проблемах тутешнього українства.
На нашу думку названі роковини, пов’язані з особою Данила Романовича є чудовою нагодою ще раз нагадати для широкої української громадскості вагомі сторінки історії Підляшшя оживити пам’ять про українські історичні регіони, які внаслідок політичних рішень знайшлися в сусідніх державах. Протягом десятиріч зміцнювався стереотип про Буг як кордон, що відділяє Україну від зовнішнього світу. Але ж історія показує нам зовсім інший образ цієї ріки. Її течія сторіччями була ниткою, на яку нанизувалися землі русинів-українців – Галичина з Белзчиною, Волинь з Холмщиною, Берестейщина з Підляшшям. Втіленням соборності цих земель була особа князя Данила, без згадки про котрого неможливо уявити історію не лише Володимира Волинського, Галича і Львова, але також Ярослава, Перемишля, Холма, Берестя та Дорогочина.
Саме тому від імені Редакції та співпрацівників нашого часопису звертаюся до всіх українських установ і організацій, істориків, письменників, журналістів та зацікавлених осіб з закликом приєднатися до проведення символічного «Року Данила Галицького на Підляш ші» – щоб належно вшанувати наше минуле й зробити його дороговказом в спільне майбутнє.
Юрій Гаврилюк, головний редактор українського часопису «Над Бугом і Нарвою»
|