Цю абревіатуру, що означає Світова федерація українських лікарських товариств, дуже добре знають лікарі України. Знають про цю організацію і громади, що консолідують світове українство.
СФУЛТ була створена з ініціативи Українського лікарського товариства Північної Америки (УЛТПА) у травні 1977 року (Чикаго). Фундаторами організації стали лікарі-українці США, Канади, а також Австралії, Аргентини, Венесуели і ФРН. Поступово членство у СФУЛТ зросло за рахунок українських лікарських товариств Австрії, Болгарії, Бразилії, Великобританії, Польщі, Росії, Словаччини, Чехії. До 1990 року Конгреси були проведені в Мюнхені (1984) і Відні (1988).
На першому проведеному в Україні Конгресі 1990 року до лав СФУЛТу вступило Всеукраїнське лікарське товариство (ВУЛТ). Найбільші заслуги у створенні СФУЛТ, фінансовій підтримці її діяльності має УЛТПА, члени якого були Президентами СФУЛТ – Роман Осінчук, Ахіль Хрептовський, Павло Джуль. Організація Конгресів в Україні завжди забезпечувалася Всеукраїнським лікарським товариством і активно підтримувалася медичними університетами (академіями) відповідних міст.
Конгреси СФУЛТ в Україні надають можливість поширити коло знайомств у професійній сфері, обмінятися думками і досвідом у різних галузях медичної діяльності. Це один із шляхів консолідації медиків, корпоративна солідарність яких завжди була найміцнішою. Заразом це один із шляхів гуртування українців світу, піднесення національної свідомості, виховання патріотизму України, до побудови в Україні громадянського суспільства.
На передостанньому Конгресі СФУЛТ 2000-го року з ініціативи представників УЛТПА керівництво організації перенесено в Україну. Однак в США залишаються місце її реєстрації та фінанси. В США – один з віце-перезидентів і скарбник СФУЛТ, з ініціативи яких, а особливо – почесного Президента Павла Джуля, було облаштоване службове приміщення організації, яке надав ректор Національного медичного університету в Києві. На вимогу скарбника, до США посилаються звітно-фінансові документи.
Для проведення IX Конгресу, присвяченого 25-річчю СФУЛТ, оргкомітет в Україні, на відміну від попередніх Конгресів, був позбавлений фінансування. Делегатські внески та внески фармацевтичних фірм за право експонування на Конгресі своєї продукції надійшли безпосередньо в розпорядження господаря Конгресу – Луганського-медичного університету. Кілька-місячне взаємне електронне листування із скарбником СФУЛТ так і не допомогло покрити частину витрат на організацію Конгресу.
На жаль, з боку УЛТПА не відчувається розуміння становища в Україні. Адже правління СФУЛТ позбавлене будь-якого фінансування, а лікарські громадські організації у зв’язку із злиденністю системи охорони здоров’я, медиків, заробітна платня яких вдвічі менша від прожиткового мінімуму, морально не в змозі вимагати сплати навіть членських внесків.
Х Конгрес СФУЛТ передбачається провести у серпні 2004 року в Чернівцях. За нинішнього ставлення до української частини управи СФУЛТ її американської ланки, яка має сконцентровані фінанси, проведення Конгресу під загрозою. Останній Конгрес в Луганську зібрав надзвичайно мало закордонних українців, але ті, хто взяв участь, були сповнені найкращих вражень від його організації та проведення. Вперше опубліковано таку кількість (понад 900) наукових робіт учасників Конгресу.
На думку Миколи Плав’юка, державне усамостійнення України, крім позитивного впливу на українську діаспору, подіяло «і дещо деструктивно» у зв’язку з втратою її своєрідного місійного чи амбасадорського елементу. Молода генерація українців, яка мала би взяти активну участь у житті українських громадських організацій в країнах проживання, а тим більше очолити їх, і, додам від себе, поєднувати їх діяльність з відповідними організа ціями України, належно не оцінила проблему збереження національного життя.
Варто нагадати, що Конгреси 2002 і 2004 років внесені до Національної програми «Закордонне українство«, затвердженої Президентом України. Співвідповідальними за організацію Конгресів є Національна академія наук (НАН), Академія медичних наук України (АМН), Українська всесвітня координаційна рада (УВКР), товариство «Україна-Світ», Міністерство охорони здоров’я України.
Отже, гуртуймося, єднаймося в ім’я доброго імені, добробуту і честі України, українців усього світу.
Відгуки з боку українських національно-культурних товариств, крайових організацій СФУЛТ щодо перспектив федерації, заходів підвищення її авторитету та чисельності раді будемо отримати за адресами: Україна, 01054, м. Київ-54, а/с 23, Любомир Пиріг; або е-mail: sfult@ukrpost.net
Любомир ПИРІГ, президент СФУЛТ, академік АМН, член-кореспондент НАН України
|