УКРАЇНСЬКА ВСЕСВІТНЯ КООРДИНАЦІЙНА РАДА
UKRAINIAN WORLD COORDINATING COUNSIL
 ПРО УВКР  СТРУКТУРА УВКР  НОВИНИ  ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ  УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР  ГОЛОВНА
ПРО УВКР
СТРУКТУРА УВКР
ДІЯЛЬНІСТЬ УВКР
ФОРУМИ УКРАЇНЦІВ
ВІСНИК УВКР
ФОТОГАЛЕРЕЯ
АРХІВ РАДІОПЕРЕДАЧ
ПОШУК


 ВІСНИК УВКР Вісник за 2003 рік Липень-Серпень УВКР підтримує ідею української етно-мережі


До числа найактуальніших проблем сьогодення безумовно належить широке коло інформаційних проблем. З геополітичної та суто інформаційної точок зору, розгалужена, потужна, технічно облаштована, змістовно багата інформаційна мережа світового українства — це той становий хребет, навколо якого найприроднішим чином можуть об’єднатися всі органи світового українського «тіла».

Це — нервова система, яка зв’яже всі його частини в органічне ціле. Бо ніщо так не об’єднує і не розвиває організаційні, інституційні, економічні та інші взаємозв’язки як постійний (щоденний, щогодинний) обмін інформацією. Саме з цих причин питання форсованого розвитку українського сегменту Інтернету є найактуальнішим геополітичним завданням світового українства.

Водночас усвідомлення сутності еволюції світових інформаційних мереж усе виразніше показує, що формування українського сегменту Інтернету (Укрнету) є невідкладним завданням збереження етнокультурної автентичності і цілісності світового українства.

Показовою в цьому плані є стаття американця українського походження Миколи Пономаренка про Укрнет як про своєрідну українську етномережу, що відкриває нові обрії консолідації світового українства за допомогою Інтернету.

Свого часу цю статтю було опубліковано у журналі «Пере хід IV» та у спецвипуску часопису «Український світ». Однак центральна ідея публікації — Інтернет як найновітніше, найпотужніше і найдешевше знаряддя збереження й консолідації етносу у всесвітньому масштабі — так і залишається поза увагою української громадськості. Аби привернути увагу до етнокультурних можливостей Інтернету, ми ще раз пропонуємо увазі світового українства статтю Миколи Пономаренка.

Інтернет, як нова бізнесова технологія, змінює світ: економічно, політично, культурно. Та найсильніше, на мою думку, — етнографічно. Як це так, запитаєте? Дозвольте пояснити. Економіка стає глобальною. Люди розходяться по Землі за роботою, за обіцянками кращого життя. Це ми бачимо скрізь. Новий Європейський Союз зробив можливим, скажімо, для молодих французів працювати в Англії, англійців — в Іспанії і так далі. Тобто економіка розкидає людей по планеті, по різних країнах. З цим згодні майже всі. Але не всі бачать інший напрямок у суспільному розвитку країн і народів, тобто, якщо можна так сказати, в розвиткові Земного Суспільства.

Давайте простежимо, що робиться з національною культурою того француза в Англії або того англійця в Іспанії. Якби це було сотню років тому, то вони асимілювалися б з місцевим населенням і місцевою національною культурою. Їхні власні національні корені у більшості випадків зникли б. Причиною цього була б їхня повна відірваність від своєї країни — фізична, інформаційна, культурна. Та час змінився. Його змінила нова технологія. Француз, який працює в Англії, як показують сьогодні факти, більше не асимілюється. Він живе у тісному контакті з іншими французами. В першу чергу з тими, хто є в Англії, а потім з тими, які є у Франції. Інтернет дозволив йому відчувати себе частиною тієї нації, до якої він хоче належати, яка його приймає як свого! І це конче потрібно кожній людині — бути серед своїх людей, серед своєї нації. Для чого? Дуже просто — для людського виживання, яке включає не тільки фізичне, але й культурне, духовне виживання. Тому що ми — люди, а не звірі.

Люди починають формуватися Інтернетом та іншими новими технологіями зв’язку в небачені досі суспільні єдності. Я придумав нове слово для такої нової спільноти людей — «етномережа». Які вона має ознаки? Вона є ГЛОБАЛЬНИМ об’єднанням людей однієї етнічної групи через Інтернет та інші засоби сучасних комунікацій. Це — по-перше, а по-друге, така етномережа має своє джерело Генетичного початку, має свою прабатьківщину, яка існує для кожного члена «етномережі» як джерело його культури, мови, історії, тобто всього, чим дорожить людина. Вона — як мати, як рідний дім, як натхнення.

Прикладом таких «етномереж» може бути зараз будь-яка нація світу. У Греції зараз живе 10 мільйонів греків, і понад 10 мільйонів живе поза межами Греції. І більшість із них скрізь тримаються разом. У Чикаго зараз живе більше поляків, ніж у Варшаві. І майже всі вони зв’язані якось із Польщею. Ірландців в Америці більше, ніж в Ірландії. Вони є однією з найдавніших іммігрантських хвиль до США. І що ж вони тут — асимілювалися? Та нічого подібного! Ні вони, ні італійці.

Практично ніхто з іммігрантів не забув свої національні корені, традиції, комуни. Усі вони намагаються триматися разом, одружуватися і виходити заміж за своїх, ходити у церкви, де служба провадиться якщо не рідною мовою, то принаймні у рідних традиціях, і т.п. Звичайно, є багато і тих, які загубили свої корені, змішалися, забули... А чи немає таких в Україні? Це завжди було, в усі віки. Культуру і націю рухали вперед одиниці. Оці «одиниці» раніше були тільки у себе в державі, а тепер вони стали жити в усьому світі. Та їхня мета не змінилася. Вони хочуть бачити свою націю великою і могутньою. Думка про це їм приносить радість і натхнення.

Мені підказують, що в Америці більшість українців асимілювалися, так само як інші нації. Там усі, так би мовити, стали «американцями». Тобто, я начебто кажу тут щось не те... Але ж статистика показує інше! Дозвольте пояснити, як я бачу цю «асиміляцію». Статистика залежить, по-перше, від того, які питання поставити, по-друге, як оцінювати відповіді крізь призму соціального процесу. Це правда, що багато американських українців не розмовляють українською мовою, не цікавляться подіями в Україні, не читають українських газет чи книжок і, навіть, не володіють українською мовою. Але так само чимало американських італійців, греків, німців розмовляють англійською мовою, а іншої не знають, так само вони змішуються в шлюбах, відриваються від національної культури... Та запитайте будь-кого з них звідкіля його предки, і він скаже, що є, наприклад, наполовину англійцем, на четвертину ірландцем, на вісьминку італійцем і на вісьминку американським індіанцем. Тобто люди пам’ятають свої генетичні коди, свої першовитоки, часто не розуміючи навіть, чому і навіщо. Змішуються? Звичайно. Так було, є і буде. А скільки змішалося в Україні за останні 800 років? Дуже багато. Але ж чи пам’ятаємо ми свої початки? Чи знаємо ми достеменно, хто ми такі? Слов’яни, скити, арійці?..

Але живе і не перероджується протягом тисячоліть святе «зерно культури», вічними є традиції нашого етносу. Це «зерно культури» живе у кожній нашій людині, без винятку. Часом у дуже складних комбінаціях. І це «зерно» у кожному поколінні прагне напитися і «запліднитися» з таємничого «джерела життя», яким є національна культура пращурів.

Інтернет і нові «етномережі» допомагають відшукати джерело життя і почати «пити» з нього. Але «джерело» — тобто та країна, де живуть «духи предків», де зберігається РІД людини — не тільки віддає: воно саме змінюється і посилюється «етномережами...».

Так ви запитували, що то є — Корпорація «Колос»? Так оце ж вона і є, породжена феноменом «етномережі» та розумінням можливостей спільної роботи на користь українську, задля того, «щоб краще у світі жилося»! Щоб зміцнювався і покращувався наш рід, родина, народ. Бо інакше усіх нас чекає загибель або рабство. Слава Богу, ми ще не загинули, але в рабстві побували, і не раз, а деякою мірою є там і зараз. Звільнитися від рабства можна, треба тільки забажати! Для цього необхідно зрозуміти, як працює світ, хто ми такі, як ми стаємо єдиною «етномережею» і як нам жити далі.

Микола ПОНОМАРЕНКО
Президент корпорації «Колос», США

Секретаріат УВКР цілком поділяє погляди п. Миколи Пономаренка на об’єднавчу роль мережі Інтернет. Світова інформаційна мережа дає нові можливості для єднання людей, вона може зміцнити й національні спільноти.

Тому ми поставили за мету — і домоглися її — створити в мережі Інтернет свій власний сайт. Сьогодні він містить практично вичерпну інформацію про всі аспекти діяльності УВКР. Тому запрошуємо всіх читачів, всіх, кому небайдужа доля українства, завітати на сторінки нашого сайту.

 


ENG | UKR
НОВИНИ
АНАЛІТИКА
ПРОПОЗИЦІЇ ПРО СПІВПРАЦЮ
УКРАЇНСЬКІ ЗМІ СВІТУ
УКРАЇНСЬКИЙ КАЛЕНДАР
ГОСТЬОВА КНИГА
КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ
ОБГОВОРЕННЯ
При використанні матеріалів посилання на www.uvkr.com.ua
є обов'язковим.
01004, Київ, вул. Горького 3-б, тел. 287-22-41





© УВКР, 2004